Metropolitalne wiadomości

aktualności

Marszałek Senatu pisze do Marszałek Sejmu w sprawie Ustawy Metropolitalnej

Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki skierował do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek list, w którym prosi o włączenie do porządku obrad izby niższej projektu ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim. To konsekwencja obrad senackiej komisji w Gdańsku.

W imieniu Komisji prośbę o rozpoczęcie prac legislacyjnych projektów ustaw skierował do Marszałek Sejmu, prof. Tomasz Grodzki, Marszałek Senatu.

- Zwracam się z prośbą do Pani Marszałek o rozważenie możliwości umieszczenia punktów dotyczących pierwszych czytań wskazanych projektów ustaw w porządku jednego z najbliższych posiedzeń Sejmu – napisał prof. Tomasz Grodzki, Marszałek Senatu.


O usankcjonowaniu metropolii na Pomorzu 6 września br. rozmawiali w Gdańsku senatorowie podczas wyjazdowego posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Omawiano wówczas ocenę prawodawstwa dotyczącego współpracy metropolitalnej w Polsce na podstawie doświadczeń 4 lat istnienia Górnośląsko-Zagłębiowskiego Związku Metropolitalnego oraz 10 lat funkcjonowania Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Podczas posiedzenia analizę stanu prawnego metropolii w Polsce przedstawił dr Jakub Szlachetko, prezes Instytutu Metropolitalnego.

>>> Raport do pobrania

Posiedzenie Komisji zakończono jednogłośnie przyjętym wnioskiem o zwrócenie się do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek z postulatem podjęcia prac nad projektem ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim oraz w województwie łódzkim. Oba akty prawne zostały przyjęte przez Senat RP i skierowano je do Sejmu. Ustawę dla województwa łódzkiego podjęto 6 lutego 2020 r., a dla województwa pomorskiego 10 września 2020 r. Od tego czasu projekty ustaw mimo licznych apeli znajdują się w „sejmowej zamrażarce”.

>>> Czytaj więcej Senatorowie o metropoliach

 

  • GIWK