Metropolitalne wiadomości

aktualności

Smart Metropolia 2019

Kilkudziesięciu ekspertów, warsztaty, debaty, prezentacje, panele dyskusyjne, wykłady i kryzys klimatyczny - jako temat specjalny – tak będzie wyglądał 8. kongres Smart Metropolia, który obędzie się 7 i 8 listopada w Amber Expo w Gdańsku.

 

Klimat dla metropolii


Obszary metropolitalne w Polsce to nie tylko 12 dużych miast uniwersyteckich, ale ponad 300 miast i gmin z nimi sąsiadujących. To one, wspólnie, odpowiadają za rosnący dobrobyt Polaków. Również wspólnie muszą sobie radzić z narastającymi problemami: transportowymi, gospodarczymi, klimatycznymi. 


Smart Metropolia to największy w Polsce coroczny kongres poświęcony zagadnieniom współpracy dużych i małych gmin w obszarach metropolitalnych oraz relacji metropolii z resztą kraju. To coroczna debata na temat współtworzenia mądrej polityki państwa wobec obszarów metropolitalnych.

Jak co roku przyjrzymy się również, jaki jest klimat dla metropolii w Europie. Pokażemy najnowsze plany Komisji Europejskiej wobec miast i regionów oraz ciekawe przykłady oddolnej współpracy gmin i powiatów europejskich metropolii. W przededniu uruchomienia nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 pokażemy jak najlepiej przygotować się do pozyskania funduszy europejskich.

Tematem specjalnym 8. edycji kongresu będzie wyzwanie, jakie dla wspólnot lokalnych stanowi kryzys klimatyczny.


Metropolie dla klimatu


Nawałnice, brak wody, gwałtowne opady deszczu i podtopienia, a następnie fale upałów. To problemy dotykające już wszystkie miasta i gminy wiejskie w Polsce. Tegoroczny kongres Smart Metropolia dotyczyć będzie roli obszarów metropolitalnych w warunkach kryzysu klimatycznego, jednego z największych zagrożeń współczesnego świata.


Zmiany klimatu powodują konieczność nowego podejścia do wielu zagadnień miast i wsi. Metropolie odegrają tu rolę szczególną. To one są w stanie najskuteczniej rozwiązywać problemy wynikające ze skutków postępującego globalnego kryzysu i powinny być liderami zmian.


7 i 8 listopada w Gdańsku pokażemy najlepsze przykłady transformacji na gospodarkę niskoemisyjną (mitygacja) i dostosowywania się polskich samorządów do nowych  zmieniającego się otoczenia (adaptacja). Pokażemy, że kluczem do skutecznego działania jest współpraca miast i gmin - budowanie partnerstw, integracja i wymiana wiedzy.


W nowym budżecie UE 25% środków zostanie przeznaczone na cele klimatyczne. Celem tegorocznego wydarzenia jest nawiązanie współpracy pomiędzy samorządami. Smart Metropolia to również unikalna szansa na wymianę doświadczeń dla wdrażania miejskich planów adaptacji przygotowanych dla 45 polskich największych miast oraz przygotowania programów i projektów w celu skutecznego aplikowania o środki na ich sfinansowanie.


Zapisy i program na stronie www.smartmetropolia.pl

 

 

 

  • GIWK