Metropolitalne wiadomości

aktualności

Stacje postoju Roweru Metropolitalnego ustaloneZakończyła się analiza wniosków przesłanych przez mieszkańców w ramach konsultacji społecznych w sprawie stacji postoju Roweru Metropolitalnego. Prowadzone były w czterech gminach: Gdańsku, Gdyni, Sopocie i Redzie. To właśnie do tych miast trafi ponad 90% wszystkich rowerów w ramach projektu „Budowa Systemu Roweru Metropolitalnego OMG-G-S”. 

Od 15 do 22 września trwały spotkania w ramach konsultacji społecznych dotyczących:

Gdańsk: 15,16,17 września, ul. Długi Targ 39/40 (sień Instytutu Kultury Miejskiej)
Gdynia: 19 września, Infobox, ul. Świętojańska 30
Reda: 21 września, Sala Konferencyjna w budynku Urzędu Miasta w Redzie ul. Gdańska 33
Sopot: 22 września, konsultacje objazdowe na rowerach

Zauważyć można było, że w dobie poczty elektronicznej mieszkańcy najczęściej przesyłali swoje sugestie poprzez e-maile. – Odebraliśmy blisko 200 e-maili z sugestiami dotyczącymi lokalizacji stacji postojowych Roweru Metropolitalnego. Warto zaznaczyć, że w każdej wiadomości było od kilku do kilkunastu propozycji – mówi Krzysztof Perycz-Szczepański, kierownik projektu System Roweru Metropolitalnego.

A jak wyglądały konsultacje w poszczególnych gminach? W Gdańsku zostały przeprowadzone w ramach Cycle Hack, czyli warsztatów poświęconych rowerowym innowacjom.  W Sopocie konsultacje przybrały nieco inną formę, odbyły się bowiem… na rowerach. Z mieszkańcami miasta jeździł sam Prezydent Jacek Karnowski, ustalając najlepsze miejsca na stacje postoju. W Redzie w konsultacjach udział brała Zastępca Burmistrza Miasta Redy, Halina Grzeszczuk.

- Konsultacje pozwoliły przedyskutować i skorygować zaproponowane lokalizacje stacji postoju rowerów, ich pojemność, położenie w topografii lokalnej i przydatność pod kątem obsługi jak największej liczby użytkowników – mówi Grzegorz Krajewski z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – Kilkadziesiąt lokalizacji podlegało drobnej korekcie w postaci przesunięcia lub zmiany pojemności, pojawiły się nowe miejsca np. przy nowym osiedlu przy al. Rzeczypospolitej i ul. Chłopskiej. Nieznacznie zmniejszono pojemność stacji rowerów wspomaganych elektrycznie, dzięki czemu udało się dodać dwie nowe stacje, zgodnie z zapotrzebowaniem – dodaje urzędnik z gdańskiego magistratu.

Podobnie sytuacja wyglądała w Redzie. - Efektem konsultacji w naszym mieście była zmiana lokalizacji niektórych stacji, zgodnie z propozycjami mieszkańców – mówi Gabriela Krzemińska z Urzędu Miasta w Redzie. - Jak do tej pory, przedmiotem zainteresowania mieszkańców w związku z rowerem metropolitalnym jest lokalizacja stacji oraz sposób korzystania z tego środka komunikacji.

W przypadku Redy do listy stacji roweru metropolitalnego dopisano stację nr 7 przy przystanku MZK przy ul. Obwodowej i Olimpijskiej oraz stacje nr 16 i 17 przy stacji PKP SKM Reda. Przesunięto nieznacznie lokalizację stacji nr 8 w Miejskim Parku Rodzinnym (bliżej osiedla).

Mniej propozycji zmian można było zauważyć w Sopocie. - Informacje dotyczyły lokalizacji przy plaży, przy osiedlach i miejscach pracy. Ogólnie odnosiły się najczęściej do zmiany lokalizacji. Propozycji było około 15 – mówi Krzysztof Jałoszyński, Inspektor ds. komunikacji rowerowej w Urzędzie Miasta Sopotu i dodaje: W wyniku konsultacji ustaliliśmy kilka nowych lokalizacji, a duże stacje rozbiliśmy na mniejsze, dzięki czemu można było zrobić ich więcej.

W Gdyni można było zauważyć spore zainteresowanie konsultacjami wśród mieszkańców. -  Mailowo zgłoszonych zostało ponad 100 uwag odnośnie lokalizacji stacji postoju Roweru Metropolitalnego – mówi Rafał Studziński z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. – Mieszkańcy wskazywali potrzebę budowy takich stacji np. przy szkołach, czy w obrębie swoich osiedli. Wzięliśmy pod uwagę niektóre propozycje, inne były już wcześniej zaplanowane – dodaje Studziński.

Przypominamy, że projekt "Budowa Systemu Roweru Metropolitalnego OMG-G-S" zakłada stworzenie nowoczesnego systemu rowerów miejskich w 14 gminach. Stacje rowerowe powstaną w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Tczewie, Pucku, Redzie, Kartuzach, Sierakowicach, Somoninie, Stężycy, Władysławowie, Żukowie, Pruszczu Gdańskim i Rumi. Niedawno podpisana została umowa o dofinansowanie projektu ze środków unijnych w kwocie 17.218.259 zł, co stanowi 85% kosztów całego projektu. Kolejnym krokiem jest ogłoszenie przetargu, które powinno nastąpić najpóźniej na początku 2018 roku.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WP na lata 2014-2020.

Ze wszystkimi lokalizacjami stacji postoju Roweru Metropolitalnego można zapoznać się tutaj (plik ZIP 53 MB).  • GIWK