Metropolitalne wiadomości

aktualności

Skorzystaj z bezpłatnych badań. Sprawdź czy jesteś zagrożony cukrzycą typu 2

Jeżeli wstępne badania okażą się niepokojące, zupełnie za darmo weźmiesz udział w rocznym programie edukacyjnym. Dzięki niemu zmienisz swój styl życia i nie dopuścisz do rozwinięcia cukrzycy. Będą cię w tym wspierać fizjoterapeuci i dietetycy. Program Profilaktyki Cukrzycy skierowany jest do aktywnych zawodowo mieszkańców województwa pomorskiego.
 


Z bezpłatnych badań skorzystać mogą  osoby w wieku 18-64, aktywne zawodowo, będące w grupie podwyższonego ryzyka, czyli z nadwagą, chorobami serca i nadciśnieniem. Cukrzyca typu 2 jest jedną z tzw. chorób cywilizacyjnych, której przyczynami są m.in. otyłość, siedzący tryb życia czy zła dieta. Szacuje się, że w Polsce cukrzycą dotkniętych jest 9,5 proc. populacji, czyli ponad 3,5 miliona osób, z których co czwarta nie ma świadomości choroby. Metropolitalny Program Profilaktyki Cukrzycy realizowany jest w 6 powiatach Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot. Z programu mogą również skorzystać mieszkańcy pozostałych powiatów z województwa pomorskiego.


NA CZYM POLEGA PROGRAM I JAK Z NIEGO SKORZYSTAĆ?

W metropolitalnym programie #WolniOdCukrzycy chodzi o jak najszybszą identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym, także chorych na cukrzycę, kiedy nie daje ona jeszcze żadnych objawów.  Aby zakwalifikować się do programu - należy wypełnić ankietę FINDRISK. Jeśli wskaże ona 12 punktów lub więcej - taka osoba kierowana jest na dodatkowe badania krwi. Na podstawie wyników lekarz określi dalsze postępowanie. Część pacjentów uczestniczących w programie skorzysta z porad specjalistów. Dietetyk podpowie, jak prawidłowo komponować dietę, a fizjoterapeuta wskaże rodzaj aktywności fizycznej odpowiedni do stanu zdrowia pacjenta.


GDZIE SIĘ ZGŁASZAĆ?

Na stronie >>https://stopcukrzycy.pomorskie.eu/ znajdziesz wszystkie potrzebne informacje. Kliknij na mapę w zakładce „Gdzie znajdę pomoc” i dowiedz się, gdzie możesz się przebadać.


9 MLN ZŁ NA WALKĘ Z CUKRZYCĄ W METROPOLII

Metropolitalny Program Profilaktyki Cukrzycy #WolniOdCukrzycy współfinansowany jest środków europejskich przeznaczonych na realizację projektów metropolitalnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Na terenie naszej metropolii realizowanych jest 6 projektów o wartości prawie 9 mln zł, z czego 85 % pochodzi z funduszy europejskich. W ramach projektów przeprowadzonych zostanie w sumie 180 tys. ankiet. Na ich podstawie 20 tys. osób skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych.

 

  • GIWK