Metropolitalne wiadomości

aktualności

Nie cukrzymy! Bezpłatne badania dla mieszkańców kolejnych powiatów metropolii

W kolejnych trzech metropolitalnych powiatach: gdyńskim, wejherowskim i puckim  wystartował program profilaktyki cukrzycy typu 2. Z bezpłatnych badań mogą korzystać mieszkańcy aktywni zawodowo, głównie w wieku od 35 do 64 r.ż., którzy są w grupie podwyższonego ryzyka. Program od kilku miesięcy  jest już realizowany w Sopocie, Gdańsku, Stegnie, gminie i mieście Tczew oraz powiecie gdańskim.

Strona internetowa niecukrzymy.pl z ciekawymi artykułami i wywiadami, strona na facebooku NieCukrzymy, spotkania z pracodawcami, a także kanał na youtube z filmami o tematyce kulinarnej, sportowej i zdrowotnej dla osób zagrożonych cukrzycą - to tylko część kampanii informacyjno-edukacyjnej w ramach programu profilaktyki cukrzycy typu 2, jaką dla mieszkańców Gdyni, Wejherowa, Redy, Rumi, Pucka, Kosakowa, Władysławowa, Helu, Jastarni, Luzina i Szemuda przygotowało Gdyńskie Centrum Zdrowia.  Partnerem  projektu jest Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska w Gdyni.

Cukrzyca typu 2 jest jedną z tzw. chorób cywilizacyjnych, której przyczynami są m.in. otyłość, siedzący tryb życia i zła dieta. Szacuje się, że w Polsce cukrzycą dotkniętych jest 9,5 proc. populacji, czyli ponad 3,5 miliona osób, z których co czwarta nie ma świadomości choroby.

Na czym polega metropolitalny program profilaktyki cukrzycy typu 2?

Program zakłada wczesną identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym, także chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu. Aby wziąć udział w programie należy wypełnić ankietę  FINDRISK, która określa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w ciągu 10 lat.

Z bezpłatnego badania przesiewowego będą mogły skorzystać osoby, które po wypełnieniu ankiety uzyskają 12 lub więcej punktów. Wynik badania wskazujący na stan przedcukrzycowy kwalifikuje do udziału w rocznym programie edukacyjnym, który ma na celu wprowadzenie zmian w stylu życia i niedopuszczenie lub opóźnienie rozwinięcia się pełnoobjawowej cukrzycy typu 2.

Uczestnicy programu mogą liczyć na konsultacje m.in. diabetologa i dietetyka. Wezmą udział w zajęciach zwiększających poziom aktywności fizycznej tak, aby zmniejszyć nadmiar masy ciała u osób z nadwagą i otyłością.

Celem projektu jest wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców poprzez:

  • zmniejszenie zachorowalności na cukrzycę typu 2,
  • podniesienie świadomości zdrowotnej,
  • redukcję czynników ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2.

 

 

9 milionów złotych na walkę z cukrzycą  w metropolii

Program Profilaktyki Cukrzycy współfinansowany jest ze środków europejskich RPO WP  na lata 2014-2020 w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Na terenie naszej metropolii realizowanych jest 6 projektów:

Wartość wszystkich projektów to prawie 9 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi z funduszy europejskich. W ramach 6 projektów przeprowadzonych zostanie w sumie 180 tys. ankiet. Na ich podstawie 20 tys. osób skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych - w Gdyni będzie to 300 osób, a w powiatach wejherowskim i puckim  po 100 osób.

 

 

 

 

 

 

  • GIWK