Metropolitalne wiadomości

aktualności

Kosakowo dobrym miejscem do życia

Gmina Kosakowo znalazła się w pierwszej piątce miast i gmin, do których najchętniej przeprowadzają się Polacy. Ranking w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego opublikował portal https://tuwartomieszkac.pl/
 

Fot. Krzysztof Nowosielski/Gmina Kosakowo

To druga edycja rankingu przygotowanego na podstawie informacji GUS za cały 2020 r. Zestawienie zostało oparte o saldo migracji w przeliczeniu na 1000 mieszkańców danego miasta czy gminy. Saldo migracji jest różnicą między liczbą osób wprowadzających do danego miejsca, a liczbą tych którzy się z niego wyprowadzają. Wskaźnik ten pokazuje zatem w których miejscowościach przybywa najwięcej mieszkańców.

Pierwsza piątka rankingu:

  1. Gmina Czernica (Dolnośląskie): +50,6
  2. Gmina Stawiguda (Warmińsko-Mazurskie): +49,1
  3. Gmina Wieliszew (Mazowieckie): +49,0
  4. Gmina Kosakowo (Pomorskie): +44,4
  5. Gmina Kleszczewo (Wielkopolskie): +38

Saldo dodatnie wskazuje, że więcej osób przeprowadza się do danego miasta/gminy niż się z niego wyprowadza. Saldo ujemne zaś oznacza, że więcej osób z danego miejsca się wyprowadza, niż wprowadza. W pierwszej trzydziestce, gmin z saldem dodatnim, znalazła się Gmina Żukowa – 22 miejsce z wynikiem +28,0.

Dane GUS wyraźnie pokazują, że Polacy najczęściej przeprowadzają się do gmin sąsiadujących z największymi miastami w Polsce. Gmina Czernica sąsiaduje z Wrocławiem, Gmina Stawiguda z Olsztynem, Gmina Wieliszew leży w pobliżu Warszawy, Gmina Kosakowo obok Trójmiasta, a Gmina Kleszczewo koło Poznania.  Trend ten zwany suburbanizacją jest najczęstszą przyczyną migracyjną w Polsce. Wpływają na niego w dużej mierze ceny nieruchomości, które w mniejszych miejscowościach są relatywnie niższe niż w miastach.

Źródło danych: GUS (dane za 2020 r., obejmujące tylko osoby, które zameldowują się w danym mieście/gminie lub z niego się wymeldowują)

 

Rośnie liczba mieszkańców OMGGS

Na obszarze naszej metropolii w ciągu pół roku przybyło 1140 osób. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszych 6 miesiącach 2021 r. najwięcej mieszkańców w całej Polsce przybyło w Gminie Żukowo, gdzie liczba ludności wzrosła o 868 osób

Czytaj więcej: Coraz więcej mieszkańców w metropolii. Żukowo najlepsze w Polsce

 

  • GIWK