Metropolitalne wiadomości

wiadomości

Pierwszy w Polsce metropolitarny serwis pośrednictwa pracy

W dniu 2 grudnia 2014 w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się konferencja inaugurująca działalność pierwszego w Polsce metropolitalnego serwisu pośrednictwa pracy -  pracopolia.eu. Innowacyjna  platforma internetowa pracopolia.eu już na starcie udostępnia ponad 1 000 ofert zatrudnienia oraz szereg praktycznych narzędzi wspierających poszukiwanie pracy.

Źródłem ofert są pracodawcy zgłaszających je bezpośrednio za pośrednictwem portalu jak również  ogłoszenia będące w dyspozycji powiatowych urzędów pracy GOM oraz największych agencji zatrudnienia. Dzięki tak dużej dywersyfikacji źródeł informacji, udostępniane oferty są różnorodne i pochodzą ze wszystkich sektorów gospodarki. Co ważne, dostęp do najważniejszej funkcji jest całkowicie bezpłatny i nie wymaga logowania.
Pracopolia oferuje także szereg innych rozwiązań wspierających rozwój zawodowy. Na szczególną uwagę zasługuje dostęp do tematycznych artykułów poświeconych szeroko pojętej problematyce zatrudnienia. Porady doświadczonych ekspertów dotyczą m.in. tworzenia dokumentów aplikacyjnych, procesu rekrutacyjnego, planowania ścieżki zawodowej oraz prawa pracy. Każdy z użytkowników ma także dostęp do kalkulatora wynagrodzeń czy wyszukiwarki szkoleń zawodowych. Ważną funkcjonalnością jest także możliwość precyzyjnego planowania dojazdu do miejsca pracy. Moduł ten pozwala określić zarówno rodzaj transportu jak i planowany czas przejazdu. Rozwiązanie to w sposób szczególny dedykowane jest mieszkańcom miast i powiatów, którzy chcieliby podjąć zatrudnienie w ościennych gminach.
Osoby, które planują bardziej intensywne poszukiwanie zatrudnienia, mogą skorzystać z dodatkowych funkcji dostępnych po zalogowaniu. Rejestracja w serwisie jest bezpłatna i wymaga podania jedynie podstawowych danych. W zamian użytkownicy otrzymują dostęp do kreatora CV umożliwiającego nie tylko przygotowanie profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych, ale i możliwość publikacji ich w dostępnej dla pracodawców bazie danych.
Pracopolia to także praktyczne narzędzie dla profesjonalistów zawodowo zajmujących się rynkiem pracy oraz dziennikarzy. Portal udostępnia m.in. informacje statystyczne dotyczące wielkości oraz struktury osób bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy. Bez dodatkowych opłat dostępne są też okresowe raporty statystyczne poświęcone m.in. średnim wynagrodzeniom na poszczególnych stanowiskach pracy czy najbardziej poszukiwanym zawodom.
Pomysłodawcą Pracopolii jest Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku. W budowę tego projektu włączyły się także urzędy pracy działające na terenie Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego oraz PUP w Gdyni. Ideą przedsięwzięcia jest dążenie do stworzenia nowoczesnych narzędzi rekrutacyjnych wspierających budowę mobilnego, metropolitalnego rynku pracy.
Więcej na www.pracopolia.eu