Metropolitalne wiadomości

aktualności

Smart Metropolia powróci w przyszłym roku

Zaplanowana w dniach 3-4 listopada 2020 r. 9. edycja Kongresu Smart Metropolia pod hasłem „Klimat na zmiany” ze względu na pandemię koronawirusa została przełożona na przyszły rok.  Mamy nadzieję, że na jesieni 2021 r. znowu się spotkamy, by porozmawiać o przyszłości, wyzwaniach i problemach metropolii w Polsce.

Jednocześnie pragniemy Państwa zaprosić na Pomorskie Forum Solidarności Klimatycznej im. Pawła Adamowicza organizowane przez Samorząd Województwa Pomorskiego. Wydarzenie w formie online odbędzie się w środę 4 listopada br.
 


O tym, że Ziemia znalazła się u progu katastrofy klimatycznej, nie trzeba nikogo przekonywać. Powodzie, ekstremalne upały i pożary stały się już niemal codziennością. Zmiany klimatyczne dotyczą każdego. Ze względu na bezprecedensową skalę wyzwań związanych ze skutkami kryzysu klimatycznego, konieczne jest skuteczne zaangażowanie w działania partnerów ze wszystkich sektorów. Chodzi zarówno o jednostki sektora publicznego i pozarządowego, ale i sektora gospodarczego. Jednym z kroków na drodze do Zielonego ładu będzie właśnie Pomorskie Forum Solidarności Klimatycznej im. Pawła Adamowicza.


W czasie wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję posłuchać debat zaproszonych ekspertów z całego kraju oraz z innych państw Unii Europejskiej. Ale to nie wszystko, formuła spotkania da możliwość zadawania pytań ekspertom. Przewidziane są także warsztaty o tym, jak osiągnąć społeczny konsensus, odejść od hiperkonsumpcji czy jak zapewnić samorządom tarczę ochronną związaną z kosztami ekologicznej transformacji. Jednym z elementów Forum będzie także podpisanie wspólnej deklaracji wielopoziomowej międzysektorowej współpracy. Co ważne, do tego dokumentu mogą przystąpić wszystkie zainteresowane wdrażaniem Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ oraz Europejskiego Zielonego Ładu organizacje czy instytucje. Pierwszymi sygnatariuszami deklaracji będą Mieczysław Struk oraz Aleksandra Dulkiewicz.

Informacje oraz program dostępny jest pod tym linkiem https://bit.ly/3olZtsy

Zgłoszenia udziału można przesyłać drogą elektroniczną na adres strategia2030@pomorskie.eu

 

  • GIWK