Metropolitalne wiadomości

aktualności

Komisja ds. Infrastruktury i Środowiska

Prace przy węźle Gdynia Chylonia idą pełną parą

Budowa węzła integracyjnego w Gdyni Chyloni nabrała rozpędu. Przy dworcu kolejowym powstają fundamenty parkingu podziemnego. Po zakończeniu inwestycji pomieści on 140 samochodów.

Węzeł Chylonia to ważna inwestycja dla mieszkańców nie tylko gdyńskich dzielnic: Chyloni, Cisowej, Pustek Cisowskich i Demptowa, ale również sąsiednich gmin: Szemudu i Wejherowa. Po zakończeniu jego budowy codzienna podróż do pracy czy szkoły będzie dużo łatwiejsza. Dzięki niemu możliwa będzie swobodna przesiadka z auta do autobusu, trolejbusu czy pociągu Szybkiej Kolei Miejskiej lub Polregio.

Okolice dworca w Chyloni zyskają całkowicie nową przestrzeń publiczną. Pod placem Dworcowym zbudowany zostanie podziemny parking typu park&ride ze 140 miejscami postojowymi. Zostanie on połączony z peronami kolejowymi bezpośrednim przejściem. W ramach trwających prac wykonywane są obecnie ściany szczelinowe wraz z rozparciem. Spełnią one rolę obudowy wykopu i finalnych ścian parkingu podziemnego.

Przy węźle integracyjnym powstaną także naziemne miejsca postojowe na krótki postój, zadaszony parking dla rowerów oraz przestrzeń dla taksówek. Węzeł uzupełnią wygodne chodniki i ścieżki rowerowe, ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami m.in. czytelne tablice z informacją pasażerską, winda czy fakturowane przejścia dla pieszych. Zakres prac obejmuje również budowę ścieżki rowerowej na ul. Kartuskiej i przebudowę sieci trakcyjnej dla trolejbusów.

Węzeł integracyjny Gdynia Chylonia w liczbach:
• 5 748 m² nowych chodników
• 46 nowych lamp LED (oświetlenie zewnętrzne)
• 170 lamp na parkingu podziemnym
• 1078 m² nowej nawierzchni
• 810 m² nowych dróg dla rowerów
• 2 454 nowych drzew i krzewów
• 1200 m² trawników

Zakończenie inwestycji planowane jest na jesień 2021 r. Całkowita wartość projektu to ponad 88 mln zł, w tym 40 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej. Projekt współfinansowany z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Fot. Biuro Obsługi Inwestora "Invest-Wybrzeże" Sp. z.o.o.

  • GIWK