Metropolitalne wiadomości

aktualności

Samorządy szukają oszczędności we wspólnych zakupach

Drastyczne podwyżki cen energii stawiają samorządy pod ścianą. Wspólne zakupy prądu, gazu czy oleju opałowego dotychczas przynosiły metropolitalnym gminom milionowe oszczędności.  W tym roku - po raz pierwszy od 11 lat - mogą napotkać na poważne przeszkody. Wkrótce otwarcie ofert. - Nie mamy złudzeń, że uda się powtórzyć sukces ubiegłorocznych postępowań - mówi Michał Glaser prezes zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Aktualizacja 22.09.2022 r.

W czwartek, 22 września, otwarte zostały oferty w przetargu na zakup energii elektrycznej dla grupy zakupowej koordynowanej przez Gdynię, do której należą Gdynia i samorządy z północnych Kaszub. Energa Obrót zaoferowała cenę o pięć razy większą od dotychczasowej.

Otwarcie ofert na zakup prądu dla grupy gdańskiej nastąpi 29 września.

21.09.2022

Dzięki wspólnym zakupom, zrealizowanym w OMGGS, tegoroczne wzrosty cen energii w kilkudziesięciu metropolitalnych samorządach nie były tak dotkliwe, jak w innych polskich miastach. Udało się korzystnie kupić na 2022 r. nie tylko prąd, ale również gaz, paliwo, olej opałowy i usługi pocztowe. 

- W polskich samorządach ceny za dostawę energii wzrosły nawet o 300 procent, dzięki naszymi wspólnym zakupom w gdańskiej grupie zakupowej podwyżki były na poziomie 30 procent.  Udało się bardzo korzystnie kupić prąd na obecny rok dla 71 podmiotów - mówi Michał Glaser, prezes Zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Więcej na temat oszczędności związanych ze wspólnymi zakupami energii w OMGGS >>> TU

Kilkaset procent podwyżki

O tym, że wspólne zakupy się opłacają, przekonały się nie tylko metropolitalne samorządy, ale też jednostki im podległe, m.in. uczelnie, szpitale, biblioteki, Arena Gdańsk Operator Sp. z o.o., Muzeum Zamkowe w Malborku, gdańskie ZOO, Port Lotniczy w Gdańsku, Muzeum Emigracji, PKA Sp. z o.o. i Teatr Miejski w Gdyni.

Do wspólnych zakupów na 2023 rok zgłosiło się ponad sto podmiotów.

Samorządowcy z OMGGS obawiają się, że ceny dostaw energii elektrycznej zaoferowane na 2023 rok będą wyższe nawet o kilkaset procent, w porównaniu z ubiegłym rokiem. Tak drastyczne podwyżki mogłyby w konsekwencji wpłynąć np. na mniejszą liczbę kursów w komunikacji miejskiej, ograniczenie oświetlenia ulicznego czy zamknięcie takich placówek, jak baseny czy domy kultury.

- Podwyżki cen energii to kolejny cios w polskie samorządy. Nie mamy złudzeń, że uda się powtórzyć sukces ubiegłorocznych postępowań na wspólny zakup prądu na 2022 rok. Wspólnie będziemy musieli poszukać oszczędności i być może zrezygnować z planowanych inwestycji - dodaje Michał Glaser.

Wspólne zakupy w OMGGS po raz 12

W ramach kolejnych - organizowanych  po raz dwunasty - wspólnych zakupów na 2023 r. powstały dwie grupy koordynowane przez specjalistów ds. zamówień publicznych z Gdańska i Gdyni. Kilka dni temu poznaliśmy oferty na zakup oleju opałowego. Pozostałe oferty - w tym na dostawę energii elektrycznej -  zostaną otwarte jeszcze we wrześniu.

W grupie koordynowanej przez Gdańsk postępowania dotyczą:

  • dostawy energii elektrycznej - termin otwarcia ofert zaplanowano na 29 września;
  • świadczenia usług pocztowych w obrocie krajowym i zagranicznym  - termin otwarcia ofert zaplanowano na 29 września;
  • dostawy oleju opałowego lekkiego gatunku L-1 do celów grzewczych - oferty są obecnie badane (otwarcie nastąpiło 14 września);
  • dostawy paliwa do samochodów służbowych - termin otwarcia ofert zaplanowano na 7 października.

W grupie koordynowanej przez Gdynię zostało ogłoszone postępowanie na dostawę

  • energii elektrycznej - termin otwarcia ofert zaplanowano  na 22 września.

Wkrótce zostanie ogłoszone postępowania na dostawę gazu.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, umowy pomiędzy zamawiającymi a wykonawcami, powinny być podpisywane  w czwartym kwartale tego roku, by rzeczywista dostawa rozpoczęła się od 1 stycznia 2023 roku.

  • GIWK