Metropolitalne wiadomości

wiadomości

Uroczyste otwarcie Inkubatora w Kartuzach

Kaszubski Inkubator Przedsiębiorczości w Kartuzach wspiera młodych przedsiębiorców już od 1 września, jednak oficjalne otwarcie nastąpiło w miniony poniedziałek.

Kartuski inkubator jest trzecim z sieci czterech placówek, która swoim zasięgiem objęła przedsiębiorcze serce województwa pomorskiego. Wkrótce zainauguruje działalność kościerski obiekt lidera projektu „Kaszubski Inkubator Przedsiębiorczości szansą rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw w Bytowie, Kościerzynie, Lęborku i Kartuzach".

Święto biznesu zainaugurowało przecięcie wstęgi przez starostę kartuskiego Janinę Kwiecień, marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, posła Stanisława Lamczyka, burmistrza Kościerzyny Zdzisława Czuchę, przewodniczącego rady powiatu kartuskiego Mieczysława Woźniaka oraz Annę Miazgę, prezesa zarządu Inkubatora Przedsiębiorczości i Sławomira Halbryta, prezesa zarządu Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza. Następnie obiekt poświęcił ks. Piotr Krupiński.

W uroczystości uczestniczyło wielu gości, przedstawicieli władz i samorządowców, a przede wszystkim przedsiębiorców, którzy wielokrotnie podkreślali, że samorządy tworzą atmosferę przyjazną biznesowi, sprzyjającą tworzeniu nowych miejsc pracy.

Starosta Janina Kwiecień wyraziła nadzieję, że inkubator przedsiębiorczości będzie miejscem, w którym styka się nauka, technologia i biznes, gdzie młodzi ludzie z pomysłami trafią na odpowiednich opiekunów i mentorów którzy umożliwią im weryfikację i rozwój: – Chciałabym, aby uczniowie pobliskiej szkoły widzieli tu dobre przykłady przedsiębiorczości i znajdowali zatrudnienie w umiejscowionych tutaj firmach – mówiła. - Bardzo liczę na współpracę z funkcjonującymi już instytucjami, które od lat działają na naszym terenie na rzecz rozwoju. Ważne jest, by nasz Inkubator naturalnie wrósł w te struktury i czerpał z ich zasobów. W tej chwili już pięć firm podpisało umowy na wynajem powierzchni biurowych w tym jedna spółdzielnia socjalna. Jest jedna firma korzystająca z usług e-biura, a od listopada rozpocznie działalność gastronomia. Myślę, że jak na niespełna dwa miesiące działalności to bardzo dobry wynik, który świadczy też o tym, że nasze przedsięwzięcie cieszy się dużą popularnością i mamy spore zapotrzebowanie na działalność Inkubatora w Kartuzach.

- Przedsiębiorczość oznacza perspektywę atrakcyjnej posady i dostatku, która zatrzyma młodych zdolnych w naszym kraju – ocenił marszałek Mieczysław Struk.- Potrzebują oni jednak drogowskazu wśród meandrów zakładania firmy, pomocy w wypełnianiu zobowiązań wobec ZUS oraz asekuracji finansowej przez pierwsze lata działania. Inkubator to również kontakt z technologiami i innymi firmami, który determinuje rozwój konkurencji i wymianę doświadczeń.

Burmistrz Zdzisław Czucha podziękował Staroście Janinie Kwiecień za podjęcie błyskawicznej decyzji i współpracę przy inwestycji potrzebnej młodym absolwentom szkół i naszemu regionowi.
Kaszubski Inkubator Przedsiębiorczości czeka na przedsiębiorców przez całą dobę przez Zespole Szkół Technicznych w Kartuzach, ul Mściwoja II. 
Więcej informacji na temat działalności Inkubatora: www.inkubatorkartuzy.com.pl.

Paulina Kitowska, asystent starosty kartuskiego