Metropolitalne wiadomości

aktualności

Samorządowcy pomagają uchodźcom z Ukrainy

Mieszkańcy i samorządowcy OMGGS od pierwszego dnia wojny na Ukrainie włączają się w akcje pomocowe dla Ukraińców. Trwają zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy, przygotowywane są miejsca noclegowe, darmowy transport, wsparcie medyczne, psychologiczne i prawne. Mieszkańcy przyjmują uchodźców do swoich domów, a setki ludzi pracują jako wolontariusze przy zbiórkach i w punktach pierwszego kontaktu dla Ukraińców. W piątek z Gdańska ruszy pierwszy konwój humanitarny z artykułami dla ukraińskich miast.

 

GDAŃSK

Miasto Gdańsk i jego instytucje uruchomiły szereg form pomocy dla potrzebujących. Funkcjonują trzy podstawowe punkty pomocy. Oprócz tego działa punkt organizowany przez Wojewodę Pomorskiego oraz niezliczone punkty oddolne (Miasto Gdańsk stara się im pomagać w koordynacji działań).


Główny miejski punkt koordynacyjny znajduje się przy ul. Dolna brama 8. Koordynuje on wszelkie formy pomocy, znajdujące się w gestii Miasta Gdańska. Pracują w nim wolontariusze i specjaliści zapewniający: opiekę medyczną, psychologiczną, pomoc w zakwaterowaniu, pomoc formalną, pomoc późniejszym znalezieniu pracy.

Drugi punkt mieści się na ul. Traugutta 29 (hala sportowa Gdańskiego Ośrodka Sportu, obok stadionu). Tam zlokalizowano punkt pomocy tymczasowej dla większych grup osób. W ośrodku jest możliwość tymczasowego schronienia, do czasu skierowania do docelowego mieszkania lub hotelu.

Trzeci punkt znajduje się na Polsat Plus Arenie i jest dedykowany dla organizacji i osób chcących przekazać dary rzeczowe. Dalej piszemy, jakie powinny być artykuły przyjmowane w tym magazynie i jak je składać.

Więcej informacji tutaj 

 

 

 

GDYNIA

Obywatele Ukrainy, którzy do nas przyjeżdżają i nie mają się gdzie zatrzymać lub po prostu potrzebują pomocy – mogą się zgłaszać się do punktu informacyjno-doradczego na Dworcu PKP Gdynia Główna przy placu Konstytucji 1. Przez całą dobę jest czynna specjalna infolinia obsługiwany w języku ukraińskim o numerze: +48 723 236 666.

Z myślą o uchodźcach z Ukrainy Gdynia przygotowała też poradnik, w którym można łatwo i szybko znaleźć niezbędne informacje na temat pobytu w naszym kraju i wsparcia, jakie oferuje miasto. Informator jest dostępny na stronie gdynia.pl w dwóch wersjach językowych. Dzięki temu mogą z niego korzystać wszyscy zainteresowani – nie tylko Ukraińcy, ale i gdynianie, którzy chcieliby pomóc przybyszom. Ponieważ sytuacja jest dynamiczna – informacje zawarte w poradniku są na bieżąco aktualizowane.

 

 


 

SOPOT

By skoordynować działania pomocowe i udzielić uchodźcom jak najlepszego wsparcia, powstało Centrum Wsparcia Ukrainy. Trzypiętrowy budynek, który cały został przeznaczony na potrzeby uchodźców, znajduje się w samym centrum miasta, przy al. Niepodległości 749 (wejście od ul. Marynarzy). To miejsce recepcji tych wszystkich, którzy przyjadą do Sopotu, ale także miejsce wsparcia, informacji i integracji. W Centrum znajduje się recepcja, pokoje sypialne, magazyn odzieży, artykułów kosmetycznych i higienicznych, żywności, także dla dzieci. Jest tam również świetlica, miejsce zabaw dla najmłodszych, pokoje do rozmów z psychologami czy wyciszenia, a także kawiarenka internetowa, żeby cudzoziemcy mogli nawiązać kontakt z rodziną.

Centrum jest czynne przez całą dobę, całodobowo działa także numer telefonu: 505 146 642. Punkt obsługują pracownicy i wolontariusze z Sopockiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, uchodźcom pomagają również pracownicy MOPS i MOSiR, a także Urzędu Miasta Sopotu oraz wielu innych ludzi o dobrych sercach.

Na stronie internetowej miasta www.sopot.pl znajduje link do ankiety, w której mieszkańcy Sopotu mogą deklarować swoją chęć pomocy i różne jej formy, jak np. możliwość przyjęcia osób pod swój dach, zapewnienia pracy, pomoc przy tłumaczeniach czy wsparcie psychologiczne. Ankieta pomoże w koordynowaniu działań pomocowych miasta.

Mieszkańcy Sopotu mogą także deklarować np. chęć odstąpienia uchodźcom mieszkania czy przyjęcia do siebie rodzin z Ukrainy. Można to zgłaszać do kancelarii Urzędu Miasta Sopotu, tel.: 58 52 13 751.

Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu zaprasza do kontaktu osoby chcące pomagać jako wolontariusze. Biuro SCOPiW jest czynne od poniedziałku do piątku, od 8.30 do 16.30. Kontakt e-mail: p.szczepanska@wolontariat.sopot.pl, tel.: 729 863 777, 58 341 83 52. Na stronie Sopockiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu znajduje się informacja o tym, jak i gdzie sopocianie mogą włączyć się w pomoc uchodźcom z Ukrainy

 

  • GIWK