Metropolitalne wiadomości

aktualności

System FALA coraz bliżej. Podpisano umowę z wykonawcą

Platforma elektroniczna, która  połączy sieć kolejową i komunikację miejską na Pomorzu i automatycznie rozliczy przejazdy pasażera, a do tego jednolita informacja pasażerska - na system FALA mieszkańcy Pomorza i turyści czekają od lat. W poniedziałek 14 czerwca podpisano umowę z głównym wykonawcą systemu, konsorcjum firm: Asseco Data Systems S.A. oraz AEP Ticketing Solutions z Włoch. Z pierwszych funkcjonalności FALI będziemy korzystać w połowie 2022 roku.

System FALA będzie działać w myśl idei "wsiadam i jadę" – nie muszę znać cen biletów, bo system dobierze mi najkorzystniejszą taryfę i połączy bilety tak, aby cena podróży była jak najtańsza. Podróżując z FALĄ pasażer będzie mógł w trasie liczyć na podpowiedzi o dostępnych lepszych połączeniach.

Jak będzie wyglądać płacenie za bilety w systemie FALA?

W ramach systemu FALA przygotowana zostanie platforma, w której tworzone będą konta pasażerów. System zawierać będzie także informacje o cenach biletów, rozkładach jazdy, trasach przejazdów autobusów, tramwajów, trolejbusów i pociągów.

- System FALA to przedsięwzięcie, jakiego w Polsce jeszcze nie było – mówi Marcin Stefański, prezes InnoBaltica Sp. z o.o., która z ramienia pomorskich samorządów odpowiada za projekt. – Płacenie za przejazdy zostanie oparte na aplikacji i specjalnej karcie transportowej i płatniczej oraz sieci walidatorów, czyli czytników komunikacyjnych,  które rozmieszczone będą w autobusach, tramwajach, trolejbusach oraz na stacjach i przystankach kolejowych.

Pasażer, wsiadając do pojazdu, zobowiązany będzie do „meldowania się” w nim poprzez zbliżenie identyfikatora, np. swojej karty lub smartfonu do kasownika albo do zacheckowania się w aplikacji.

Podpisanie umowy z konsorcjum Asseco

W poniedziałek 14 czerwca na przystanku PKM Jasień podpisano umowę z głównym wykonawcą systemu FALA, konsorcjum firm: Asseco Data Systems S.A. oraz AEP Ticketing Solutions z Włoch, wyłonionym w przetargu.

- To historyczna chwila, która doprowadzi do tego, że stworzymy platformę rozliczeniową , integrującą systemy transportowe  w woj. pomorskim - powiedział Mieczysław Struk, marszałek pomorski. - Idea tzw. jednego wspólnego biletu żyje w naszym regionie od 20 lat. Do tej pory nie mieliśmy jednak w tej dziedzinie większych efektów. Dziś pasażer jadąc np. z drugiego końca województwa musi kupować 2, a nawet 3 bilety. Chcemy to zmienić, korzystając z dostępu do najwyższej technologii. Cieszę się, że uzyskaliśmy wsparcie większości miast i gmin woj. pomorskiego. Zwracam się z apelem do tych samorządów, które się wahają, aby przystąpiły do projektu. System FALA będzie ułatwiać podróż pasażerom, ale też zapewni organizatorom przewozów dokładną informację np. jaki transport jest potrzebny w danym dniu tygodnia, jakie powinny kursować składy i jaka powinna być częstotliwość przejazdów.

- Dwa najważniejsze cele rozpoczynającej się dekady to: cel środowiskowy, Zielonego Ładu, poprawy klimatu oraz cyfryzacja otaczającej nas  rzeczywistości - powiedział Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska. - Projekt FALA  wpisuje się w te cele:  dalszej integracji komunikacyjnej woj. pomorskiego i cyfryzacji procesu związanego z organizacją transportu zbiorowego. Duże zadanie przed nami, ale wierzę, że do końca 2023 r. wdrożymy ten niespotykany na skalę polską projekt.

Ostateczny harmonogram realizacji zadania zostanie przyjęty w ciągu miesiąca od dnia podpisania umowy, jednak już dziś wiadomo, że pasażerowie będą mogli korzystać z pierwszych funkcjonalności systemu FALA w połowie przyszłego roku.

– Cieszymy się, że zostaliśmy wybrani do realizacji tak innowacyjnego projektu, jakim jest system FALA – mówił Andrzej Dopierała, prezes Zarządu Asseco Data Systems S.A. – Dołożymy wszelkich starań, aby wspólnie z naszym sprawdzonym konsorcjantem, firmą AEP Ticketing Solutions, dostarczyć mieszkańcom Pomorza rozwiązanie, które podniesie komfort korzystania z komunikacji publicznej na terenie całego województwa. Posiadamy bogate doświadczenie w realizacji złożonych projektów informatycznych o dużej skali, a z naszych systemów korzysta ponad 200 samorządów w Polsce. Jesteśmy także dostawcą rozwiązań cyfrowej infrastruktury miejskiej oraz systemów poboru opłat i te wszystkie doświadczenia będziemy wykorzystywać w realizacji projektu FALA.

Najważniejsze etapy realizacji projektu to:

  • do połowy marca 2022 r.  będzie powstawać serce systemu: baza centralna oraz centrum personalizacji;
  • w czerwcu 2022 zacznie działać funkcjonalność mobilna, która pozwoli pasażerom na zakładanie kont w systemie, korzystanie z planera podróży, a także opłacanie przejazdów za pomocą urządzeń mobilnych, aplikacji zainstalowanych na smartfonach lub tabletach;
  • od lipca 2022 do początku 2023 będzie trwać montaż urządzeń walidujących, czyli swego rodzaju “kasowników” w pojazdach komunikacji miejskiej oraz na peronach kolejowych;
  • w marcu 2023 uruchomiona zostanie funkcjonalność “podróż z kartą” która pozwoli na podróżowanie z kartą komunikacyjną; pasażer będzie zobowiązany do tzw. odbijania się na specjalnym czytniku-walidatorze, co będzie równoważne z dzisiejszym kasowaniem biletów.


- Od momentu uruchomienia nowych “kasowników” pasażerowie nie będą musieli kupować różnych biletów, w zależności od tego, czy chcą jechać autobusem np. w Słupsku czy trolejbusem w Gdyni - mówił podczas uroczystości Marcin Stefański. - Wystarczy, że doładują konto odpowiednią kwotą i będą identyfikować się wsiadając i wysiadając z pojazdu. System sam odczyta, jaką kwotę “zdjąć” z ich konta po przejechaniu określonych tras, a na koniec dnia zoptymalizuje tę kwotę, korzystając z najtańszych rozwiązań.

Pasażerów będzie wspierać 10 punktów obsługi klienta, gdzie osoby mające trudności z korzystaniem z nowoczesnych narzędzi, uzyskają pomoc i poradę. Punkty te powstaną w większości miast powiatowych i w pobliżu dużych węzłów komunikacyjnych.

Umowę podpisali: Andrzej Dopierała, prezes Zarządu Asseco Data Systems S.A., wiceprezes Zarządu Asseco Poland, Robert Kobylański, wiceprezes Zarządu Asseco Data Systems S.A., Marcin Stefański, prezes Zarządu InnoBaltica Sp. z o.o., Tomasz Głobiński, członek Zarządu InnoBaltica Sp. z o.o.

W uroczystości wzięli też udział senatorowie Ryszard Świlski i Stanisław Lamczyk, którzy pogratulowali tak odważnego projektu. - Trzymamy kciuki! - powiedział Ryszard Świlski.

Gdzie będzie działał system FALA?
System FALA będzie działał nie tylko na terenie metropolii, ale również w mniejszych miastach Pomorza.

Zakres projektu obejmuje:

  • sieć kolejową na terenie całego województwa pomorskiego (+ odcinek od granicy województwa do Elbląga oraz stacja Biały Bór w woj. zachodniopomorskim)
  • sieć komunikacji miejskiej Gdańska, Gdyni, Wejherowa, Tczewa, Malborka, Lęborka, Słupska, Starogardu Gdańskiego, Chojnic, Pucka

Projekt jest otwarty na rozszerzanie w przyszłości o inne obszary i podsystemy transportu (np. regionalnych przewoźników autobusowych).

Realizacja projektu jest możliwa dzięki dofinansowaniu z unijnego Programu Operacyjnego  Infrastruktura i Środowisko w wysokości 90 mln zł.

Umowa z dodatkowymi opcjami ma wartość ponad 157 mln zł. Całkowita wartość projektu brutto wynosi 163 352 611 zł.

Zdjęcia: InnoBaltica Sp. z o.o.

  • GIWK