aktualności
O bezpieczeństwie energetycznym Pomorza
Jak zapewnić mieszkańcom stabilny dostępu do energii elektrycznej, jak mierzyć się z kwestią transformacji energetycznej, co z zieloną energią? O tym i nie tylko rozmawiali samorządowi specjaliści od energetyki na corocznym spotkaniu, które odbyło się w Gdyni.
Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS. Fot. Magdalena Starnawska/gdynia.pl
Niestabilna sytuacja geopolityczna oraz konflikty za granicą sprawiają, że zarówno władze centralne, jak i samorządowe podejmują szereg działań, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. Temu też służą cykliczne spotkania energetyków gminnych, które skupiają ekspertów oraz samorządowców. W piątek, 30 maja, takie wydarzenie odbyło się w Gdyni.
- Ustawa o związku metropolitalnym niebawem trafi do Sejmu - mówił na corocznym Spotkaniu Energetyków Gminnych Michał Glaser, prezes Zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. - Kiedy to nastąpi, rozwiniemy skrzydła, a energetyka będzie jednym z kluczowych obszarów, na których będziemy się skupiać. Jesteśmy dużym obszarem – 1,6 miliona mieszkańców, czwartym największym rynkiem pracy w Polsce. Powinniśmy stworzyć jedno grono specjalistów od energetyki i jedno od transportu zbiorowego, dzięki czemu wszystkie kluczowe sprawy dla rozwoju metropolii i naszych mieszkańców będą realizowane w sposób holistyczny - zaznaczył Michał Glaser.
Wiceprezydent Gdyni Rafał Geremek. Fot. Magdalena Starnawska/gdynia.pl
Wiceprezydent Gdyni Rafał Geremek podkreślił znaczenie zrównoważonego rozwoju i działań podejmowanych przez Gdynię.
- Gdynia stawia na nowoczesność oraz rozwiązania, które zapewniają przyszłość. W ramach współpracy metropolitalnej widzimy, jak ważna i realna staje się transformacja energetyczna. Samorządy poprzez codzienne decyzje inwestycyjne oraz współpracę z mieszkańcami stanowią fundament tych zmian. Gdynia aktywnie angażuje się w projekty poprawiające efektywność energetyczną i wspierające zieloną energię - podsumował Rafał Geremek.
Spotkanie Energetyków Gminnych, Gdynia 2025. Fot. Magdalena Starnawska/gdynia.pl
Panele, warsztaty, przepływ wiedzy
Energetycy rozmawiali m.in. o zasadach udziału gmin w programie ramowym UE Horyzont Europa, audycie energetycznym w procesie inwestycyjnym, energetyce lokalnej, optymalizacji parametrów dystrybucyjnych energii elektrycznej, transformacji energetycznej i produkcji energii elektrycznej przez gdański klaster energii.
Druga część spotkania odbyła się w formie warsztatów dotyczących optymalizacji parametrów dystrybucyjnych energii elektrycznej.
Spotkanie Energetyków Gminnych, Gdynia 2025. Fot. Magdalena Starnawska/gdynia.pl
Spotkanie zostało zorganizowane przez Biuro ds. Energetyki Urzędu Miasta Gdyni wspólnie z Obszarem Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz innymi uczestnikami (między innymi: PGE Energia Ciepła S.A., Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego), w ramach prac Komisji Infrastruktury i Środowiska OMGGS. Na co dzień komisja zajmuje się wsparciem samorządowych działań klimatycznych i realizacją projektów, które realnie oddziałują na spowolnienie postępujących zmian klimatycznych.
Wydarzenie było finansowane ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z projektu Pomocy Technicznej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027.