aktualności
O prądzie, energii, dostawach - Spotkanie Energetyków Gminnych już 30 maja
O energii elektrycznej wiedzą wszystko. Nie mają przed nimi tajemnic skomplikowane faktury, parametry dystrybucji, rozliczanie usług, sposoby na oszczędzanie prądu czy kwestie związane z efektywnością energetyczną budynków. Mowa o energetykach gminnych, którzy – jak co roku od blisko 10 lat – spotykają się, by rozmawiać, dyskutować, wymieniać wiedzę, a przede wszystkim działać na rzecz zabezpieczenia samorządów w energię elektryczną.
Spotkania energetyków mają długą tradycję.
Tegoroczne Spotkanie Energetyków Gminnych, organizowane w ramach prac Metropolitalnej Komisji ds. Klimatu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk–Gdynia–Sopot, odbędzie się w piątek, 30 maja 2025 r. w godzinach 9:30–15:40 w hotelu Mercure w Gdyni (link do formularza rejestracyjnego tu). Wydarzenie składać się będzie z części konferencyjnej i części warsztatowej.
Z czego się wzięła tradycja spotkań energetyków?
Spotkania zostały zainicjowane w Gdyni i właśnie tam są realizowane od około 10 lat przy współudziale Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.
- Uważam, że te wydarzenia to nie tylko znakomity pomysł, ale i świetna okazja do spotkań energetyków gminnych, którzy przy tej okazji mogą wymieniać się doświadczeniami i swoją wiedzą – mówi Mariusz Sadłowski, zastępca dyrektora Wydziału Ekologii i Energetyki, kierownik Referatu Energetyki w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.
Kim jest energetyk gminny i czym się zajmuje?
- Jest to funkcja nie do końca zdefiniowana prawnie, niemniej w obecnych realiach jest to bardzo istotne w samorządach stanowisko, choćby z uwagi na to, jak istotnym elementem stały się zarówno energetyka w kraju, jak i kwestia bezpieczeństwa energetycznego – twierdzi Mariusz Sadłowski.
Wybuch wojny na Ukrainie unaocznił, jak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa i ciągłości dostaw energii elektrycznej.
- Stąd też rola energetyka w kontekście zabezpieczenia i zapewnienia dostaw jest istotna. Dużej wagi nabrały plany związane z zaopatrzeniem w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe, które każda z gmin realizuje i przygotowuje zgodnie z potrzebami danych samorządów – dodaje Grzegorz Walczukiewicz, koordynator ds. klimatu w OMGGS.
Najpierw konferencja, potem warsztaty
W części konferencyjnej wydarzenia przewidziano prelekcje dotyczące m.in. zasad udziału gmin w programie ramowym UE Horyzont Europa, dotyczącym poprawy efektywności energetycznej budynków czy audytu energetycznego w procesie inwestycyjnym. Część warsztatowa dotyczyć będzie optymalizacji parametrów dystrybucyjnych energii elektrycznej, czyli m.in. doboru taryf i kompensacji mocy biernej.