Metropolitalne wiadomości

aktualności

Zachęcali do udziału w eurowyborach, wyjechali na wycieczkę do Brukseli

Laureaci konkursu „Weź zagłosuj”, którzy w maju namawiali dorosłych do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego spędzili dwa dni w Brukseli. Zobaczyli w praktyce jak funkcjonuje jedna z instytucji Unii Europejskiej.

Są mieszkańcami: Banina, Gdańska, Gdyni, Koszwał, Pelplina, Pucka i Sopotu. Kręcili filmiki, nagrywali piosenki, rozdawali babeczki oraz prowadzili kampanie w mediach społecznościowych. W ten sposób 30-osobowa grupa młodzieży zachęcała rodzinę, znajomych oraz napotkanych przechodniów do udziału w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Przyczyniając się do zwiększenia frekwencji wyborczej w nagrodę wyjechali do Brukseli.  

Konkurs dla młodzieży „Weź zagłosuj” zainicjował Prezydent Paweł Adamowicz. Realizację tego pomysłu postanowił kontynuować Zarząd Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Ideą konkursu było spowodowanie zainteresowania młodych osób oraz ich rodzin i otoczenia udziałem w wyborach, zachęcenie do twórczej interpretacji znaczenia członkostwa Polski w Unii Europejskiej wśród lokalnej społeczności, pokazania konkretnych przykładów korzyści i potrzeb, czy też pomysłów na zmiany w funkcjonowaniu wspólnoty europejskiej, jakie dostrzegane są przez młodych ludzi – zarówno w małych gminach, jak i dużych miastach. Konkurs skierowany był do młodzieży w wieku od 14 do 21 lat, mieszkającej lub uczącej się na terenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Do konkursu przystąpiło 137  osób, w tym 37 zespołów i 10 uczestników indywidualnych. Jury dokonało przeglądu nadesłanych prac i postanowiło przydzielić nagrody główne. Nagrodę główną w kategorii osoba indywidualna, czyli dwumiesięczny bilet interrail umożliwiający podróż koleją po całej Europie dla zwycięzcy i osoby towarzyszącej oraz stypendium w wysokości 5.000 zł otrzymało troje uczestników. Nagrodą dla zespołów, czyli wyjazdem do Brukseli doceniono 7 drużyn. 

Wizyta studyjna w Brukseli odbyła się w dniach 17-18 września. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć najważniejsze miejsca w stolicy Belgii: Wielki Plac, pasaż handlowy Galeries Royales Saint Hubert, katedrę św. Michała i św. Guduli, figurkę Manneken Pis, Pałac Królewski oraz Park w Brukseli. Najważniejszym punktem wyjazdu była wizyta w Parlamencie Europejskim.

Laureatom konkursu bardzo spodobała się starówka w Brukseli. Największe wrażenie jednak zrobiła na nich sala obrad Parlamentu Europejskiego. Czujemy się tu trochę jak w domu, bo mamy tu polityków z naszego kraju, którzy nas tutaj reprezentują – mówili uczestnicy wyjazdu.

Więcej o wyjeździe można przeczytać na:

- stronie Radia Gdańsk

- stronie pomorskie.eu

 

Fot. Aleksandra Chalińska/pomorskie.eu