Metropolitalne wiadomości

aktualności

Komisja ds. Infrastruktury i Środowiska

Rusza budowa węzła przesiadkowego w Rumi Janowo

Rozpoczyna się realizacja największej w historii Rumi inwestycji, czyli budowy węzła integracyjnego - przesiadkowego z tunelem. Dziś podpisano umowę z wykonawcą, a już w poniedziałek ruszą roboty budowlane.

Węzeł w Rumi Janowie jest jednym z sieci 26 tego typu obiektów realizowanych na Pomorzu w ramach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Wartość wszystkich węzłów to ponad 693 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to 285 mln  zł.

Przygotowania do inwestycji zakończyły się w lutym tego roku. Wówczas wyburzona została dawna siedziba Ogniska Wychowawczego im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka”. Równolegle dobiegła końca analiza propozycji złożonych w ramach przetargu. Spośród pięciu zainteresowanych, którzy przedstawili oferty opiewające na kwoty od niespełna 61 do 91 milionów złotych, wybrany został Budimex. Zwieńczeniem tych przygotowań było uroczyste podpisanie umowy, w którym uczestniczyli dyrektor zespołu projektów Wojciech Kołacki oraz burmistrz Michał Pasieczny.

Przypominamy, że w ramach budowy węzła integracyjnego z tunelem w Janowie, który połączy dwie części miasta, powstaną również m.in. parkingi, ścieżki rowerowe, kładki dla pieszych, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz wiaty autobusowe. Projekt przewiduje także znaczącą przebudowę infrastruktury wokół dworca kolejowego w Rumi, gdzie przybędzie m.in. miejsc parkingowych i ścieżek rowerowych.

Celem inwestycji jest przede wszystkim usprawnienie ruchu drogowego. Dzięki temu przedsięwzięciu możliwa będzie również integracja różnych środków transportu. Oznacza to, że powstanie funkcjonalny i spójny system komunikacji drogowej, a co za tym idzie – zwiększy się liczba pasażerów, a zmniejszą się korki i emisja spalin.

Ze względu na bardzo szeroki zakres prac, realizacja inwestycji została podzielona na etapy. W pierwszej kolejności zbudowany zostanie układ drogowy w okolicach garaży przy ulicy Gdańskiej. Przebudowana zostanie również tamtejsza infrastruktura podziemna, a na terenie byłego ogniska szkolno-wychowawczego powstanie parking. Nie zabraknie też oświetlenia ulicznego i kanalizacji deszczowej. Prace spowodują, że dojazd do garaży będzie utrudniony, a chwilami nawet niemożliwy.

Równolegle wykonawca rozpocznie budowę ulicy Oliwskiej na odcinku od ulicy Gdańskiej do ulicy Łużyckiej oraz budowę ulicy Łużyckiej. Tam również powstanie oświetlenie uliczne, kanalizacja deszczowa, chodniki i zatoki parkingowe, a także nasadzenia. Wspomniane ulice zostaną wyłączone z ruchu, możliwy będzie jedynie dojazd do okolicznych posesji. Mieszkańcy chcący dotrzeć do ulicy Wyszeckiego będą mogli skorzystać z nowego układu drogowego w obrębie garaży przy ulicy Gdańskiej.

Koszt inwestycji to prawie 61 mln zł, w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej to ponad 17 min zł.

Przeczytaj także o zakończonej budowie węzła przesiadkowego w Redzie. 

  • GIWK