Metropolitalne wiadomości

aktualności

Komisja ds. Społeczno - Gospodarczych

Ponad 15 mln na walkę z koronawirusem


Na działania przeciwdziałające COVID-19 z funduszy metropolitalnych pomorskie szpitale otrzymały dotychczas 15,2 mln zł. W tym roku Samorząd Województwa już czterokrotnie zwiększał dofinansowanie unijne, by wspomóc centra geriatrii w Gdańsku i Sopocie.

W wyniku ostatniej decyzji kwotą 2,3 mln zł zasilony został 7 Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku. Dodatkowe fundusze przeznaczone zostaną na zakup m.in. defibrylatorów, kardiomonitorów, aparatów EKG i RTG, instalacji tlenowych oraz środków służących w walce z pandemią koronawirusa.

W czerwcu blisko 9 mln zł dodatkowego dofinansowania z UE otrzymał metropolitalny projekt pt. „Centrum Geriatrii w Gdańsku” realizowany przez Gdański Uniwersytet Medyczny. Środki przeznaczono na prace remontowe, zakup wyposażenia, czy środki do dezynfekcji. Po dodatkowej dotacji, unijne dofinansowanie przekroczyło 90% wartości projektu. Dofinansowaniem objęto 3 placówki: Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, 7 Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku oraz Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku.

W sierpniu br. ponad 3 mln zł. trafiło do Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropokalnej w Gdyni. 

Ponadto w maju br. dodatkowe dofinansowanie w wysokości 950 tys. otrzymało Centrum Geriatrii w Sopocie.


Ułatwienia dla seniorów

Centrum Geriatrii w Gdańsku będzie się mieścić w budynku przy ul. Dębinki 7 w ramach Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Budynek będzie wyremontowany, zmodernizowany i przystosowany do opieki nad seniorami. Zostanie zakupiony specjalistyczny sprzęt w zakresie rehabilitacji ruchowej, kardiologicznej i pneumonologicznej. Będzie nowe wyposażenie diagnostyczne i terapeutyczne ułatwiające funkcje poznawcze, a także system teleopieki nad pacjentem, telerehabilitacji domowej oraz monitoringu pacjentów. Pomieszczenia zostaną wyposażone w podstawowe sprzęty biurowe i medyczne.
 

fot. materiały prasowe Gdański Uniwersytet Medyczny
 

Wyszkolony personel

W ramach projektu odbędą się też specjalistyczne szkolenia dla: lekarzy POZ, specjalistów i pielęgniarek, fizjoterapeutów, koordynatorów zespołu, a także psychologów, dietetyków, pracowników socjalnych, opiekunów, wolontariuszy, absolwentów WZP. Zaplanowano blisko 11 szkoleń specjalistycznych dostosowanych do wypracowania i wdrożenia nowego modelu udzielania nowych form świadczeń.

  • GIWK