Metropolitalne wiadomości

aktualności

Nowa biblioteka w Tczewie

Kolejna inwestycja w ramach metropolitalnego programu rewitalizacyjnego zakończona! Od dziś mieszkańcy Tczewa mogą korzystać z nowoczesnej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej zbudowanej dzięki funduszom europejskim.

Nowa książnica znajduje się w miejscu szczególnym – na dawnym podgrodziu Tczewa – i sąsiaduje ze zrewitalizowanymi murami i zielenią stworzoną na miejscu dawnej fosy grodzkiej.

W nowym budynku zostanie poszerzona oraz wzbogacona oferta kulturalna i edukacyjna placówki. W powstałym obiekcie mieścić się będzie filia biblioteki dla dzieci i dorosłych. Swoje nowe miejsce znajdzie tam również Sekcja Historii Miasta.

Zastosowano wiele nowoczesnych rozwiązań technicznych. Biblioteka jest w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Posiada równocześnie wiele innowacyjnych systemów zapewniających bezpieczeństwo osób oraz zbiorów. Wysokie standardy spełnia system przeciwpożarowy, klimatyzacyjny i wentylacyjny. Dzięki nim w budynku można przechowywać najcenniejsze skarby biblioteki w Tczewie, najstarsze z nich pochodzą z XVII stulecia.

Dla zapracowanych mieszkańców przygotowana została całodobowa wrzutnia książek, dzięki której każdy i o każdej porze może zwrócić wypożyczone pozycje i uniknąć przekroczenia terminów wypożyczania. Poza wypożyczalnią w bibliotece będzie można miło spędzić czas na spotkaniach z książką, puzzlami, grami oraz w dziecięcym czytelniczym „Klubie Kubusia Puchatka”. Dorośli będą mogli spotykać się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkania autorskie z pisarzami będą się odbywać w komfortowych warunkach w nowo powstałej sali wielofunkcyjnej.

W przeniesionej Sekcji Historii Miasta zostaną udostępnione najcenniejsze skarby książnicy, związane m.in. z dziejami i rozwojem tczewskiej społeczności. To właśnie w ramach jej działań będą się odbywać spotkania dla dzieci, młodzieży oraz lekcje biblioteczne.

Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu „Miasto od-nowa – rewitalizacja Starego Miasta i Zatorza, współfinansowanego z UE. Jej koszt to 4,2 mln zł

  • GIWK