Metropolitalne wiadomości

aktualności

Patchworkowa biało-czerwona flaga znów zawiśnie nad Gdańskiem

W piątek 4 czerwca, o godz. 12:00 zapraszamy na uroczyste zawieszenie patchworkowej flagi na Górze Gradowej w Gdańsku. Flaga, uszyta dwa  lata temu podczas Święta Wolności i Solidarności, znów zawiśnie na najwyższym maszcie w Gdańsku. W tym roku będzie symbolem solidarności z przedsiębiorcami, którzy od początku pandemii starają się utrzymać swoje firmy oraz miejsca pracy.

 

Fot. Grzegorz Mehring/gdańsk.pl

 

Akcja Wspólna Flaga została zainicjowana przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot podczas obchodów Święta Wolności i Solidarności w 2019 r. Biało-czerwony patchwork, złożony z kilkuset skrawków materiału, stworzyli wspólnie: mieszkańcy metropolii, turyści, organizacje pozarządowe, przedstawiciele rad dzielnic, samorządowcy i imigranci. Flaga zawisła na maszcie na Górze Gradowej, z obietnicą, że będzie tam trafiać co roku 4 czerwca, w rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów.

- Setki kwadratów, które zszyliśmy tworząc tę flagę są jak Polska. Każdy z nas jest inny, ale nasz los zszywają setki połączeń, a razem tworzymy piękną Ojczyznę - powiedziała podczas ubiegłorocznej uroczystości Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.


- W wymiarze symbolicznym wspólne szycie flagi z przeróżnych kawałków materiału jest podobne do tego, co robimy na co dzień - łączymy gminy i ich mieszkańców w ramach metropolii - mówi Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS.

 

 

 

 

 

W ceremonii wezmą udział m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i wiceprezes Rady OMGGS, Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS, Wojciech Nowak i Monika Domagalska-Ilińska ze Stowarzyszenia Niewidzialni prowadzący Muzeum Niewidzialny Gdańsk oraz Jolanta Szydłowska, prezes Zarządu Pomorskiego Związku Pracodawców Lewiatan.

 

Czytaj także:

4.06.2020 Patchworkowa flaga znów zawisła nad Gdańskiem

 

 

  • GIWK