Metropolitalne wiadomości

aktualności

Kultura włącza: Mobilny Arbuz - podróżujące studio nagrań, które zmienia życie młodzieży

Gminna Biblioteka Publiczna w Swarożynie stała się centrum wydarzeń metropolitalnego projektu „Kultura włącza”. Z młodzieżą i mieszkańcami gminy Tczew spotkali się artyści ze Stowarzyszenia Arbuz with others. Zaprezentowali oni Mobilny Arbuz, czyli kolorowe, profesjonalne studio nagrań na czterech kółkach, które podróżuje po świecie. Ten wyjątkowy bus powstał z myślą o młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym.

Afryka, Kaukaz, Ukraina i Swarożyn

W swarożyńskiej bibliotece odbyły się dwa spotkania. W pierwszym wzięli udział uczniowie z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Swarożynie. Drugie dedykowane było osobom, które korzystają z Gminnej Przystani Seniora w Swarożynie. 
 

Na zdjęciu: młodzież ze Szkoły Podstawoej w Swarożynie podczas warsztatów artystycznych, fot. Sebastian Szulfer

 

Podczas warsztatów młodzi ludzie nie tylko oglądali pokazy klipów wideo, utworów muzycznych, animacji i krótkich filmów z całego świata, ale także mogli pokazać swój talent artystyczny. Każdy uczeń mógł chwycić za mikrofon i do zmiksowanego dźwięku w tle pokazać swoje umiejętności szerszej publiczności.

 

Na zdjęciu: członkowie Gminnej Przystani Seniora w Swarożynie podczas spotkania i warszatów artystycznych,
fot. Sebastian Szulfer


Na drugim wydarzeniu z artystami spotkali się członkowie Gminnej Przystani Seniora w Swarożynie. Była okazja by wysłuchać ciekawych opowieści o pracy twórczej Arbuza mobilnego z imigrantami z Afryki, Kaukazu, Białorusi i Ukrainy. Seniorzy dowiedzieli się, jak angażować lokalną społeczność przez sztukę i kulturę. Nie zabrakło też warsztatów muzycznych, które szczególnie przypadły do gustu swarożyńskim seniorom.

O Arbuzie: prowokują i integrują

Arbuz to artyści-aktywiści, którzy wykorzystują edukację do angażowania lokalnych społeczności.  Stworzyli kolorowego busa, którym podróżują po całym świecie i pomagają młodym ludziom uwierzyć we własne siły. Jak mówią sami o sobie - są nie tylko grupą artystów, ale przede wszystkim przyjaciółmi.

- Stworzyliśmy taką innowację społeczną, którą chcemy się dzielić. Każda organizacja, czy instytucja w Polsce i na świecie może skorzystać z naszej metody i z całego opisu działań, unikając przy tym pomyłek, które myśmy już przerobili. Ta innowacja polega w pewnej mierze na manipulacji. Prowokujemy społeczność, która wyklucza, żeby samodzielnie, z własnej inicjatywy przyłączyła się do grupy wykluczonej. Polega to na tym, że znajdujemy jakiś autorytet, który jest autorytetem dla jednej i drugiej grupy. Organizujemy z tym autorytetem ciekawe zajęcia dla „grupy wykluczonej” – mówi Piotr Martin ze Stowarzyszenia Arbuz with others.

 

Poznaj działalność Arbuza ⬇⬇⬇


 

Kultura włącza, czyli warsztaty i spotkania


Projekt „Kultura włącza” chce pomóc młodym ludziom, seniorom, imigrantom i osobom z niepełnosprawnościami w łatwiejszym dostępie do kultury. To prawie 100  spotkań, warsztatów i innych wydarzeń artystycznych, które pokazują różnorodność kulturową i promują zrozumienie oraz szacunek wobec innych tradycji, ale także różnych potrzeb.

- Organizujemy specjalne programy edukacyjne, warsztaty, spektakle  i spotkania z artystami, aby zapewnić  szanse na rozwijanie swoich zainteresowań artystycznych ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb różnych grup odbiorców. Pracujemy nad tym, aby miejsca kulturalne, takie jak domy kultury czy biblioteki, były dostępne dla  wszystkich - dzieci, młodzieży i seniorów, ale też osób z niepełnosprawnościami i migrantów – mówi Maja Kurant, menedżerka projektu.

Kultura włącza u Ciebie: darmowe wydarzenia i sprzęt

W ramach projektu Kultura włącza, każda metropolitalna instytucja kultury może za darmo zaprosić do siebie wykwalifikowanych animatorów, którzy zorganizują różne atrakcje. Mogą to być przedstawienia teatralne, warsztaty o sztuce opowiadania, koncerty oraz pokazy filmowe.

Dodatkowo, każda instytucja, która organizuje wydarzenie, może dostać darmowy sprzęt, który ułatwia korzystanie z niego osobom z niepełnosprawnościami. To na przykład elektroniczne lupy, specjalne myszki i klawiatury, oraz system informacji głosowej dla niewidomych i niedowidzących.

Zapisy → https://tiny.pl/ckw81


_________________________________________


Projekt Kultura włącza korzysta z dofinansowania o wartości 86 688 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem projektu Kultura włącza jest stworzenie włączającej oferty bibliotek oraz domów kultury na obszarze metropolii trójmiejskiej.
Z myślą o równym dostępie do oferty kulturalnej projekt dla kadry kultury realizowany jest przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot w partnerstwie z Biblioteką Narodową w Oslo oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku.

Fot. Sebastian Szulfer photodesign

 

 

  • GIWK