Metropolitalne wiadomości

aktualności

Nagrody Smart Metropolia 2019 rozdane

 

Podczas uroczystej gali, w czwartek, 7 listopada 2019 r., w Olivia Business Centre wręczone zostały Nagrody Smart Metropolia 2019. Laureatami tegorocznej edycji zostali Elżbieta Bieńkowska, prof. Iwona Sagan i Tczewscy Kurierzy Rowerowi. Nagroda honorowa została przyznana twórcy stowarzyszenia metropolitalnego na Pomorzu Prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi.

 

Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot już po raz piąty wyróżnił osoby, firmy i instytucje szczególnie zasłużone dla budowania i promowania idei metropolii. W tym roku uhonorowano Tczewskich Kurierów Rowerowych (w kategorii Lider zmiany), prof. Iwonę Sagan (w kategorii Partner w działaniu) oraz Elżbietę Bieńkowską (w kategorii Ambasador metropolii). Decyzją Zarządu OMGGS nagrodę specjalną Smart Metropolia 2019 przyznano pośmiertnie prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi, twórcy stowarzyszenia metropolitalnego na Pomorzu.

 


TCZEWSCY KURIERZY ROWEROWI - to spółdzielnia socjalna założona przez Fundację Pokolenia w 2016 roku. Dzięki wsparciu ze środków RPO ZIT Spółdzielnia m.in. realizuje w gminie i powiecie usługi aktywizacji i integracji społecznej, świadczy także usługi pocztowe dla samorządów. Pracują w niej osoby wychodzące z kryzysu bezdomności, z różnymi niepełnosprawnościami, ale również młodzi pasjonaci rowerów, ekologii i miejskiego stylu życia.

- To nasz rodzimy, metropolitalny skarb. Jeśli mielibyśmy sobie wymarzyć zmianę w zakresie przedsiębiorczości społecznej i przedsiębiorczości w ogóle, to Tczewscy Kurierzy Rowerowi są jej bezapelacyjnymi liderami – mówił podczas wygłaszania laudacji Mirosław Augustyn, starosta tczewski. Nagrodę odebrali Paulina Kremer i Maksymilian Flemming.

 


PROF. IWONA SAGAN - to prodziekan ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Katedry Geografii Ekonomicznej na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. Pani profesor pełni też funkcję kierownika Centrum Doskonałości RECOURSE.

- Najprężniej rozwijająca się metropolia potrzebuje wsparcia w analizach, badaniach, osadzeniu w nurtach naukowych. Książka “Między integracją a konkurencją. Gdyńsko-Gdański Obszar Metropolitalny”, choć napisana w 2011 roku, do dziś służy nam jako zbiór przydatnych spostrzeżeń i wskazówek - fragment laudacji prof. Grzegorza Gorzelaka z Uniwersytetu Warszawskiego.
                                              

ELŻBIETA BIEŃKOWSKA – to była minister rozwoju regionalnego, senator VIII kadencji, była wiceprezes Rady Ministrów oraz minister infrastruktury i rozwoju, a od 2014 Europejska Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług. Wprowadzała Zintegrowane Inwestycje Terytorialne w Polsce do perspektywy finansowej funduszy europejskich Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

- Nie dotarlibyśmy tu, gdzie jesteśmy bez wsparcia osoby, która ma nieograniczone pokłady zrozumienia i szacunku do samorządów - fragment laudacji Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska

 

PAWEŁ ADAMOWICZ - laudację wygłosił wieloletni przyjaciel Pawła Adamowicza, a także współpracujący z nim samorządowiec - Jacek Karnowski, prezydent Sopotu:

- Przypadło mi niezwykle trudne zadanie. Odczytanie laudacji na rzecz człowieka, który był nie tylko wizjonerem, ale również inicjatorem i głównym entuzjastą pomysłu utworzenia stowarzyszenia gmin i powiatów, które dziś nazywamy Obszarem Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot. Tego człowieka dziś z nami nie ma. Pozostawił po sobie wiele dzieł i świadectw swojej determinacji i dalekowzroczności - w tym właśnie Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Większość jego dzieł znalazła swój opis w drugiej jego książce “Gdańsk jako wspólnota”. Historia powstania i rozwoju Obszaru Metropolitalnego stanowi w niej osobny rozdział. Bo Paweł Adamowicz od początku widział współpracę pomiędzy naszymi pomorskimi gminami i powiatami jako wspólnotę niezależnych, dumnych, ale i solidarnych, wspierających się wzajemnie, od siebie uczących samorządów. Dlatego też, gdy tylko go nam zabrakło, bardziej niż kiedykolwiek my liderzy samorządowi czujemy odpowiedzialność za losy nie tylko naszej metropolii, ale i całej idei Polski samorządnej. Po stracie, której doświadczyliśmy konieczne jest ponowne zdefiniowanie przywództwa i zrozumienie jego wagi.

 

 

Laureaci Nagrody Smart Metropolia poprzednich edycji:

2018
Marta Siciarek, Centrum Wsparcia Imigrantów w Gdańsku - kategora Lider zmiany
Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego - kategoria Ambasador metropolii
Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego – kategoria Partner w działaniu
 

2017
Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski – kategoria Osoba Publiczna
Małgorzata Bałkowska z Fundacji Pomorskie Hospicjum dla Dzieci - kategoria Działalność Społeczna
Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza – kategoria Samorząd Gospodarczy

2016
Hanna Brejwo, wójt Pszczółek - kategoria Osoba Publiczna
Przedsiębiorstwo Budowlane Górski - kategoraia Inwestor
Firma QB Mobile - kategoria Start-Up

 

Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

  • GIWK