Metropolitalne wiadomości

aktualności

Konkurs na nazwę Pomorskiego Biletu Metropolitalnego

Od 2 do 16 stycznia 2019 r. można zgłaszać pomysły na nazwę pomorskiego biletu metropolitalnego, czyli systemu ujednoliconych opłat za przejazdy transportem publicznym. Spółka InnoBaltica, odpowiedzialna za wdrożenie projektu, ogłosiła konkurs na nazwę platormy do obsługi wspólnego biletu.

Konkurs odbywa się w dwóch etapach:

Etap 1 – otwarty nabór pomysłów na nazwę zakończony wyborem 3-5 najlepszych nazw przez kapitułę konkursową
- 02-16.01.2019 zgłaszanie nazw,
- 22.01.2019 posiedzenie kapituły konkursu.

Etap 2 – głosowanie na wybrane przez kapitułę nazwy - na stronie biletpomorze.pl 24 - 30.01.2019.

Finał, polegający na ogłoszeniu nazwy oraz przyznaniu nagrody dla uczestników, został zaplanowany na 6 lutego 2019 r.

Tzw. pomorski bilet metropolitalny, nad którym pracuje, będąca własnością największych pomorskich  samorządów oraz uczelni, spółka InnoBaltica, nie będzie biletem w tradycyjnym rozumieniu. Zasadniczo nie będziemy kupować karteczki, na której widnieje cena, ale prawo do przejazdu autobusem, pociągiem, tramwajem czy trolejbusem.

Mieszkańcy metropolii oraz goście, będą mogli korzystać z biletu już w 2020 r. Bilet będzie obejmował wszystkie środki komunikacji zbiorowej na całym Pomorzu. System sam naliczy opłaty, podczas gdy pasażer będzie dowolnie, wielokrotnie, przesiadał się – z pociągu na autobus, z autobusu na tramwaj, trolejbus czy nawet na rower metropolitalny MEVO i samochód w systemie carsharingu.

System ma być tak skonstruowany, aby naliczyć jak najkorzystniejszą opłatę dla pasażera za całą podróż. InnoBaltica podaje, że „…Identyfikatorem pasażera będzie mógł się stać smartfon, karta czy bilet papierowy z kodem QR. Pasażer, wsiadając do dowolnego pojazdu, będzie musiał się jedynie odbić na specjalnym czytniku, a system dokona już całej reszty formalności – rozpozna pasażera, jego ulgi, rozpozna pojazd i trasę przejazdu, rozpozna jakie są ceny biletów u danego przewoźnika, a po zakończonej podróży naliczy najlepszą z możliwych opłat”.

Dotychczas, stosowane w ramach przedsięwzięcia słownictwo, szczególnie dotyczące nazwy, jest mocno techniczne i brzmi obco dla przyszłych użytkowników sytemu. Dlatego od 2.01.2019 r. pasażerowie, którzy z niecierpliwością czekają na ujednolicony system biletowy na Pomorzu, mają zdecydować jak będzie brzmiała jego nazwa, która powinna:

  • być łatwo zapamiętywalna,
  • być prosta w wymowie - także dla obcokrajowców,
  • być prosta w odmianie,
  • wywoływać pozytywne skojarzenia,
  • oryginalna - nigdy wcześniej niestosowana, nie powinna także kojarzyć się z występującymi już  na rynku markami,
  • nie przekraczać długości trzech wyrazów (preferowana długość 1-2 wyrazów) i 15 znaków
  • pożądane, aby niosła skojarzenia z takimi pojęciami jak: bilet, transport publiczny, mobilność, nowoczesność, wygoda, płatność, pasażer, podróż, innowacja, województwo pomorskie, może eksponować atuty związane z atrakcyjnością Pomorza.

Nazwa może być opatrzona krótkim uzasadnieniem (do 300 znaków ze spacjami).

Każdy uczestnik może zgłosić więcej niż jedną nazwę, jednak każda  z nich powinna być zapisana na odrębnym formularzu zgłoszeniowym.

Nagrodą główną w konkursie będzie nowoczesny smartfon. Ponadto, organizator konkursu, przewiduje atrakcyjne nagrody dla nazw, które zwrócą uwagę kapituły konkursowej.

Więcej informacji: http://innobaltica.pl/1_90_konkurs-na-nazwe.html

Formularz zgłoszeniowy w konkursie do pobrania http://www.biletpomorze.pl/

  • GIWK