Metropolitalne wiadomości

aktualności

Plażowe kosze w Sopocie. Wypożyczalnię obsługują pracownicy Kooperacji

Piękne, wygodne kosze plażowe można wypożyczać na miejskiej plaży w Sopocie przy wejściach nr 13 i 23. Wiklinowe kosze nawiązują stylistyką do tych z 1915 r., które na początku XX w. gościły na sopockiej plaży. Obsługą wypożyczalni zajmuje się Spółdzielnia Socjalna Kooperacja.

50 dwuosobowych rattanowych koszy w ubiegłym roku przekazał miastu jako darowiznę Port Lotniczy Gdańsk Sp. z o.o. Latem, w dni niedeszczowe, kosze można wypożyczać 7 dni w tygodniu, w godz. 9.00-18.00. Koszt wynajmu to 10 zł za godzinę i 40 zł za dzień. Sopocianie posiadający Kartę Mieszkańca mogą skorzystać z promocji: 5 zł za godzinę i 30 zł za dzień.

Kosze są ręcznie wykonane z naturalnego materiału – oryginalnego indonezyjskiego rattanu i swoim wyglądem przypominają te, które przed laty służyły wypoczywającym na sopockiej plaży.

Fotobank.PL/UMS

– Kosze plażowe nad brzegiem morza to widok, który wielu z nas z sentymentem wspomina. W minionym sezonie Sopot wrócił do tej tradycji i znów odwiedzający kurort turyści oraz oczywiście mieszkańcy mogą zrelaksować się na plaży w pięknych koszach – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Obsługą zajmują się pracownicy Spółdzielni Socjalnej Kooperacja. To kolejny projekt, w którym widzimy ekonomię społeczną w praktyce – podkreśla wiceprezydentka.

Spółdzielnia Pracy Kooperacja - szansa dla bezrobotnych

Powołana m.in. przez Urząd Miasta Sopotu i organizacje pozarządowe Kooperacja powstała w 2014 r. i umożliwia osobom pozostającym bez pracy oraz osobom wykluczonym społecznie aktywizację zawodową, a także reintegrację społeczną osób zatrudnionych w spółdzielni.

Do pracowników Kooperacji należy wypożyczanie koszy, a także dbanie o nie: składowanie, transportowanie, utrzymywanie w należytym stanie oraz dezynfekowanie.

Pieniądze za wynajem trafiają do Spółdzielni Socjalnej Kooperacja, która prowadzi także sklepy charytatywne LUK LUK i Dom Gościnny LUK LUK. Misją Spółdzielni jest dawanie drugiej szansy w życiu poprzez pracę osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym czy z niepełnosprawnościami. Kooperacja finansuje szkolenia i rozwój pracowników, tworzy także nowe miejsca pracy. Działa w ramach metropolitalnego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej (OWES).


– Dzięki osobom, które kupują rzeczy w naszych sklepach, wynajmują apartament w naszym domu i korzystają z koszy na plaży możemy utrzymać się na rynku, opłacić lokal i media oraz utrzymać stabilne stanowiska pracy. Dzięki Wam wciąż się rozwijamy i nie zwalniamy tempa – mówi Paweł Barczykowski, prezes Spółdzielni Socjalnej Kooperacja.

 

  • GIWK