Metropolitalne wiadomości

aktualności

Komisja ds. Społeczno - Gospodarczych

Spółdzielnia Socjalna Heca z największym zleceniem w historii

Warte ponad 1,1 mln zł zlecenie na dostawę 150 tysięcy decyzji podatkowych dla mieszkańców Gdańska będzie realizowane przez Spółdzielnię Socjalną Heca. Przedsiębiorstwo społeczne z Tczewa, które działa na rzecz reintegracji osób wykluczonych, wygrało przetarg organizowany przez Miasto Gdańsk. To milowy krok w stronę powierzania kluczowych działań przez jednostki samorządowe dla przedsiębiorstw ekonomii społecznej. Pracę przy akcji znajdzie kilkuset mieszkańców Gdańska.

 

Takiego zlecenia w historii metropolitalnej ekonomii społecznej jeszcze nie było. Spółdzielnia Socjalna Heca, w ramach której działają Tczewscy Kurierzy Rowerowi i Warsztat na Patencie, wygrała warte ponad 1,1 mln zł zlecenie na dostarczenie 150 tysięcy decyzji podatkowych do mieszkańców Gdańska. Kurierzy mają bogate doświadczenie w obsłudze tego typu zleceń, od kilku lat dostarczają przesyłki z Urzędu Miasta w Tczewie.

 

Heca jest przedsiębiorstwem społecznym. Misją firmy jest reintegracja społeczna i zawodowa osób narażonych na wykluczenie społeczne - długotrwale bezrobotnych, zagrożonych ubóstwem, z niepełnosprawnością.  W warunkach wolnorynkowych mogłyby mieć one duży problem ze znalezieniem pracy. Pracując w Kurierach czy Warsztacie, dzięki zdobytemu doświadczeniu i prowadzonej reintegracji, stają się samodzielni na rynku pracy.

 

Zgodnie z zasadami działania przedsiębiorstw społecznych, zysk firmy przeznaczany jest na cele społeczne. Co zamierza zrobić z nim Heca?

- Chcemy się rozwijać, a to zlecenie jest niesamowitą szansą na spełnienie naszych planów. Chcemy rozbudować nasze dwie marki: Tczewskich Kurierów Rowerowych i Warsztat na Patencie. Planujemy także ruszyć z nowym projektem - związanym z produkcją mebli, ale na razie nie chcemy zdradzać więcej szczegółów - mówi Maksymilian Flemming, ze Spółdzielni Socjalnej Heca.

- Bardzo się cieszę, że Spółdzielnia Socjalna Heca wygrała ten przetarg. Jest to efekt działań prowadzonych przez OMGGS w ramach Komisji ds. Administracji i Finansów, wskazujących samorządom, że podmioty ekonomii społecznej to nie tylko szansa na dobrze wykonane usługi, ale gwarancja tego, że pieniądze zostają w metropolii. Są to przedsiębiorstwa, które współpracują z lokalnymi firmami i zatrudniają mieszkańców swoich miast. Mam nadzieję, że to krok w kierunku tego, aby nasze przedsiębiorstwa społeczne stały się poważnymi graczami na rynku - mówi Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS.

Heca była jedynym podmiotem, który spełnił wyśrubowane wymagania postawione w przetargu. Żaden z ogólnopolskich operatorów pocztowych nie jest w stanie tak szybko dostarczyć decyzji mieszkańcom, a później zwrotnych potwierdzeń odbioru do urzędu - jak lokalni kurierzy.

 

Praca dla mieszkańców Gdańska

Doświadczenie Hecy i Tczewskich Kurierów Rowerowych zdobyte m.in. przy obsłudze tego typu zleceń dla Tczewa jest kluczowe, zaś skala przedsięwzięcia - 150 tysięcy listów - wymaga zaangażowania dodatkowych osób.

- Już dziś zachęcamy mieszkańców i mieszkanki Gdańska, do podjęcia z nami współpracy. Do zadań doręczyciela będzie należało odwiedzenie domostw od godziny 14 do 20 i wręczenie listów z decyzjami podatkowymi, odebranie potwierdzenia odbioru i dostarczenie go do naszej dyspozytorni. Jeśli kogoś nie zastaniemy - zostawiamy awizo, zaś list z decyzją będzie do odbioru w punkcie awizacyjnym, do którego doręczciel przekaże niedoręczone przesyłki. Wymagamy pełnoletności, odpowiedzialności i chęci do działania. Zależy nam na osobach zaangażowanych i dokładnych, muszą zwracać dużą uwagę np. na zwrotne potwierdzenia odbioru, które muszą być prawidłowo wypełnione. Tego wszystkiego nauczymy na szkoleniu. Oferujemy oczywiście zabezpieczenie w środki ochrony osobistej i wynagrodzenie w wysokości 22 zł brutto za godzinę. Mamy też pracę w naszej dyspozytorni, przy sortowaniu i nadawaniu przesyłek. W tym miejscu oferujemy 25 zł brutto za godzinę pracy - mówi Paulina Kremer z Hecy.

Jeśli chciałbyś pracować przy dostarczaniu decyzji podatkowych wypełnij fomularz

 

Współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami

Spółdzielnia Socjalna Heca chce aby jak najwięcej usług, a co za tym idzie pieniędzy, zostało zlecanych lokalnym przedsiębiorcom. Zgodnie z warunkami umowy musi zapewnić 54 punkty odbioru przesyłek w każdej z dzielnic miasta. Osoby, których nie było w domu podczas wizyty doręczyciela będą mogły w takim punkcie odebrać zaadresowany do siebie list.

- Wiemy w jak trudnej sytuacji znajduje się branża gastronomiczna i rozrywkowa. Wiele z tych punktów jest otwartych i serwuje dania na wynos. Proponujemy im współpracę, aby można było odebrać u nich swoją decyzję. Oczywiście taka placówka może liczyć na wynagrodzenie - mówi Paulina Kremer z Hecy. - Mamy też propozycję, dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników. Chętnie ich wynajmiemy, dzięki czemu firmy będą miały możliwość sfinansowania ich wynagrodzeń- dodaje.

 

Jeśli chciałbyś pracować przy dostarczaniu decyzji podatkowych wypełnij fomularz

 

________________


Spółdzielnia Socjalna Heca jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych przedsiębiorstw społecznych na terenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. W ramach jej działalności funkcjonują Tczewscy Kurierzy Rowerowi. Kurierzy, wyposażeni w najnowocześniejsze rowery cargo dowożą przesyłki do mieszkańców miasta. Z ich usług korzysta m.in. Urząd Miasta w Tczewie, dzięki czemu paczki  jeszcze tego samego dnia mogą dotrzeć do odbiorców. Współpracują także z administratorami nieruchomości, ale przede wszystkim z biznesem. Spółdzielnia za swoją działalność była nagradzana w wielu konkursach i plebiscytach (m.in. nagroda Smart Metropolia 2019, wyróżnienie w konkursie Pracodawca Roku Powiatu Tczewskiego). Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Dobra Robota, działający przy Obszarze Metropolitalnym Gdańsk - Gdynia - Sopot dofinansował spółdzielnię kwotą ponad 100 tysięcy złotych z przeznaczeniem na stworzenie miejsc pracy.

 

  • GIWK