Metropolitalne wiadomości

wiadomości

Nasze miasta laureatami rankingu Teraz Polska!

Krynica Morska zwyciężyła w Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego, organizowanego przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.  Siódme miejsce w kategorii gmin miejskich zajął Pruszcz Gdański. W 10 najlepszych miast na prawach powiatu są Gdańsk i Sopot.


W szóstej edycji rankingu udział wzięło 240 gmin miejskich z całego kraju. Podstawą rankingu, opracowanego pod kierunkiem prof. Eugeniusza Sobczaka z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, jest 16 wskaźników, obejmujących trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny oraz ochrony środowiska.

Materiałem źródłowym są niezależne dane Głównego Urzędu Statystycznego z tzw. Banku Danych Lokalnych. Wyniki rankingu odzwierciedlają, w sposób wiarygodny i przekrojowy, rozwój polskich jednostek samorządu lokalnego i wskazują liderów w podziale na gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie oraz miasta na prawach powiatu.

– Miejsce w finale rankingu Teraz Polska, to dla mnie dowód, że jesteśmy na właściwym  kursie zrównoważonego rozwoju naszego miasta – komentuje burmistrz Pruszcza Gdańskiego, Janusz Wróbel. – To także potwierdzenie, że jesteśmy atrakcyjnym miastem, w którym dobrze się żyje, pracuje i wypoczywa. Które spełnia wszystkie oczekiwania mieszkańca. Warto podkreślić, „kurortową” charakterystykę pierwszej dziesiątki rankingu. Znalazły się tutaj między innymi: Krynica Morska, Łeba, Karpacz, Żywiec, czy Sucha Beskidzka.

Pełna lista laureatów.

Bartosz Gondek, UM Pruszcz Gdański
GOM