Metropolitalne wiadomości

aktualności

W cukrzycobusie sprawdzisz swoje zdrowie

Darmowe badania, a docelowo roczny bezpłatny program indywidualnych spotkań z dietetykiem i fizjoterapeutą - to wszystko oferuje swoim mieszkańcom Powiat Kartuski w ramach programu profilaktyki cukrzycy. Cztery gminy powiatu: Kartuzy, Żukowo, Somonino i Przodkowo odwiedzi tzw. cukrzycobus  - w którym zupełnie za darmo będzie można sprawdzić stan swojego zdrowia. Program #WolniOdCukrzycy realizowany w 6 powiatach, finansowany jest z funduszy unijnych. W całej Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot przebadanych zostanie 180 tys. osób, z czego 20 tys. otrzyma specjalistyczne wsparcie.

W piątek 20 maja w Kartuzach odbyła się inauguracja projektu profilaktyki cukrzycy dla mieszkańców czterech gmin powiatu kartuskiego. - Przez najbliższy weekend w Kartuzach, Żukowie, Somoninie i Przodkowie pojawi się specjalny cukrzycobus, w którym zupełnie za darmo będzie można zrobić badania krwi, sprawdzić poziom glukozy i porozmawiać ze specjalistami - mówi starosta kartuski Bogdan Łapa.

 

 

Cukrzycobus zaparkował dzisiaj (piątek 20 maja) w Parku Solidarności przy ul. Klasztornej 4 w Kartuzach i zostanie tam do godz. 19:00. W sobotę później pojawi się w Żukowie na placu przy Urzędzie Gminy w godz. 10:00-18:00. W niedzielę w godz. 9:00-13:00 będzie można spotkać go w Somoninie na parkingu przy GOK, a w godz. 14:00-18:00 w Przodkowie na parkingu przy Urzędzie Gminy.


ZAPOBIEGAJ ZAMIAST LECZYĆ

Z bezpłatnych badań skorzystać może każdy, choć szczególnie powinny zrobić to osoby w wieku 18-64, aktywne zawodowo, będące w grupie podwyższonego ryzyka, czyli z nadwagą, chorobami serca i nadciśnieniem. Cukrzyca typu 2 jest jedną z tzw. chorób cywilizacyjnych, której przyczynami są m.in. otyłość, siedzący tryb życia czy zła dieta. - Profilaktyka jest kluczem do zdrowia. Jeżeli będziemy w stanie szybko wykryć, albo wprowadzić działania hamujące rozwój chorób - będziemy mogli uniknąć wielu groźnych powikłań. Tak jest również w przypadku cukrzycy - mówi  lek. med. Sebastian Łaźniak. 

 

 

W metropolitalnym programie #WolniOdCukrzycy chodzi o jak najszybszą identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym, także chorych na cukrzycę, kiedy nie daje ona jeszcze żadnych objawów.  Aby zakwalifikować się do programu - należy wypełnić ankietę FINDRISK. Jeśli wskaże ona 12 punktów lub więcej - taka osoba kierowana jest na dodatkowe badania krwi. Na podstawie wyników lekarz określi dalsze postępowanie. - W ramach programu każdy z uczestników projektu ma możliwość indywidualnej rozmowy i uzyskania porady od dietetyka, fizjoterapeuty. Ma możliwość wykorzystania opaski, która mierzy aktywność fizyczną, oprócz tego porady pielęgniarek diabetologicznych, wizyty lekarskie czy bezpłatny glukometr - dodaje lek. med. Sebastian Łaźniak.

W powiecie kartuskim przebadanych zostanie 1390 osób. Powiat na ten cel otrzymał 553,5 tys. zł z UE.

 

9 MLN ZŁ NA WALKĘ Z CUKRZYCĄ W METROPOLII

Metropolitalny Program Profilaktyki Cukrzycy #WolniOdCukrzycy współfinansowany jest środków europejskich przeznaczonych na realizację projektów metropolitalnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Na terenie naszej metropolii realizowanych jest 6 projektów o wartości prawie 9 mln zł, z czego 85 % pochodzi z funduszy europejskich. W ramach projektów przeprowadzonych zostanie w sumie 180 tys. ankiet. Na ich podstawie 20 tys. osób skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych.

>>>Więcej informacji o metropolitalnym programie #WolniOdCukrzycy

  • GIWK