Metropolitalne wiadomości

aktualności

Metropolia dla środowiska. Zapraszamy na II Dni Solidarności Klimatycznej

Ekologiczne warsztaty dla rodzin i uczniów, klimatyczne quizy i eksperymenty, dyskusje na temat marnowania żywności, piknik ekologiczny z wymiankami ubrań i roślin oraz nauką tworzenia ekologicznych kosmetyków, eko-kino, wystawa o mikroplastiku - wszystko to w ramach II Dni Solidarności Klimatycznej. Od 12 do 18 września Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot i samorządy Trójmiasta zapraszają na wydarzenia poruszające zagadnienia zmian klimatu i degradacji środowiska.
 

Na grafice: plakat Dni Solidarności Klimatycznej 2022


Już w najbliższy poniedziałek, 12 września ruszają Dni Solidarności Klimatycznej. Po raz drugi metropolitalne samorządy oraz ich jednostki przygotowały blisko 20 wydarzeń, które mają zwrócić uwagę na postępujące na świecie zmiany klimatyczne. Tegoroczne obchody Dni Solidarności Klimatycznej odbywają się pod hasłem: “MNIEJ”.

-  “Mniej” to termin, który przede wszystkim zachęca do refleksji na temat naszych codziennych nawyków - mówią organizatorzy cyklu proekologicznych wydarzeń w Gdyni.  - Mniej konsumpcji, to więcej cennych zasobów. Mniej śmieci, to lepsze środowisko życia dla przyszłych pokoleń. Mniej zużycia wody, to więcej cennego surowca. Mniej plastiku, to czystsze morza i oceany. Mniej marnotrawienia, to lepiej zaplanowane łańcuchy dostaw i rolnictwo. Mniej zabetonowanych przestrzeni, to bardziej odporne na fale upałów i zalania miasta. Mniej  emisji gazów cieplarnianych, to wolniejsze nagrzewanie się planety.

Podczas DSK wspólnie zastanowimy się,  jak nasze działania wpływają na środowisko i co możemy zrobić, aby powstrzymać degradację naszej planety. DSK potrwają do niedzieli 18 września.


Szczegółowy program wydarzeń


Eko-warsztaty

Dni Solidarności Klimatycznej to przede wszystkim praktyczne przykłady na to, jak być eko. Przez cały tydzień zapraszamy na warsztaty, podczas których eksperci opowiedzą m.in. jak w prosty sposób wprowadzać na co dzień zasady zero waste i less waste, jak utrwalać dobre nawyki dotyczące prawidłowej segregacji odpadów i recyklingu oraz jak dawać drugie życie pozornie bezużytecznym przedmiotom.  Będzie też okazja, aby dołączyć do projektu wspólnego budowania mapy retencji.

O ekologii w plenerze

Nadchodzący tydzień to także piknik ekologiczny w Sopocie, połączony z warsztatami, podczas których będzie można dowiedzieć się,  jak z dostępnych produktów stworzyć środki czystości, jak w zgodzie z naturą uprawiać ogródki, jak oszczędnie korzystać z prądu w swoim domu i jak zbudować kompostownik na balkonie. Będą też stanowiska wymiany roślin i ubrań, a specjaliści podpowiedzą, z jakich dopłat można skorzystać podczas wymiany ogrzewania na ekologiczne.
 

Na zdjęciu: Eko piknik w Sopocie w 2021 r.


Ekologia dla najmłodszych

Nie zabraknie też warsztatów dla najmłodszych miłośników nauki i zabaw. W Centrum Nauki Experyment w Gdyni uczestnicy sprawdzą, w jaki sposób można zmniejszyć konsumpcję, produkcję odpadów lub zużycie wody oraz poznają  dobre nawyki, które warto wdrażać od najmłodszych lat. Dzieci  będą tworzyć naturalne barwniki z przypraw, zbudują własną baterię, wykorzystując do tego ziemniaka, podejrzą życie w kropli wody i poeksperymentują z suchym lodem. W Domu Zdrojowym w Gdańsku uczniowie zbadają właściwości atmosfery, poznają  zachodzące w niej zjawiska oraz zastanowią się nad problemami związanymi z jej zanieczyszczeniem.

Eko-działania

Najbliższy tydzień to także dobry moment nad zastanowieniem się nad swoimi zachowaniami wobec planety. Muzeum Miasta Gdyni zaprasza do Dzikiego Muzeum, czyli na spacer historyczny połączony ze sprzątaniem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. - Powędrujemy granią w „gdyńskich górach” z widokiem na Pradolinę Kaszubską, odwiedzimy dolinę Cisowskiej Strugi, dowiemy się jak dawniej znakowano główne leśne dukty i orientowano się w terenie. Odkryjemy tajemnice II wojny światowej, które skrywa Trójmiejski Park Krajobrazowy. Po wędrówce odpoczniemy w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Marszewie - mówi Dawid Gajos z Muzeum Miasta Gdyni.

Eko-dyskusja

Podczas DSK będzie też okazja, aby porozmawiać nt. problemu marnowania żywności.  Podczas dyskusji w siedzibie UrbanLab w Gdyni uczestnicy przyjrzą się działaniom Banku Żywności (wcielającego w życie ideę ratowania jedzenia i przekazywania go potrzebującym), trójmiejskiej aplikacji mobilnej FREECITY (jej użytkownicy i użytkowniczki mogą wymieniać się lub dzielić dobrami, m.in. żywnością) oraz lokalnej gastronomii i jej sposobom na wdrażanie trendów less waste.

Wirtualnie o ekologii

Wydarzenia związane z DSK będą też miały miejsce w wirtualnej przestrzeni. Na platformach Youtube i Spotify będzie można wysłuchać podcastu fundacji Biznes dla Klimatu nt.  “Czy mniej znaczy gorzej?”, a na Instagramie Centrum Nauki Experyment pojawią się quizy dotyczące zmian klimatu i wiedzy o środowisku.

Eko-wystawa

W Gdańsku na ul. Lastadia 2  będzie można obejrzeć edukacyjną wystawę ukazującą,  jak wielkim problemem  jest mikroplastik w skali całego ekosystemu. Co roku tysiące zwierząt w tym ptaki wodne umierają z powodu zjadanego plastiku. Doświadczenia naukowców pokazują, iż mikroplastik wdarł się w ludzki cykl pokarmowy i trafia do naszego organizmu wraz ze spożywanymi rybami czy wodą. 

Ekologia i kino

W ramach DSK odbędą się też pokazy filmów dokumentalnych o tematyce zmian klimatu. 16 września w sopockiej bibliotece widzowie będą mogli zobaczyć cztery filmy: „Nadzieja umiera ostatnia” i „Można panikować”, w reż.  Jonathana L. Ramsey’a oraz „Piękna robota” i “Oddech”, w reż. Piotra Biedronia. Wydarzenie w Sopotece to także prelekcje ukierunkowane na doskonalenie kultury życia w zgodzie z „zielonymi” wartościami. Filmy przekazał Global Compact Network, współorganizator Green Film Festival.
Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu Camelot, w którym uczestniczy 8 metropolii: Mediolan, Zagrzeb, Barcelona, Bari, Stuttgart, Porto, Craiova, Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Demokracji Lokalnej.


Dni Solidarności Klimatycznej 2022 organizują wspólnie OMGGS, Gdańsk, Gdynia, Sopot i Global Compact Network Poland, a wydarzenia przygotowały:  gdyńskie Centrum Nauki Experyment, UrbanLab, Muzeum Miasta Gdyni, gdańskie Hevelianum, spółka Gdańskie Wody, Urząd Miasta Sopot i Sopoteka. Pokazy filmowe realizowane są w ramach projektu Camelot.

 

  • GIWK