Metropolitalne wiadomości

aktualności

Potrzebna pilna pomoc uchodźcom w Michałowie!

Samorządy z całej Polski solidarnie wspierają włodarzy z przygranicznych wschodnich miejscowości. To tam w trudnych warunkach przebywają uchodźcy i ich dzieci, zmuszeni do nocowania pod gołym niebem. Jest coraz zimniej. Uchodźcy są skazani na wyziębienie, choroby, a nawet utratę życia. 

Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji pomocy dla gminy Michałowo oraz sąsiednich gmin Gródek i Krynki, które udzielają pomocy uchodźcom przekraczającym granicę polsko-białoruską. Najlepszą formą pomocy jest obecnie przyłączenie się do zbiórki zorganizowanej przez OSP w Michałowie. Pieniądze zostaną spożytkowane na zakup najpilniejszych środków: żywności dla dzieci, środków higienicznych, odzieży, kocy, ręczników itp.

Link do zbiórki: www.pomagam.pl/michalowopomaga

Sopocianie pomagają uchodźcom w Michałowie

Akcję pomocy zorganizowały też władze Sopotu. Z inicjatywy prezydenta Jacka Karnowskiego w Sopocie trwa zbiórka pieniędzy i darów dla gminy Michałowo, która na swoim terenie udziela pomocy uchodźcom przekraczającym granicę polsko-białoruską. Puszki ustawione są w punkcie informacyjnym na parterze Urzędu Miasta przy ul. Kościuszki 25/27, a po godzinach pracy urzędu także w dyżurce Straży Miejskiej.

Oprócz pieniędzy do Urzędu Miasta Sopotu można również przynosić rzeczy niezbędne do przetrwania ludziom, którzy na terenie przygranicznym zmuszeni są do nocowania pod gołym niebem. Władze Michałowa i sąsiednich gmin Gródek i Krynki proszą o dresy, ciepłe skarpety, buty (wyłącznie zimowe), a także ręczniki i koce. Wszystkie rzeczy muszą być nieużywane. Można przynosić również słoiczki z gotowymi daniami dla dzieci, batony energetyczne, suche ciastka, a także środki higieniczne, takie jak: mydło, szczoteczki do zębów, pasty i  szampony.

– Każdy ma prawo chronić swoją rodzinę i uciekać przed wojną – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Nie możemy pozostawić tych ludzi bez pomocy, zwłaszcza, że noce są coraz chłodniejsze. Dlatego w odruchu serca włączyliśmy się w akcję pomocy, którą na polsko-białoruskiej granicy organizują władze Michałowa, małej gminy ludzi o wielkich sercach. Budujmy mosty, nie zasieki! – dodaje Jacek Karnowski.

Pieniądze do puszek będą zbierać także wolontariusze, m.in. podczas Europejskiego Forum Nowych Idei, które odbywać się będzie w dniach 20-22 października w Sopocie, a także podczas koncertu z okazji 120-lecia Sopotu, w najbliższą sobotę, 16 października.

Zbiórka w Sopocie potrwa do 12 listopada.

  • GIWK