Metropolitalne wiadomości

aktualności

Kultura włącza z wizytą studyjną w Oslo

Zwiedzanie “bibliotek przyszłości”, ale przede wszystkim spotkania z ludźmi kultury, wymiana doświadczeń i mnóstwo inspiracji do dalszej pracy - tak w skrócie można podsumować wizytę studyjną grupy 20 przedstawicieli metropolitalnych bibliotek i centrów kultury w Oslo. Wizyta zorganizowana w ramach projektu “Kultura włącza” odbyła się od 22 do 24 stycznia 2024 r.

Przedstawiciele bibliotek i centrów kultury z Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot odwiedzili Bibliotekę Narodową w Oslo. Podczas wizyty studyjnej, wspólnie z Oddbjørnem Hansenem, głównym bibliotekarzem Biblioteki Narodowej, poznawali innowacyjne systemy dystrybucji książek dostosowanych do potrzeb imigrantów w odległych zakątkach Norwegii. Wizyta była także okazją do odwiedzenia siedziby biblioteki Deichman Bjorvika i biblioteki Deichman Tøyen i Deichman Biblo.

Wizyta w stolicy Norwegii, w towarzystwie grupy 20 przedstawicieli bibliotek i centrów kultury, okazała się nie tylko możliwością zwiedzenia "bibliotek przyszłości", ale również szansą na spotkanie przedstawicieli instytucji Norwegian Library of Talking Books and Braille.

Jak mówią uczestnicy: “Podczas wizyty studyjnej doświadczyliśmy nie tylko bogactwa czytelniczej kultury norweskiej, ale również zaczerpnęliśmy inspiracje, które z pewnością przekształcą się w nowatorskie projekty w naszych metropolitalnych instytucjach.”

 

Na zdjęciu relacja z wizyty studyjnej w Oslo

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za niezapomniane doświadczenia, Oddbjørnowi Hansenowi oraz zaangażowanym instytucjom za ciepłe przyjęcie. Mamy nadzieję, że ta podróż rozpali kreatywność i pasję w naszych dziedzinach kultury i edukacji. Do zobaczenia na kolejnych, równie inspirujących wyprawach!


W wizycie studyjnej udział wzięli przedstawiciele: Wejherowskiego Centrum Kultury, Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie, Biblioteki Samorządowej w Żukowie, Biblioteki Publicznej im. Zaślubin Polski z Morzem w Pucku, Biblioteki Publicznej Gminy Przodkowo im. Henryka Hewelta, Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach, Gdańskiego Archipelagu Kultury, Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wejherowie, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Gniewie, Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Majkowskiego w Wejherowie oraz Justyna Mazur-Dziadkiewicz z UM w Sopocie, członkini prezydium Komisji ds. Kultury.

Projekt “Kultura włącza” realizowany jest w ramach programu “Kultura” - działanie  “Poprawa Dostępności do kultury i sztuki”. Dofinansowanie pochodzące z Funduszy Norweskich (EOG) przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Biblioteką Narodową w Oslo oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku.

 

  • GIWK