Metropolitalne wiadomości

aktualności

Kolejny węzeł integracyjny w metropolii! Czas na Władysławowo

Rondo na skrzyżowaniu ul. Żeromskiego i Żwirowej, nowy dworzec PKS oraz 350 miejsc parkingowych.  To najważniejsze elementy węzła integracyjnego we Władysławowie.  Władze gminy podpisały umowę na wykonanie inwestycji w trybie "zaprojektuj i wybuduj". To 26 i ostatni węzeł, który powstaje w ramach podpisanych umów z OMGGS.

Węzeł ma skanalizować w jednym miejscu ruch samochodowy oraz komunikację  publiczną czyli kolej i autobusy. To z kolei ma zachęcić mieszkańców i turystów  do korzystania z transportu zbiorowego.

 


Na filmie burmistrz Władysławowa Roman Kużel oraz wiceburmistrz Kamil Pach przedstawiają zakres inwestycji, zdjęcia telewizjabaltycka.pl


W ramach inwestycji, która gotowa ma być wiosną 2025 roku, wybudowana zostaną m.in:

 

  • nowy dworzec autobusowy,
  • parkingi dla samochodów osobowych (ok. 355 miejsc),
  • parkingi dla rowerów i innych podsystemów transportowych,
  • połączenie węzła z istniejącą ścieżką rowerową wzdłuż ul. Żeromskiego i Niepodległości,
  • przebudowa skrzyżowania dróg Żwirowa i Żeromskiego,
  • przebudowa ok 400 m odcinka drogi wojewódzkiej od przejazdu kolejowego w kierunku ul. Dolna Żeromskiego,
  • przebudowa ok 200 m odcinka ul. Dworcowej od ul. Błękitnej Armii do węzła integracyjnego wzdłuż terenu Zespołu Szkół nr 1.


Budowa potrwa dwa lata (obecnie trwa faza projektowa) i kosztować będzie prawie 30 mln złotych. W tym jest niemal 8 mln zł wsparcia z funduszy unijnych.
 

Na zdjęciu budynek dworca kolejowego we Władysławowie, fot. wladyslawowo.pl


Węzeł we Władysławowie jest jednym z 26 centrów przesiadkowych, budowanych w 20 miastach i gminach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Wartość wszystkich inwestycji to 750 mln zł, z czego 330 mln zł to dofinansowanie z UE.

Łącznie przy 26 węzłach dostępnych będzie ok. 3000 miejsc postojowych dla samochodów oraz ok. 2500 miejsc dla rowerów, a także nowe zatoki autobusowe, drogi dojazdowe, w tym ponad 100 km dróg rowerowych.

 

  • GIWK