Metropolitalne wiadomości

aktualności

Komisja ds. Kultury

Metropolitalna Kadra Kultury z wizytą w GAK

Kilkunastu przedstawicieli metropolitalnych instytucji kultury spotkało się we wtorek 25 sierpnia na wizycie studyjnej w Gdańskim Archipelagu Kultury. Największy metropolitalny dom kultury zaprezentował swoje dwa oddziały: Scenę Muzyczną i Plamę na Zaspie.


- Na gdańskiej Oruni mogliśmy zapoznać się z projektami mocno zakorzenionymi w relacji z lokalnymi działaczami oraz z nową formułą i przestrzenią Sceny Muzycznej w Gdańsku. Na własnej skórze doświadczyliśmy spaceru z lokalną przewodniczką – projektem międzyinstytucjonalnym i lokalnym. Po Parku Oruńskim – swoją subiektywną trasą oprowadziła nas uczestniczka projektu - Lucyna Korytowska. W drugiej części wizyty poznaliśmy zakątki najważniejszego punktu na kulturalnej mapie Zaspy – Plamy. Poznaliśmy szeroki zakres projektów cyklicznych – Monblok, spotkania z podróżnikami, ofertę koncertową czy slamy poetyckie, kreatywną świetlicę oraz zajęcia stałe, ale również te – które wydarzyły się na przestrzeni ostatnich miesięcy online – mówi Alicja Jelińska, koordynatorka ds. kultury OMGGS.

 

Pomiędzy opowieściami związanymi z Plamą i Sceną Muzyczną pojawiły się także przykłady z innych dzielnic Gdańska – Letnicy (GAK Gama) i Brzeźna (GAK Projektornia). Gdańskie projekty przeplatały się z inspiracjami i przykładami z domów kultury z Pelplina, Wejherowa, Luzina, Skarszew oraz innych gmin z obszaru metropolii.


Wizyta studyjna odbyła się w ramach działań Metropolitalnej Kadry Kultury - grupy Komisji Kultury Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

 

Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

  • GIWK