Metropolitalne wiadomości

aktualności

This is smart z patronatem OMGGS

This is smart to ogólnopolski maraton projektowania miejskich innowacji. W jednym miejscu spotkała się wybuchowa mieszanka projektantów, architektów, informatyków oraz kreatywnych głów i marzycieli. Zwycięzcą dwudniowego hackathonu została grupa Silesian Proptech, która zaprezentowała innowacyjny projekt współdzielenia narzędzi do napraw domowych poprzez paczkomat.


Od pewnego czasu przyglądamy się zjawisku dynamicznego wzrostu powierzchni miast. Deweloperzy stawiają kolejne zabudowania w miejscach, które jeszcze niedawno sprawiały wrażenie dzikich. Nowe budynki zostają oddane do użytku już w kilka miesięcy po rozpoczęciu budowy. Ta dynamika posiada wiele plusów, ale i minusów, zwłaszcza jeśli rozwój infrastruktury postępuje wolniej. Na szczęście jest wiele sposobów, by uczynić miasto bardziej przystępnym.


Smart City to miasto, które wykorzystuje technologię informacyjno-komunikacyjną. Wszystko po to, aby uczynić infrastrukturę ze wszystkimi jej komponentami bardziej dostępną dla mieszkańców. To jednak nie tylko pęd w kierunku rozwoju technologicznego w celu wdrożenia coraz bardziej nowoczesnych rozwiązań. To także stawianie na czynnik ludzki — budowanie świadomości mieszkańców, zachęcanie ich do inicjatyw i brania odpowiedzialności.

Wiele inteligentnych rozwiązań funkcjonuje już w większości polskich miast

Takie przykłady znamy z codziennego funkcjonowania. Aplikacje z rozkładem jazdy i informacją o opóźnieniach, elektroniczne bilety miejskie, zdalne urzędy, cyfrowe zbiory muzealne… To tylko kilka przykładów rozwiązań, które funkcjonują w naszych miastach.

Smart City to nie tylko miasto oparte na dostępności, lecz także na zrównoważonym rozwoju i mądrym gospodarowaniu zasobami naturalnymi. Technologia ma szansę i spory potencjał, by iść w parze z ekologią. Najistotniejszym, zwłaszcza jeśli chodzi o skalę, działaniem na rzecz środowiska w ramach koncepcji Smart City jest dążenie do wprowadzenia do powszechnego użycia pojazdów zero – i niskoemisyjnych.

Idea miasta dostępnego dla wszystkich nie jest już wizją rodem z filmów science fiction. Aby stała się rzeczywistością, potrzebne są zaangażowanie każdego z nas oraz odwaga do podejmowania inicjatyw. Okres pandemii pokazał, jak bardzo cyfrowe rozwiązania ułatwiają życie. Szczególnie w sytuacjach, kiedy nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować.

Był problem, zatem powstał projekt: wydarzenie This is SMART!

W ramach projektu Zwolnieni z Teorii inicjatorki wydarzenia podjęły próbę promowania koncepcji Smart City. Wydarzenie pełne inspiracji odbyło się pod patronatem Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza. Współorganizatorem była fundacja CODE:ME.


Smart City, NGO, GOZ, IoT.


W trakcie wydarzenia odbyła się seria prelekcji ze specjalistami z wielu branż z całej Polski. Tydzień pod znakiem Smart City otworzył webinar prowadzony przez dr. hab. inż. Aleksandra Orłowskiego. Profesor wprowadził słuchaczy w zagadnienie Smart City i opowiedział o tym, jak ‘Odczarować Smart City’, wyjaśniając, że to pojęcie o bardzo szerokim znaczeniu.

Następnie Agata Miryn-Sienkiewicz z Next Good Thing opowiedziała o tym, czym charakteryzuje się koncepcja gospodarki obiegu zamkniętego i o tym, jak biznes może wdrożyć ją w swoje działania. Prelegentka zapoznała uczestników ze smart działaniami dla klimatu prężnie działającego NGO.

Trzeci webinar poprowadził Mirosław Pałysiewicz, współtwórca Fundacji Cumy. Zapoznał nas z tematem Internet of Things i sprawił, że to pojęcie stało się dużo mniej enigmatycznie.

Drugą częścią programu był hackathon, podczas którego grupy projektowe stworzyły niezwykle ciekawe propozycje rozwiązań, korzystając ze wsparcia mentorskiego profesjonalistów oraz z metodologii Design Thinking.

Podczas weekendowego wydarzenia uczestnicy w przerwach od pracy wysłuchali kilku prelekcji wybitnych ekspertów. Hackathon otworzyła prelekcja na temat ‘Działań polskich miast w kierunku Smart City’. Poprowadziła ją Joanna Kądziołka-Szyłko z Kraków dla Mieszkańców. Następnie Magdalena Pałka z Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku opowiedziała o wizji przyszłości miasta na podstawie shift cards.
Drugi dzień hackathonu rozpoczął się od wykładu Karoliny Woźniak z Too Good To Go, która zdradziła nam, jaką rolę ma aplikacja mobilna w miejskiej dystrybucji żywności.

W niedzielę, po zakończeniu procesu Design Thinking, odbyły się także krótkie wystąpienia. Pierwsze poprowadziła Aleksandra Hinc z HiBusiness i przybliżyła uczestnikom temat Lean Canvas. Drugie szkolenie dotyczyło skutecznej prezentacji pomysłów, a jego prowadzącą była Marta Moksa z O4 Coworking.

Dwa dni pracy zakończone wielkim finałem!

Punktem kulminacyjnym weekendu było pięć prezentacji (w formie pitch deck), które w pełni prezentowały efekty pracy uczestników. Pojawiły się rozwiązania w postaci aplikacji mobilnych, a także stacji w stylu sharing economy.

Zwycięzców - grupę Silesian Proptech - wyłoniło jury w składzie: Marcin Chłodnicki – Service Design Polska / Collegium da Vinci, Agata Miryn - Sienkiewicz – Next Good Thing, Krzysztof Tańcula – co-founder przekarpacie.pl / Kongres Ruchów Miejskich, Robert Boguszewski – Enterprise, Solution & Cloud Architecture, Sylwia Widzisz - Pronobis – Firma Prooper i studio Pro nobis Studio oraz Damian Wojciech Dudała – Fundacja Instytut Badań i Rozwoju Lokalnego.

  • GIWK