Metropolitalne wiadomości

aktualności

Słodki autobus rusza w trasę z Kartuz

W najbliższy weekend na drogi w powiecie kartuskim wyjdzie specjalny autobus. Cukrzycobus - to inauguracja projektu profilaktyki cukrzycy typu 2 dla mieszkańców Kartuz, Żukowa, Somonina i Przodkowa, którzy mogą liczyć na darmowe badania krwi, glukometry, a docelowo porady fizjoterapeutów i dietetyków. Dzięki funduszom unijnym w całej Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot dzięki programowi #WolniOdCukrzycy swoje zdrowie może sprawdzić 180 tys. osób, z czego 20 tys. otrzyma specjalistyczne wsparcie.

 

W najbliższy piątek na ulice Kartuz wyjedzie specjalny Cukrzycobus, w którym będzie można przebadać krew i sprawdzić poziom glukozy. Z bezpłatnych badań skorzystać może każdy, choć szczególnie powinny zrobić to osoby w wieku 18-64, aktywne zawodowo, będące w grupie podwyższonego ryzyka, czyli z nadwagą, chorobami serca i nadciśnieniem. Cukrzyca typu 2 jest jedną z tzw. chorób cywilizacyjnych, której przyczynami są m.in. otyłość, siedzący tryb życia czy zła dieta.


Cukrzycobus zaparkuje w piątek 20 maja w Parku Solidarności przy ul. Klasztornej 4 w Kartuzach. Dzień później pojawi się w Żukowie na placu przy Urzędzie Gminy, a w niedzielę w Somoninie na parkingu przy GOK i w Przodkowie na parkingu przy Urzędzie Gminy.

 

Plakat metropolitalnego programu #WolniOdCukrzycy 


W metropolitalnym programie #WolniOdCukrzycy chodzi o jak najszybszą identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym, także chorych na cukrzycę, kiedy nie daje ona jeszcze żadnych objawów.  Aby zakwalifikować się do programu - należy wypełnić ankietę FINDRISK. Jeśli wskaże ona 12 punktów lub więcej - taka osoba kierowana jest na dodatkowe badania krwi. Na podstawie wyników lekarz określi dalsze postępowanie. Część pacjentów uczestniczących w programie skorzysta z porad specjalistów. Dietetyk podpowie, jak prawidłowo komponować dietę, a fizjoterapeuta wskaże rodzaj aktywności fizycznej jest odpowiedni do stanu zdrowia pacjenta.

 


9 MLN ZŁ NA WALKĘ Z CUKRZYCĄ W METROPOLII


Metropolitalny Program Profilaktyki Cukrzycy #WolniOdCukrzycy współfinansowany jest środków europejskich przeznaczonych na realizację projektów metropolitalnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Na terenie naszej metropolii realizowanych jest 6 projektów o wartości prawie 9 mln zł, z czego 85 % pochodzi z funduszy europejskich. W ramach projektów przeprowadzonych zostanie w sumie 180 tys. ankiet. Na ich podstawie 20 tys. osób skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych. W powiecie kartuskim przebadanych zostanie 1390 osób. Powiat na ten cel otrzymał 553,5 tys. zł z UE.

 

 

  • GIWK