aktualności
Włącz się w działanie. Seminarium o deinstytucjonalizacji
Jak skutecznie wspierać seniorów, osoby z niepełnosprawnościami oraz migrantów w ich naturalnym otoczeniu? Jak integrować społecznie na terenie Metropolii? Tym zagadnieniom poświęcone będzie seminarium w Tczewie, otwierające cykl spotkań poświęconych deinstytucjonalizacji - jednemu z kluczowych zagadnień w dziedzinie integracji społecznej.
Seminarium „Włączeni w działanie - lokalne praktyki i wyzwania deinstytucjonalizacji w Metropolii” odbędzie się w czerwcu w Tczewie. Fot. Canva
Czym jest deinstytucjonalizacja? To proces przechodzenia od opieki instytucjonalnej, takiej jak np. całodobowe placówki, do opieki środowiskowej, która ma na celu wsparcie osób w ich naturalnym otoczeniu (domach, rodzinach, społecznościach lokalnych). Cel? Zapewnienie pomocy i wsparcia, aby osoby pozostawały w swoich domach, a nie były zmuszone do przebywania w instytucjach.
Reasumując: deinstytucjonalizacja oznacza przechodzenie od tradycyjnych form opieki, polegających np. na tym, że osoby przebywają w placówkach całodobowych, na rzecz wsparcia tych osób w ich naturalnym otoczeniu. Deinstytucjonalizacja to zatem takie wykorzystanie usług społecznych, by umożliwić osobom niesamodzielnym pozostawanie w swoich domach, rodzinach i środowiskach.
Seminarium w Tczewie
Komisja Integracji Społecznej Obszaru Metropolitalnego Gdańsk–Gdynia–Sopot zaprasza na seminarium „Włączeni w działanie - lokalne praktyki i wyzwania deinstytucjonalizacji w Metropolii”. Jest to pierwsze z cyklu spotkań, podczas których poruszone zostaną kwestie związane z lokalnym wsparciem seniorów, osób z niepełnosprawnościami oraz migrantów. Na program seminarium składają się wystąpienia, interaktywne warsztaty prowadzone przez doświadczonych facylitatorów (facylitator to osoba, która pomaga grupom ludzi w osiągnięciu celów poprzez ułatwianie procesu komunikacji i współpracy) oraz debata podsumowująca.
- W ramach Metropolitalnej Komisji Integracji Społecznej działamy na rzecz dobrych zmian w urzędach i instytucjach. Budujemy platformę wymiany doświadczeń oraz wzajemnej inspiracji dla przedstawicieli 61 samorządów oraz współpracujących z nimi instytucji - mówi Małgorzata Jankiewicz, koordynatorka ds. społeczno-gospodarczych w OMGGS. - Mamy świadomość ogromnej złożoności problemów społecznych w naszych samorządach, dlatego stawiamy na konkretne działania w każdym z metropolitalnych powiatów - dodaje.
Jak pomagać, to mądrze
Pierwsze seminarium, współorganizowane przez OMGGS z Miastem Tczew i Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Gdańsku skupi się na:
- seniorach - chodzi o działania międzypokoleniowe, które wspierające niezależność i samopomoc, długie i niezależne życie oraz promowanie zdrowego i aktywnego starzenia,
- osobach z niepełnosprawnościami - wsparcie samodzielności, włączanie do społeczności, m.in. poprzez kręgi wsparcia,
- migrantach - przygotowania lokalnych społeczności do przyjęcia migrantów, sposoby na przeciwdziałanie radykalnym postawom i przemocy.
Co, gdzie, kiedy - seminarium w Tczewie
- Co: seminarium „Włączeni w działanie - lokalne praktyki i wyzwania deinstytucjonalizacji w Metropolii”,
- Gdzie: Fabryka Sztuk w Tczewie, ul. 30 Stycznia 4,
- Kiedy: 11 czerwca 2025 r.
- Zapisy na seminarium: do 3 czerwca 2025 r. przez formularz zgłoszeniowy - kliknij link.
Uwaga: liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.