Metropolitalne wiadomości

aktualności

Życie na emeryturze nie musi być nudne

Jaka jest codzienność osób starszych w Metropolii? A jaka może być ich przyszłość? Czy można wieść aktywne życie na emeryturze pomimo chorób? Organizatorzy Festiwalu Pracy i Aktywności Seniorów wierzą, że tak.

W Amber Expo przedstawiciele kilkudziesięciu organizacji, instytucji oraz firm zaprezentowało dojrzałym mieszkańcom naszej Metropolii konkretne oferty pracy oraz aktywności społeczno-zdrowotne.

Od bezpieczeństwa, przez pracę, edukację, nowe technologie, zdrowie i urodę po sport i rozrywkę. Tyle tematów udało zgromadzić się w 6 strefach w formie targów. Funkcjonariusze Policji oraz pracownicy Wojewódzkiego Zespołu do spraw przeciwdziałania handlowi ludźmi udzielali informacji o tym, jak nie stać się ofiarą oszustwa, czy też wymuszenia. Wbrew pozorom osoby starsze bardzo często są narażone na tego typu akty przemocy i agresji.

Równocześnie w seniorach tkwi niesamowity potencjał, który szuka swojego odkrycia i ujścia. Dlatego też niezwykle ważne jest uświadamianie zarówno pracodawcom, że wiek pracownika może stanowić zasób i wbrew stereotypom zastrzyk energii dla zespołu, jak i pracownikom w podeszłym wieku, że są jeszcze światu potrzebni i warto, aby sięgali po więcej.

Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów cieszył się dużym zainteresowaniem. Jego uczestnicy chwalili organizację przedsięwzięcia, uważając jednocześnie, że powinno być ich więcej.  O to co mówili na temat tego wydarzenia:

„Jestem członkinią klubu seniora w mojej dzielnicy, uważam się za aktywną osobę. Tutaj mam przegląd przeróżnych ofert. Byłam już na masażu, zrobili mi makijaż, teraz idę zobaczyć, jakie proponują tu inne warsztaty.”

„Nie myślałem o tym, żeby jeszcze pracować, dopiero przekonuję się do tego. Przez 50 lat intensywnie pracowałem”.

„Będzie więcej takich festiwali? Można dowiedzieć się gdzie i jak dorobić. Obeszłam z koleżanką wszystkie stoiska, mam kilka ulotek. Tłumaczą, gdzie się zgłosić i jak to będzie wyglądać. Podoba mi się”.

„Mój syn mnie tu przysłał. Tańczy w zespole, a tu są pokazy tańca. Mój mąż też dobrze tańczył. Po jego śmierci rzadko wychodzę gdzieś sama. To bardzo dobre przedsięwzięcie. Powinno być organizowane częściej”.

„Ja to sobie cały życie powtarzam, że nie starzeje się ten, kto nie ma czasu się starzeć! I mi to się sprawdza!”.

Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów to pierwsze takie wydarzenie na Pomorzu. Jego organizatorem jest Gdański Urząd Pracy. Partnerami wydarzenia są: Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, Amber Expo i firma Ziaja.

Więcej informacji na www.festiwalaktywnosci.pl oraz www.gup.gdansk.pl

Zdjęcia: Gdański Urząd Pracy