Metropolitalne wiadomości

aktualności

4 szkoły pojadą do Trondheim - klimatyczny konkurs rozstrzygnięty

Konkurs “Chrońmy klimat metropolii” rozstrzygnięty. Swoje ekoinicjatywy zgłosiło 93 uczniów z 28 metropolitalnych szkół. Na wycieczkę do Trondheim w Norwegii pojadą 4-osobowe zespoły z VII LO w Gdańsku, Szkoły Podstawowej w Chwaszczynie, Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej w Gdyni i Szkoły Podstawowej w Sztutowie.

 

 

7 marca odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie “Chrońmy klimat metropolii”. Konkurs organizowany był przez Metropolię Gdańsk-Gdynia-Sopot w ramach projektu “Klimat w szkołach metropolii”.

- Nasz konkursem chcieliśmy zwrócić uwagę na problem zmian klimatu - jak zapobiegać tym zmianom, ale z drugiej strony jak się adaptować do tego, co już jest nieuniknione. Powstały niesamowite projekty. Swoje ekoinicjatywy zgłosiło 93 uczniów. Były to filmy, quizy, kampanie w mediach społecznościowych, debaty i gry terenowe. Decyzja o wyborze zwycięzców była bardzo trudna - mówił Michał Glaser, prezes Zarządu Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot.

 

Ekoinicjatywy z myślą o przyszłości

Do konkursu zgłosiło się 28 szkół z całej metropolii. 93 uczniów przygotowało 31 ekoinicjatyw przy wsparciu 30 nauczycieli-opiekunów merytorycznych.

- Jako młodzi ludzie macie wielką rolę do spełnienia. Starsze pokolenia wsłuchują się w wasz głos. Warto edukować tych, którzy nie do końca rozumieją, że wpływ na klimat i środowisko ma każdy człowiek. Edukacja ekologiczna ma ogromne znaczenie, a działania powinniśmy rozpocząć w naszym najbliższym otoczeniu - powiedział podczas wręczania nagród marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

- Jesteście pionierami, którzy zmieniają otoczenie. Pracujcie dla dobra naszej planety, bo to jest dobro dla przyszłych pokoleń i o tym nie możemy zapominać - mówiła wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz.

 

 

Komisja konkursowa nagrodziła 4 zespoły (2 ze szkół podstawowych i 2 ze szkół średnich), które już w kwietniu pojadą na wycieczkę do norweskiego Trondheim, by z bliska przyjrzeć się norweskim rozwiązaniom ekologicznym.

Nagrody trafiły do:

  • VII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku za inicjatywę  „Chrońmy Klimat Metropolii – Rodzinna Gra Terenowa”, która pokazuje, że nie ma złej pogody na edukację o zmianach klimatu.
  • Szkoły Podstawowej w Chwaszczynie za inicjatywę “Szkoła Chwaszczyno dba o klimat”. Inicjatywa ma w sobie wszystko co najlepsze: akcent na edukację, zaangażowanie lokalnej społeczności i wspólne szukanie rozwiązań lokalnych problemów.
  • Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej w Gdyni za inicjatywę o nazwie „Robal Superbohater”.  Zespół stworzył nowego bohatera, ale też z dużą kreatywnością pokazał jak promować kompostowanie. 
  • Szkoły Podstawowej w Sztutowie za inicjatywę o nazwie „Kompostownik na Mierzei Wiślanej”. Ten projekt pokazuje, że młodzież przejmuje inicjatywę. Duże uznanie za analizę danych, opracowanie materiałów i prezentację ich na sesji Rady Gminy Sztutowo.

- Przez całą kadencję pracujemy nad reformą systemu gospodarowania odpadami, ale  jak pojawiła się ta niezastąpiona ekipa młodych ludzi, która przyszła i przekonała nas wszystkich, że nie dość że trzeba to zrobić, to jeszcze będzie lepiej i taniej dla gminy, wiedziałem, że razem damy radę. Dziękuję i gratuluję - mówił podczas wręczania nagrody wójt gminy Sztutowo Robert Zieliński.

Wyróżnienia trafiły do uczniów z Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie, z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Pelplinie, zespołu ze Szkoły Podstawowej nr 57 w Gdańsku oraz uczniów III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Nagrodę pozaregulaminową otrzymał Zespół Szkół Łączności w Gdańsku.

 

 

Pokazujemy jak ciekawie uczyć o zmianach klimatu

W ramach projektu “Klimat w szkołach metropolii” specjaliści od edukacji ekologicznej przeszkoli ponad 80 nauczycieli przyrody, biologii i geografii, którzy przeprowadzili łącznie 653 lekcje dla ponad 7 tysięcy uczniów. 40 szkół w metropolii dostało sprzęt multimedialny (laptopy, projektory, monitory interaktywne) za 300 tys. zł, a na ich terenie trwa budowa błękitno-zielonych inwestycji. Są to zielone ściany, które izolują i chronią przed słońcem i hałasem, kompostowniki, dzięki którym można zagospodarować resztki ze stołówki lub ogrody deszczowe i niecki, które gromadzą wody opadowe i mogą stać się oazą bioróżnorodności. Inwestycje będą gotowe do końca marca. Do wszystkich szkół podstawowych i średnich w metropolii trafiły też materiały edukacyjne, wśród nich scenariusze lekcji, prezentacje i poradniki. Wszystkie materiały można za darmo pobrać ze strony klimatwszkolach.pl.

“Klimat w szkołach metropolii” realizowany jest w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany klimatu. Blisko 3,5 mln zł dofinansowania pochodzi ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz budżetu państwa. Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot realizuje go we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway. Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

  • GIWK