Metropolitalne wiadomości

aktualności

Publikacja podsumowującą Kongres Smart Metropolia

Po raz pierwszy w tak atrakcyjnej i nowoczesnej formie graficznej z ogromną przyjemnością przedstawiamy publikację będącą pokłosiem V i VI edycji międzynarodowego Kongresu Smart Metropolia. Przeczytacie w niej między innymi o wyzwaniach stojących przed europejskimi metropoliami, odrodzeniu relacji między obszarami miejskimi i wiejskimi, a także rozwoju miast i obszarów metropolitalnych w poszanowaniu środowiska naturalnego. Publikacja nawiązuje tytułem do tegorocznej edycji wydarzenia - „Przestrzenie relacji. Wdrażanie Agendy Miejskiej Unii Europejskiej” i znajdą w niej Państwo artykuły, których tematyka koresponduje z zagadnieniami poruszonymi podczas dwóch edycji wydarzenia (odpowiednio z 2016 i 2017 roku), zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Podczas VI edycji Kongresu Smart Metropolia odbyły się trzy sesje plenarne i 18 dyskusji tematycznych, w tym 12 z nich bezpośrednio odnosiło się do obszarów interwencji zidentyfikowanych w Agendzie Miejskiej Unii Europejskiej. Prelegenci podjęli próbę odniesienia się do zapisów Agendy i podjęcia dyskusji, w jaki sposób powiązania metropolitalne mogą pomóc w rozwiązywaniu konkretnych problemów, przed jakimi stają samorządy, mieszkańcy i przedsiębiorcy. Uwagę uczestników zwrócono na fakt, że to obszary metropolitalne (nie tylko same miasta) są miejscami na świecie, w których kreowany jest rozwój i które silnie wpływają na resztę kraju – zarówno małe gminy, jak i całe regiony. W konsekwencji zarówno na poziomie kraju, jak i Unii Europejskiej należy prowadzić politykę regionalną opierającą się o potencjał obszarów metropolitalnych.

Kluczowe przemówienia programowe wygłosili: dr Iván Tosics, dyrektor Metropolitan Research Institute w Budapeszcie (artykuł pt. „The Metropolitan Challenge in Europe”); Marten Sims, kierujący działalnością europejskiego zespołu Happy City (zainicjowanego przez Charles’a Montgomery’ego, autora bestsellerowej książki „Miasto szczęśliwe. Jak zmienić nasze życie, zmieniając nasze miasta”); oraz dr Markku Markkula, Wiceprzewodniczący Komitetu Regionów. Ich prezentacje znajdą Państwo pod poniższym linkiem:
http://www.metropoliagdansk.pl/metropolitalne-wiadomosci/kongres-smart-metropolia-zakonczony-sukcesem/

Publikacja została wydana przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot i sfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Funduszy Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014–2020.

Do pobrania: 
"Przestrzenie relacji. Wdrażanie Agendy Miejskiej Unii Europejskiej"

 

  • GIWK