Metropolitalne wiadomości

aktualności

MEVO: KIO odrzuciła odwołanie Nextbike Polska; oferty do 19 lipca

Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła odwołanie Nextbike Polska SA w restrukturyzacji, który domagał się m.in. przedłużenia terminu składania ofert o pół roku (do listopada). Po wprowadzeniu kolejnych zmian do warunków zamówienia – termin składania ofert na nowe Mevo został wyznaczony na poniedziałek 19 lipca.

7 lipca odbyła się kolejna rozprawa przed Krajową Izbą Odwoławczą w związku z trzecim już odwołaniem Nextbike Polska SA w restrukturyzacji w postępowaniu na nowe Mevo. KIO uznała, że odwołanie Nextbike Polska SA w restrukturyzacji jest niezasadne ze względu na wprowadzone wcześniej zmiany w warunkach zamówienia. Operator domagał się również zmiany terminu składania ofert i przesunięcia go o pół roku:

- Spółka Nextbike Polska w restrukturyzacji przyznała tym samym, że nie jest gotowa na złożenie oferty, a co najważniejsze na spełnienie oczekiwań mieszkańców, którzy od dawna czekają na powrót Mevo – mówi Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS.

KIO uznała również i to żądanie za niezasadne. Nextbike Polska SA w restrukturyzacji zostanie także obciążony kosztami rozprawy.
 

19 lipca - termin składania ofert na nowe Mevo

W trwającym od kwietnia 2020 r. dialogu konkurencyjnym dot. nowego Mevo biorą udział trzy firmy: konsorcjum BikeU i Freebike, firma Marfina (Movienta) z podwykonawcą Geovelo oraz Nextbike Polska SA w restrukturyzacji. Po zakończeniu rozmów z wykonawcami – 26 stycznia 2021 r. OMGGS przesłał zaproszenia do składania ofert. Wtedy rozpoczęły się odwołania Nextbike Polska SA w restrukturyzacji do Krajowej Izby Odwoławczej dotyczące określonych przez OMGGS wymogów co do sposobu realizacji zamówienia. Po ostatniej rozprawie 7 lipca 2021 r. KIO nie uwzględniło żądań spółki w podtrzymywanym przez nią zakresie i obciążyła ją kosztami rozprawy. OMGGS czeka na oferty od wykonawców do 19 lipca.


Jakie ma być nowe Mevo?

Nowe Mevo ma być systemem mieszanym złożonym z co najmniej 4099 rowerów (w tym 1000 tradycyjnych), 717 stacji rowerowych, abonament miesięczny ma wynieść 29,99 zł, w każdej z 16 gmin będą punkty ładowania baterii, będzie możliwość wypożyczenia roweru z rozładowaną baterią. Umowa z nowym operatorem ma być podpisana na 90 miesięcy. System swoim zasięgiem obejmie 16 gmin – dotychczasowe 14 (Gdańsk, Gdynia, Sopot, Żukowo, Reda, Pruszcz Gdański, Tczew, Sierakowice, Rumia, Somonino, Stężyca, Kartuzy, Puck i Władysławowo), a także dodatkowo Kolbudy i Kosakowo.

  • GIWK