Metropolitalne wiadomości

aktualności

Wsparcie dla wspierających - pomorskie spotkania online

Rozpoczynamy kolejny cykl spotkań online dla osób zaangażowanych we wsparcie osób uchodźczych. Oferujemy porcję wiedzy, wsparcie psychologiczne  i zapraszamy do wspólnej refleksji o mądrym, długoterminowym pomaganiu i budowaniu wielokulturowych społeczności. Spotkania odbywają się na platformie zoom. Organizują je Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot w ramach projektu Europejska Platforma Integracji Miast (EPIC). Udział w spotkaniach jest bezpłatny.


“Pomorskie spotkania online – wsparcie dla wspierających” mają pomóc w budowaniu  dobrych relacji z nowymi mieszkańcami naszego regionu przy jednoczesnej trosce o siebie, swoje potrzeby i wartości. Po pierwszym cyklu spotkań, który odbył się między kwietniem, a czerwcem, przed nami kolejna tura stworzona w oparciu o rozpoznane potrzeby i problemy.

Zapraszamy na otwarte wykłady i warsztaty  pomagające pogłębić wiedzę na temat traumy i zdobyć umiejętności niezbędne w procesie wspierania.

- Zachęcamy do udziału wszystkie osoby będące w kontakcie z osobami uciekającymi przed wojną, m.in. wolontariuszy, pracowników socjalnych i instytucji kultury, osoby goszczące uciekających w swoich domach oraz wszystkich zainteresowanych pogłębianiem wiedzy na tematy: traumy wojny, psychicznej odporności, pierwszej pomocy w sytuacji paniki, radzenia sobie z lękiem i przeciwdziałania wypaleniu - mówi Hanna Hakiel, psychoterapeutka  prowadząca webinary i udzielająca wsparcia.

Spotkania podzielone są na część wykładową (pierwsza godzina) i warsztatową (druga godzina). Można skorzystać z obu części lub wybrać tylko uczestnictwo w godzinnym wykładzie.

Spotkania odbywają się na platformie zoom >>LINK do wszystkich spotkań


Terminy i tematy:
 

6.11.2022, godz. 19-21

Lecząca codzienność. W jaki sposób każdy z nas może stać się źródłem leczących doświadczeń, słów i zachowań? Nie będąc terapeutą, masz wielką moc dawania nadziei, stabilizacji systemu nerwowego czy też porządkowania nieprzewidywalnego świata w doświadczeniu traumy wojny i ucieczki. Ale jak?

8.11.2022, godz. 19-21

Czym jest wypalenie w procesie pomagania, jakie niesie zdrowotne i relacyjne zagrożenia? Czego nam potrzeba, by nie wypalić się pomagając i jak tworzyć zbalansowaną kulturę pracy? 

14.11.2022,  godz. 19-21

Czy można "zarazić się traumą"? Co dzieje się z nami, gdy jesteśmy w bliskim kontakcie z osobą doświadczającą cierpienia? Jakie mechanizmy obronne czy schematy reakcji mogą uruchamiać się w osobach wspierających? Jak zadbać o siebie?   

5.12.2022, godz. 19-21

Oprawcy-wybawcy-ofiary.  W jaki sposób dynamika trójkąta dramatycznego wpływa na nasze zachowania. Jak nie utknąć w jednej z ról i budować dojrzałe, świadome, niezależne relacje. W którym momencie dobre intencje nie wystarczają, a pomoc zamienia się w przemoc?

12.12.2022, godz. 19-21

Czym jest autentyczne safe space?  jak tworzyć przestrzenie i ofertę. która wspiera indywidualność i godność człowieka z otwartością na konflikt i różnice?

19.12.2022,  godz.  19-21

Trauma historyczna i międzypokoleniowa. W jaki sposób doświadczenia naszych przodków wpływają dzisiaj na nasze emocje i reakcje, szczególnie w kontekście wojny i migracji?


Wsparcie na żądanie!

Dodatkowo! Wszystkim osobom będącym w kontakcie z osobami uciekającymi przed wojną oferujemy również możliwość indywidualnej konsultacji i poradnictwa. Konsultacje adresowane są do mieszkańców Pomorza, a także pracowników i wolontariuszy pomorskich instytucji, którzy angażując się w pomoc uciekinierom doświadczają emocjonalnego przeciążenia, zmagają się z konfliktami, trudnościami, wątpliwościami. 

Kilka miesięcy od wybuchu wojny w Ukrainie wielu z nas czuje zmęczenie, opad sił i nadziei. Warto prosić o pomoc także dla siebie i swojego zespołu czy rodziny!

Oferujemy przestrzeń na rozmowę, uzyskanie emocjonalnego wsparcia oraz porady z obszaru psychologii, wrażliwości na zagadnienia traumy i kultury. Zapraszamy też osoby i instytucje planujące i realizujące projekty w obszarze zatrudnienia, kultury, edukacji itp. Nigdy nie jest tak, że jedna osoba ma złotą receptę na każdy problem, ale w przestrzeni wymiany i uważnego słuchania, zaczynamy dostrzegać nowe rozwiązania. Dodatkowo, praca w stresie i z osobami w kryzysie aktywuje w nas silne emocje. Warto je przepracować, by nie odkładały się w ciele, psychice i nie zaburzały relacji.

Aby umówić indywidualne spotkanie dla siebie lub zespołu można napisać mail na adres:  wsparciedlawspierajacych@gmail.com. Drogą mailową można też poprosić o radę, także anonimowo.

 

Prowadząca wykłady i udzielająca wsparcia:

Hania Hakiel jest psychotrapeutką integrujacą w swojej pracy nurty psychologii humanistycznej,  pracy z cialem, terapii traumy, pozytywnej psychoterapii transkulturowej, Gestalt, Internal Family Systems. Od 2015 pracuje z osobami z doświadczeniem przymusowej migracji, oferując pomoc psychologiczną, jak równiez stabilizujące i integrujące zajecia z wykorzystaniem sztuki, tanca, kreatywnej ekspresji, leczacego ruchu. Jest zaangazowana w budowanie spolecznosci opartych na wrazliwosci roznic indywidualnych, kulturowych, szczegolnie tych zakorzenionych w doswiadczeniu traumy, także tej kolektywnej i miedzypokoleniowej.

Pomorskie spotkania on-line organizują Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot w ramach projektu Europejska Platforma Integracji Miast (EPIC). To projekt finansowany przez Unię Europejską - Fundusz Azylu, Migracji i Integracji (AMIF), którego celem jest poprawa integracji migrantów na szczeblu lokalnym.

 

 

  • GIWK