aktualności
Zieleń, woda, życie - konferencja Zielona Retencja już w czerwcu
Nie wyobrażamy sobie świata bez zieleni i wody - a takie mogą być konsekwencje zmian klimatycznych, które już zachodzą na całym świecie. O tym, jak wykorzystać zieleń w retencji wody, o sposobach na zazielenianie miast i adaptacji do zmian klimatu będą mówić specjaliści i samorządowcy podczas konferencji Zielona Retencja, która na początku czerwca odbędzie się w Gdańsku.
Poprzednia edycja konferencji Zielona Retencja. Fot. K. Kędzior
Czym jest zielona retencja? Systemem rozwiązań opartych na naturze; rozwiązań, które pozwalają zatrzymać i wykorzystać wodę opadową tam, gdzie spada. Deszczówka spływa do zagłębień terenowych obsadzonych roślinami, które tolerują okresowe zalewanie i okresy suszy. To rozwiązania, które przechwytują wodę z ulic, chodników czy dachów. Dzięki temu deszczówka, zamiast uciekać do kanalizacji, wspiera zieleń i jednocześnie odciąża miejską infrastrukturę. To także sposób na poprawę mikroklimatu, wspieranie bioróżnorodności i poprawę estetyki miejskich przestrzeni.
Tegoroczna Zielona Retencja odbędzie się na początku czerwca w Gdańsku.
Zielona Retencja to konferencja inna niż wszystkie
Gdańsk aktywnie działa w zakresie zielonej retencji. Nic zatem dziwnego, że to właśnie w stolicy Pomorza narodził się pomysł takiego wydarzenia, jak konferencja Zielona Retencja. Czym różni się od innych? Dlaczego jest unikalna na skalę ogólnopolską?
- To już kolejna edycja konferencji, która jest esencją praktycznej wiedzy na temat wykorzystania zieleni do zagospodarowania i oczyszczania wód opadowych - wyjaśnia Grzegorz Walczukiewicz, koordynator ds. klimatu w OMGGS. - Nie ma zieleni bez wody, można zatem mnożyć przykłady nieoczywistych miejsc do magazynowania deszczówki: zagłębień terenowych, zielonych nieużytków czy pasów drogowych. O tym będziemy rozmawiać i takie rozwiązania będziemy też gościom konferencji pokazywać w Gdańsku - podkreśla Grzegorz Walczukiewicz.
Poprzednia edycja konferencji Zielona Retencja. Fot. K. Kędzior
Zielono i merytorycznie
Tegoroczna konferencja Zielona Retencja to już czwarta edycja wydarzenia, które przyciąga ekspertów i samorządowców zajmujących się błękitno-zieloną infrastrukturą. Goście wydarzenia poznają inspirujące rozwiązania, choćby w zakresie zazieleniania miast czy tworzenia ogrodów deszczowych, wezmą udział w warsztatach i zapoznają się z gdańskimi rozwiązaniami w postaci choćby ogrodów deszczowych.
Tematy na czasie
Agenda trzydniowego wydarzenia obfituje w szereg spotkań i prelekcji. Nim uczestnicy wezmą udział w otwierającej konferencję debacie na temat przywództwa we wdrażaniu zielonej retencji, z udziałem prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, zobaczą rozwiązania w zakresie gdańskiej retencji ulicznej i osiedlowej. Plan konferencji obejmuje również tematykę miejskich planów adaptacji do zmian klimatu i jakości wód opadowych oraz zielonej retencji. Uczestnicy zapoznają się z koncepcjami dotyczącymi m.in. zazielenienia miast czy zagospodarowania wód opadowych.
Poprzednia edycja konferencji Zielona Retencja. Fot. K. Kędzior
Dlaczego warto inwestować w zieloną retencję?
Każdy metr kwadratowy zielonej retencji to mniejsze ryzyko zalania, zmniejszenie skutków wyspy ciepła, a także przyjazne przestrzenie do życia. Dobrym przykładem zielonego miasta gąbki jest Gdańsk. Właśnie w naszym mieście powstało ponad 220 ogrodów deszczowych i innych form zieleni przeznaczonej do magazynowania deszczówki. Wśród nich znajdują się zarówno publiczne, jak i prywatne inwestycje. W 2023 roku spółka Gdańskie Wody uzgodniła projekty retencji, które będą w stanie pomieścić blisko 100 000 m³ wody, co odpowiada pojemności zbiornika retencyjnego. To pokazuje, jak duży wpływ na ochronę miasta przed podtopieniami ma rozwój zielonej infrastruktury.
Poprzednia edycja konferencji Zielona Retencja. Fot. K. Kędzior
Co, gdzie, kiedy - to trzeba wiedzieć
- Co: Konferencja Zielona Retencja
- Gdzie: Amber Expo, Gdańsk
- Kiedy: 4-6 czerwca,