Metropolitalne wiadomości

aktualności

Senatorowie laureatami nagrody Smart Metropolia 2021

To samorządowcy z krwi i kości. Uparci w dążeniu do celu. Lubią wyzwania i mają ducha sportowców - jeden się wspina, drugi biega i jeździ na rowerze. Łączy ich jeszcze jedno - obaj są gorącymi orędownikami ustanowienia metropolii na Pomorzu. I za tę determinację senatorowie Zygmunt Frankiewicz i Ryszard Świlski zostali uhonorowani Nagrodą Smart Metropolia 2021.

 

Gala wręczenia nagród Smart Metropolia zwieńczyła 9. edycję kongresu Smart Metropolia 2021, zorganizowanego przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot w poniedziałek, 6 września na stadionie Polsat Plus Arena.

Nagrody Smart Metropolia trafiają do osób, firm i instytucji szczególnie zasłużonych dla budowania i promowania idei metropolii.  W tym roku otrzymali je  senatorowie Zygmunt Frankiewicz i Ryszard Świlski.

 

 

- Zawsze wygrywał wybory, mimo że nie wydrukował ani jednego plakatu - mówił o senatorze Zygmuncie Frankiewiczu podczas laudacji Wojciech Szczurek, wiceprezes Rady OMGGS, prezydent Gdyni. - Przez lata zabiegał o utworzenie związku metropolitalnego na terenie woj. śląskiego. Działania te przyniosły sukces w 2017 r., skutkując powołaniem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dzięki jego działaniom udało się w Senacie uzyskać ponad politycznymi podziałami poparcie dla projektu ustawy o związku metropolitalnym dla Pomorza.

Zygmunt Frankiewicz od 1993 r. do 2019 r. piastował stanowisko prezydenta Gliwic, co stanowi rekord w długości sprawowania urzędu prezydenta Miasta w Polsce. Od 2015 r. do chwili obecnej kieruje Związkiem Miast Polskich. Jest senatorem  X kadencji, sprawując w Izbie Wyższej parlamentu funkcję przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

 

 

Drugi laureat nagrody Smart Metropolia 2021, senator Ryszard Świlski, kiedy grał w drużynie pomorskich samorządowców, jego rola porównywana była do tej, jaką w reprezentacji Anglii pełnił David Beckham. Ta determinacja i wola walki towarzyszy mu również w życiu publicznym.  

- Laureat nagrody przeszedł w samorządzie terytorialnym przez niemal wszystkie szczeble kariery - mówiła o laureacie Magdalena Kołodziejczak, wójt gminy Pruszcz Gdański. - W Senacie pracuje w komisjach budżetowej, infrastruktury oraz do spraw klimatu. Jest bardzo aktywnym parlamentarzystą. Nie zapomina skąd się wywodzi i dla kogo pracuje. Walczy jak lew o kontynuację remontu zabytkowego mostu w Tczewie. Z tą samą determinacją prowadził w Senacie, jako senator sprawozdawca, ustawę metropolitalną dla Pomorza. Dzięki jego zaangażowaniu projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim skierowano z Senatu do Sejmu.

Wśród laureatów nagrody Smart Metropolia z poprzednich lat byli m.in.: Marta Siciarek (Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek), Jan Olbrycht (Poseł do PE), Bogdan Borusewicz (Marszałek Senatu RP), Elżbieta Bieńkowska, prof. Iwona Sagan, Pomorskie Hospicjum dla Dzieci, Pracodawcy Pomorza.

 

Laudacja dla senatora Zygmunta Frankiewicza


Szanowni Państwo laureatem nagrody Smart Metropolia jest polityk, który zawsze wygrywał wybory, mimo że nie wydrukował ani jednego plakatu. Niewiele jest współczesnych postaci tak zasłużonych dla rozwoju, ale i obrony polskiej samorządności. Koncyliacyjny i dążący do kompromisu, jednak zawsze twardo broniący praw wspólnot lokalnych wtedy, gdy wymaga tego sytuacja. Przez lata zabiegał o utworzenie związku metropolitalnego na terenie województwa śląskiego. Działania te przyniosły sukces w 2017 r., skutkując powołaniem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – pierwszego w Polsce związku metropolitalnego z prawdziwego zdarzenia, mającego umocowanie na poziomie ustawowym. Z racji swojego rozległego doświadczenia samorządowego wie, że to właśnie obszary metropolitalne są kluczem do dalszego rozwoju polskich miast i wsi. Gorący orędownik ustanowienia metropolii na Pomorzu. Dzięki jego skutecznym działaniom udało się w Senacie uzyskać ponad politycznymi podziałami poparcie dla projektu ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim.

Laureat z sukcesem łączy zaangażowanie w sferze publicznej z działalnością naukową. Jest wykładowcą akademickim, doktorem habilitowanym nauk technicznych. Od 1993 r. do 2019 r. piastował stanowisko prezydenta Gliwic, co stanowi rekord w długości sprawowania urzędu prezydenta Miasta w Polsce. Od 2015 r. do chwili obecnej kieruje Związkiem Miast Polskich. Przez lata współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Od dwóch lat senator X kadencji, sprawujący w Izbie Wyższej parlamentu funkcję przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Nie boi się wyzwań i podejmowania odważnych decyzji. Nie wszyscy wiedzą, że jego pasją jest wspinaczka wysokogórska. Realizując swoją pasję nabawił się ostatnio lekkiej kontuzji, ale wyszedł z tego obronną ręką. O laureacie można powiedzieć wiele, ale jedno cechuje go szczególnie. Ryzykowne działanie ma we krwi. Dotyka ono zarówno życia prywatnego jak i publicznego.

Szanowni laureat nagrody Smart Metropolia 2021 - senator RP Zygmunt Frankiewicz.

 


Laudacja dla senatora Ryszarda Świlskiego


Szanowni Państwo, drugi laureat nagrody Smart Metropolia 2021, kiedy grał w drużynie pomorskich samorządowców jego rola porównywana była do tej, jaką w reprezentacji Anglii pełnił David Beckham. Ta determinacja i wola walki towarzyszy mu również w życiu publicznym. To samorządowiec z krwi i kości, ale również doświadczony menedżer, przez lata związany z sektorem ubezpieczeniowym, m.in. jako dyrektor jednego z towarzystw ubezpieczeniowych.

Laureat nagrody przeszedł w samorządzie terytorialnym przez niemal wszystkie szczeble kariery. Sprawował funkcje kolejno: wiceprzewodniczącego rady miejskiej w Pruszczu Gdańskim, następnie radnego powiatu gdańskiego i wicestarosty, zastępcy burmistrza Pruszcza Gdańskiego, członka zarządu i wicemarszałka województwa pomorskiego. W wyborach parlamentarnych w 2019 r. z sukcesem ubiegał się o mandat senatora. W Senacie pracuje w komisjach budżetowej, infrastruktury oraz do spraw klimatu. Jest bardzo aktywnym parlamentarzystą. Nie zapomina skąd się wywodzi i dla kogo pracuje. Każdą wolną chwilę poświęca na kontakt ze swoimi wyborcami. Nie boi się trudnych rozmów oraz podejmowania ważkich problemów mieszkańców. Walczy jak lew o kontynuację remontu zabytkowego mostu w Tczewie.

Z tą samą determinacją prowadził w Senacie, jako senator sprawozdawca, ustawę metropolitalną dla Pomorza. Dzięki jego zaangażowaniu projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim skierowano z Senatu do Sejmu. Nie spoczął na laurach i cały czas zabiega wśród posłów o ponad polityczne poparcie dla tego projektu. Jest pasjonatem zdrowego trybu życia. Regularnie biega, jeździ na rowerze, lubi też w doborowym towarzystwie poharatać w gałę.

Szanowni Państwo, laureat nagrody Smart Metropolia 2021 - senator Ryszard Świlski


Fot. G. Mehring/OMGGS

  • GIWK