Metropolitalne wiadomości

aktualności

Smart Metropolia 2021-czyli kiedy powstanie metropolia na Pomorzu?

Podsumowanie 10 lat współpracy samorządów w ramach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot i 4 lat działalności Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, jedynej prawnie usankcjonowanej metropolii w Polsce, do tego spotkania komisji senackiej i zespołów parlamentarnych, które zajmują się metropoliami w Polsce - o tym będzie IX kongres Smart Metropolia, który już za kilka dni odbędzie się w Gdańsku.

Na tegoroczny kongres Smart Metropolia zapraszamy w najbliższy poniedziałek 6 września na Polsat Plus Arenę Gdańsk. Kongres zbiega się z 10. rocznicą powołania stowarzyszenia samorządowego Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Wspólnie z wójtami, prezydentami, burmistrzami i starostami, ale także z politykami podsumujemy dekadę współpracy na Pomorzu. Do dyskusji zaprosiliśmy także przedstawicieli jedynej prawnie usankcjonowanej metropolii w kraju - Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

 

PROGRAM SMART METROPOLIA

 

Senatorowie o #ustawametropolitalna

O godzinie 11:00 rozpocznie się wyjazdowe posiedzenie senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej pod przewodnictwem senatora Zygmunta Frankiewicza. Tematem spotkania będzie ocena działania metropolii w Polsce na podstawie 10 lat doświadczeń OMGGS i 4 lat istnienia GZM. W posiedzeniu komisji udział wezmą m.in.
Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i prezes Rady OMGGS,
Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS,
Kazimierz Karolczak, przewodniczący Zarządu GZM,
Błażej Konkol, wójt Trąbek Wielkich i przewodniczący Związku Gmin Pomorskich,
Mieczysław Struk, marszałek woj. pom.

 

Lokalnie czy centralnie?

O godz. 13:30 zapraszamy na debatę o roli i przyszłości samorządu w Polsce - rząd centralny a samorząd. Będziemy rozmawiać o relacjach metropolii z małymi miastami, a także o tym jak rząd centralny powinien wspierać miasta i gminy w rozwiązywaniu problemów ponadlokalnych. Do dyskusji zaprosiliśmy:
Zygmunta Frankiewicza, senatora RP
Aleksandrę Dulkiewicz, prezydent Gdańska i wiceprezes Rady OMGGS
Kazimierza Karolczaka, przewodniczący Zarządu GZM,
Beatę Rutkiewicz, wiceprezydent Wejherowa
Jakuba Szlachetkę, prezesa Zarządu Instytutu Metropolitalnego

 

Z czego jesteśmy dumni?

Na kongresie podsumujemy 10 lat współpracy samorządowej w ramach OMGGS. Od dekady działamy dla ponad 1,6 mln mieszkańców metropolii w takich obszarach jak: transport publiczny, rynek pracy i aktywizacja mieszkańców, ekonomia społeczna, integracja migrantów, kultura i promocja zdrowia, rozwój lokalnych przedsiębiorstw, ochrona środowiska, planowanie przestrzenne i promocja. W ramach funduszy europejskich realizujemy ponad 180 projektów o całkowitej wartości 3,13 mld zł. Nasze działania podsumujemy o godz. 14:25 wspólnie z: Jackiem Karnowskim, prezydentem Sopotu, Wojciechem Szczurkiem, prezydentem Gdyni i Bogusławą Engelbrecht, wójt gminy Linia, a także od godz. 16:00 podczas Gali wręczenia nagród Smart Metropolia 2021.

 

 

Szczegółowy program i link do rejestracji na www.smartmetropolia.pl

 

Partnerami kongresu są Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Unia Metropolii Polskich oraz Instytut Metropolitalny.

  • GIWK