Metropolitalne wiadomości

aktualności

Komisja ds. Społeczno - Gospodarczych

Metamorfoza osiedla Zagórze w Rumi

Rewitalizacja osiedla Zagórze w Rumi wkracza w kolejny etap. Rozpoczęły się właśnie prace związane z przebudową infrastruktury podziemnej, w tym: sieci gazowej, przyłączy wodno-kanalizacyjnych oraz kanalizacji deszczowej. Docelowo powstaną tutaj place zabaw, ścieżki rowerowe czy nowoczesne boiska.

Dotychczas na Zagórzu udało się wyremontować 10 budynków wielorodzinnych oraz zbudować kładkę pieszo-rowerową nad Zagórską Strugą. Dobiega końca również budowa nowej siedziby Klubu Integracji Społecznej. Równolegle realizowane są działania społeczne, których celem jest aktywizacja mieszkańców borykających się z bezrobociem.

W planach jest także kompleksowe zagospodarowanie Góry Markowca, w tym stworzenie ścianki wspinaczkowej z wieżą widokową, ścieżek historyczno-edukacyjnych, trasy kolarstwa górskiego oraz schodów terenowych.

Wszelkie prace związane z rewitalizacją osiedla Zagórze powinny się zakończyć do 2022 roku. Wartość inwestycji to 25,5 mln zł, w tym dofinansowanie z UE to blisko 13 mln zł. 

W ramach metropolitalnego programu rewitalizowanych jest 8 miast: Gdańsk, Gdynia, Kartuzy, Wejherowo, Tczew, Rumia, Puck i Żukowo. Wartość wszystkich projektów to 332 mln zł, w tym 180 mln zł pochodzi z funduszy europejskich.

  • GIWK