Metropolitalne wiadomości

aktualności

Komisja ds. Infrastruktury i Środowiska

Budowa węzłów integracyjnych na półmetku

Budowa 26 węzłów przesiadkowych na terenie naszej Metropolii osiągnęła półmetek. Zakończyły się prace na 13 tego typu obiekcie w Gminie Somonino. Do dyspozycji mieszkańców są również węzły w Gołubiu, Gościcinie, Kartuzach, Redzie, Nowym Dworze Gdańskim, Sierakowicach, Pszczółkach, Pucku, Tczewie, Cieplewie, Rębiechowie oraz Gdańsku-Ujeścisku.
 


W ramach inwestycji w Somoninie dworzec kolejowy i plac wokół niego zmieniły się nie do poznania. Budynek zyskał nową podłogę, wymieniono poszycie dachowe, stolarkę okienną i drzwiową, odnowiono ściany i sufity oraz zamontowano nowe przyłącza wodociągowe, kanalizacyjne i centralnego ogrzewania. Na pasażerów czeka stylowa, interesująca poczekalnia z elementami kaszubskimi.
 


Na placu przy dworcu w posadzce zainstalowano podświetlaną na kolorowo fontannę, postawiono ławki i donice z roślinami. W ramach inwestycji powstały parkingi dla 80 rowerów, w tym 30 miejsc zadaszonych oraz dla 32 samochodów osobowych - w tym 3 dla osób niepełnosprawnych, a także zatoczki dla taksówek i autobusów. Uzupełnieniem inwestycji jest nowe oświetlenie ledowe, monitoring oraz elementy małej architektury: ławki i kosze na śmieci.
 


Dojazd do węzła zapewnia wybudowana w 2018 r. trasa rowerowa Somonino-Ostrzyce o długości blisko 4 km.  Wartość wszystkich prac to ponad 5,3 mln zł.

 


Budowa 26 węzłów integracyjno-przesiadkowych jest flagowym przedsięwzięciem Obszaru Metropolitalnego-Gdańsk-Gdynia-Sopot. Można będzie na nich zostawić samochód lub rower i skorzystać z transportu zbiorowego - autobusów, tramwajów czy pociągów. W ramach inwestycji transportowych modernizujemy dworce i przystanki kolejowe, poprawiamy drogi dojazdowe, budujemy drogi rowerowe (ponad 100 km) oraz przygotowujemy w ich najbliższym otoczeniu parkingi dla samochodów (ok. 3000 miejsc) i rowerów (ok. 2500 miejsc).

Do użytku mieszkańców oddano już 13, czyli połowę z 26 zaplanowanych węzłów integracyjnych w : Gołubiu w Gminie Stężyca, Gościcinie w Gminie Wejherowo, Kartuzach, Redzie, Nowym Dworze Gdańskim, Sierakowicach, Pszczółkach, Pucku, Somoninie, Tczewie, Cieplewie w gminie Pruszcz Gdański, Rębiechowie w zakresie będącym po stronie Miasta Gdańska oraz w Gdańsku Ujeścisko.

Na ukończeniu są węzły integracyjne w Sopocie, Żukowie oraz mieście Pruszcz Gdański. Intensywne prace budowlane trwają przy budowie tuneli pod torami w Wejherowie, w Rumi Janowie, a także parkingu podziemnego w ramach węzła Gdynia-Chylonia. W ramach węzła Kwiatowa w Wejherowie w kwietniu otwarto parking przy dworcu ze 172 miejscami postojowymi, zatokami dla autobusów oraz windami łączącymi go z tunelem prowadzącym bezpośrednio na perony kolejowe.  Powstała również droga rowerowa o długości ponad 700 m.

Ponadto trwają prace projektowe, przetargowe i budowlane w ramach budowy węzłów w Rumi, Gdańsku, Gdyni, Żukowie (Rębiechowo), Władysławowie i Jastarni. Pod koniec 2020 r. planowane jest ogłoszenie przetargu na budowę węzła Osowa w Gdańsku. Sukcesywnie przekazywane są kolejne odcinki dróg rowerowych budowanych jako trasy dojazdowe do węzłów w Gdańsku Głównym i Gdańsku Wrzeszczu oraz przystanków SKM i PKM. Nowe połączenia dla rowerzystów powstały w ciągach gdańskich ulic: Podwale Przedmiejskie, Legionów, Jana Pawła II, Grunwaldzka, Jaśkowa Dolina oraz Potokowa. W przygotowaniu są kolejne trasy.


Wartość wszystkich projektów to ponad 750 mln zł, w tym 330 mln stanowi wkład UE.
 

Fot. http://somonino.pl/

Węzły integracyjne w fotorelacji:

  • GIWK