Metropolitalne wiadomości

aktualności

Europejskie Dni Dziedzictwa - odkryj smaki Pomorza!

Wraz z Muzeum Zamkowym w Malborku, koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie pomorskim, zapraszamy na cykl wydarzeń, które zaprezentują uczestnikom różnorodne SMAKI DZIEDZICTWA regionu pomorskiego. W dniach 11-12 i 18-19 września odbędzie się seria imprez poświęconych nie tylko kulinariom, ale także otaczającym je tradycjom i szeroko pojętemu dziedzictwu kulturowemu oraz historii lokalnej.

Specjalne wydarzenia przygotowały m.in. Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Emigracji w Gdyni, Narodowe Morskie w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku i Skansen Archeologiczny Grodzisko w Sopocie.

29. Edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się już w drugi i trzeci weekend września.

Ogólnopolskim koordynatorem jest tradycyjnie Narodowy Instytut Dziedzictwa. „Smaki dziedzictwa” to tegoroczne hasło EDD, pod którym odbędą się setki wydarzeń w całej Polsce – także w województwie pomorskim.

Korzystanie z oferty kulturalnej w ramach tego projektu ułatwia specjalna aplikacja, dzięki której szybko i wygodnie można znaleźć lokalne wydarzenie z ciekawą ofertą. Aplikacja nie tylko pokaże nam, jakie wydarzenia są organizowane w naszej okolicy, ale także wyznaczy trasę do wybranej imprezy czy zaprezentuje program w wybranym przedziale czasowym. POBIERZ APLIKACJĘ

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną.

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Opiekunowie lokalnych obiektów i placówek kulturalnych w ramach EDD zapewniają bezpłatny dostęp do zabytków i innych obiektów kultury – muzeów, skansenów, parków, ogrodów – nie zawsze dostępnych na co dzień dla publiczności lub do których wstęp wiąże się z opłatami. Proponują także wiele innych atrakcji, takich jak koncerty, wystawy, festyny historyczne, prezentacje ginących zawodów, wykłady, kiermasze wyrobów artystycznych i rzemieślniczych; zachęcają do obcowania z kulturą i zabytkami, popularyzują wśród społeczeństwa regionalne tradycje i zwyczaje.

WYDARZENIA NA POMORZU:

Smaki Dziedzictwa w Muzeum Emigracji w Gdyni
Data rozpoczęcia: 11 września 2021
Data zakończenia: 12 września 2021
Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza do udziału w muzealnej grze „Smaki Dziedzictwa”! Na wszystkich miłośników historii czekają zagadki związane z obiektami pochodzącymi z muzealnych zbiorów. Często nie do końca oczywistymi!
Więcej na ten temat >>> TU

Wystawa "Odbudowa kościoła św. Jana w Gdańsku 1945-2020"
Data rozpoczęcia: 11 września 2021
Data zakończenia: 21 września 2021
Multimedialna wystawa retrospektywna oparta na materiałach ikonograficznych i archiwalnych dokumentująca proces wieloletni odbudowy kościoła św. Jana w Gdańsku.
Więcej na ten temat >>> TU

Zamek w Malborku od kuchni
Data rozpoczęcia: 11 września 2021
Data zakończenia: 12 września 2021
W sobotę, 11 września zapraszamy wszystkich zainteresowanych tym, co podawano na stół wielkich mistrzów –  Konrada von Jungingen i Ulricha von Jungingen, do sali odczytowej w Baszcie Starościńskiej.
Jednocześnie młodszych gości zapraszamy na warsztaty kaligrafii, które odbywać się będą na Międzymurzu, w sąsiedztwie Jarmarku Staroci i Sztuki Dawnej.
W sobotę i niedzielę możliwe będzie skorzystanie ze spaceru tematycznego po zespole zamkowym w Malborku pod tytułem „Rola drewna w architekturze zamku malborskiego”.
Więcej na ten temat >>> TU

BULWA TO HOPT!
Data rozpoczęcia: 11 września 2021
Prezentacja tradycyjnych potraw z ziemniaków związanych z kulinarnym dziedzictwem Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich.
Więcej na ten temat >>> TU

Letni Jarmark Etnograficzny
Data rozpoczęcia: 11 września 2021
Data zakończenia: 19 września 2021
Zapraszamy na Letni Jarmark Etnograficzny w ogrodzie przy Oddziale Etnografii MNG. W programie: Kiermasz prac twórców ludowych z Kaszub, Kociewia, Powiśla i Żuław oraz rękodzieła artystycznego i użytkowego; pokazy tradycyjnych rzemiosł, sztuki ludowej i rękodzieła; sprzedaż wydawnictw promujących regiony i potrawy kuchni regionalnej.
Więcej na ten temat >>> TU

Słodkie karmelki
Data rozpoczęcia: 11 września 2021
Data zakończenia: 12 września 2021
Czy wiesz, gdzie w Tczewie produkowano puszki do karmelków? Przyjdź do Fabryki Sztuk, a uzyskasz odpowiedź. Przygotuj się na spacer śladami dawnych sklepów branży spożywczej. A może Twoje dziecko ma ochotę zostać projektantem puszek? U nas to możliwe.
Więcej na ten temat >>> TU

Malborski Jarmark Staroci i Sztuki Dawnej
Data rozpoczęcia: 11 września 2021
Data zakończenia: 12 września 2021
Malborski Jarmark Staroci i Sztuki Dawnej to cykliczna impreza, która w tym roku wpisuje się w obchody EDD. Podczas Jarmarku swoje stosika wystawi ok. 100 kolekcjonerów, rzemieślników i sprzedawców. Będą to unikatowe przedmioty, antyki, płyty, militaria, biżuteria, a także nawiązujące do hasła EDD „Smaki Dziedzictwa” zioła, przetwory i wyroby kulinarne. Ważnym punktem wydarzenia, będzie koncert. Paweł Ulatowski i Lidia Ulatowska, czyli Zespół „Żniwa”, to dwa połączone miłością żywioły. Sami o sobie piszą – muzyka to nasze życie i najgorętsza pasja. Chociaż grali wspólnie w wielu zespołach, zawsze najważniejsze i najbliższe sercu pozostawały „Żniwa”. Swoją twórczość definiują, jako połączenie muzyki inspirowanej kulturą i wierzeniami Słowian i Wikingów, ale też folku celtyckiego, bałkańskiego, irlandzkiego i inspiracjami średniowieczem i fantastyką. Niezwykle utalentowani instrumentaliści, grający na lutni, harfie, skrzypcach i altówce, fletach, kobzie, cajon i wiele innych. Ważni przedstawiciele młodej sceny muzyki tradycyjnej i folkloru.
Więcej na ten temat >>> TU

Zasmakuj historii na zamku w Krokowej
Data rozpoczęcia: 11 września 2021
Data zakończenia: 12 września 2021
Przez dwa dni na Zamku w Krokowej będą się odbywały wykłady przybliżające gościom historię obiektu jak również szczegóły życia jego mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem sylwetki Luizy von Krockow, która zapisała się na kartach historii jako osoba niebanalna i wyprzedzająca swoją epokę. Wydarzenie będzie okazją do zwiedzenia zamku. Zaś poprzez degustacje regionalnych potraw przybliżymy gościom dziedzictwo kulturowe od strony kuchni. Degustacji towarzyszyć będzie „Muzyka do stołu” – prezentacja muzyki towarzyszącej biesiadowaniu jako ekspresja kultury dworskiej i kultury ludowej.
Więcej na ten temat >>> TU

KASZUBY MIĘDZY BLOKAMI. wysmakowane regionalne dziedzictwo
Data rozpoczęcia: 11 września 2021
Przedogródek, sad, ogród warzywny, pole, łąka, las i jezioro nadają smak życiu w domu kaszubskim. Ale rozumiejąc smaki dziedzictwa bardziej konceptualnie, karmimy zmysły urokiem regionu, harmonią krajobrazu kulturowego i przyrodniczego.
Więcej na ten temat >>> TU

Warsztaty kulinarne "Przy kaszubskiej placie"
Data rozpoczęcia: 11 września 2021
Zapraszamy do Wiejskiego Domu Kultury w Swornegaciach na niecodzienne warsztaty poświęcone kuchni kaszubskiej. Zajęcia odbędą się przy tradycyjnej placie opalanej drewnem. Zachęcamy całe rodziny do wspólnego spędzania czasu podczas gotowania.
Więcej na ten temat >>> TU

Smaki Powiśla
Data rozpoczęcia: 11 września 2021
Europejskie Dni Dziedzictwa 2021 w Muzeum Zamkowym w Malborku – oddziale w Sztumie. Serdecznie zapraszamy Państwa na SMAKI POWIŚLA, czyli wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w tym roku odbywających się pod hasłem „Smaki dziedzictwa”. Muzeum Zamkowe w Malborku jest wojewódzkim koordynatorem EDD 2021. W jego Oddziale w Sztumie – sztumskim Zamku – w dniu 11 września 2021 r. (sobota) od godziny 12:00 odbywać będzie się szereg spotkań i warsztatów poświęconych dziedzictwu historycznemu, w tym kulinarnemu, regionu.
Więcej na ten temat >>> TU

Dzień Twórcy Ludowego
Data rozpoczęcia: 12 września 2021
Zapraszamy na Dzień Twórcy Ludowego, który odbywa się w ramach Letniego Jarmarku Etnograficznego w ogrodzie przy Oddziale Etnografii MNG. Wyjątkowa możliwość spotkań, rozmów oraz obserwacji sztuki tworzenia prac przez artystów ludowych z obszaru Pomorza – Kaszub, Kociewia, Żuław i Powiśla. W programie: prezentacja bogactwa odmian haftów regionalnych zastosowanych w wyrobach tradycyjnych oraz współczesnych, inspirowanych dawnym wzornictwem, pokazy wykonywania prac rzeźbiarskich – interesujących, barwnych i doskonałych rzeźb o charakterze ludowym, pokazy wyrobów garncarskich o charakterze użytkowym i dekoracyjnym oraz produktów wyplatanych z wikliny i korzeni sosny i wyrób tabakier a także pokaz wykonywanie tabaki według tradycyjnych receptur.
Więcej na ten temat >>> TU

Kulinarna podróż po Gdańsku
Data rozpoczęcia: 12 września 2021
Data zakończenia: 19 września 2021
Gra miejska śladami kulinarnej kultury dawnego Gdańska. Kultura dawnego Gdańska to również kulinaria. Do największego portu Rzeczypospolitej docierały towary z najodleglejszych zakątków świata. Również przyprawy, egzotyczne owoce i pomysły na ich wykorzystanie w kuchni. Gdańską kuchnią zachwycała się polska szlachta i koronowane głowy. Podczas naszej gry miejskiej uczestnicy poznają miasto od kuchni. W przenośni i dosłownie, ponieważ rozwiązaniem będzie przepis na smakołyk niegdyś goszczący na świątecznych stołach. Start na dziedzińcu Ratusza Głównego Miasta.
Więcej na ten temat >>> TU

Życie jest większe od legend
Data rozpoczęcia: 12 września 2021
Plenerowy spektakl teatralny o uwięzieniu Prymasa Stefana Wyszyńskiego z udziałem aktorów Młodzieżowej Grupy Teatralnej z GOK Luzino wystawiany w dniu beatyfikacji Kardynała. Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie zaprasza na widowisko teatralne uświetniające obchody 120. rocznicy urodzin i obchody dnia beatyfikacji Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Spektakl „Życie jest większe od legend” w wykonaniu Teatru „A” z Gliwic oparty na Zapiskach więziennych Prymasa.
Więcej na ten temat >>> TU

Kaszëbsczi stół. Wspólne gotowanie! - warsztaty kulinarne w ramach Klubu Doborowego Towarzystwa
Data rozpoczęcia: 16 września 2021
Udajmy się w podróż pełną smaków, w których kryje się kaszubska historia. Spotkajmy się na tarasie Muzeum Miasta Gdyni, przy wspólnym stole by wspólnie celebrować Europejskie Dni Dziedzictwa. Sznëka z glancã, Cytronszpajza, Pùlwerkùch to wyjątkowe nazwy, prosto z kaszubskiej kuchni! Udajmy się w podróż pełną smaków, w których kryje się kaszubska historia. Spotkajmy się na tarasie Muzeum Miasta Gdyni, przy wspólnym stole by wspólnie celebrować tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa Narodowego i ich temat – Smaki Dziedzictwa. A wszystko to w ramach Klubu Doborowego Towarzystwa.
Więcej na ten temat >>> TU

XX Jarmark Cysterski w Pelplinie
Data rozpoczęcia: 17 września 2021
Data zakończenia: 19 września 2021
XX Jarmark Cysterski 17-19 września na terenie dawnego opactwa cysterskiego: konferencja, koncerty muzyki dawnej, inscenizacje historyczne i turnieje, warsztaty rzemiosł dawnych; jadło i napitki staropolskie- plener oraz biesiada; jarmark kupiecki. Wydarzenie cykliczne (coroczne) odbywające się zawsze w trzeci weekend września na terenie dawnego opactwa cysterskiego w Pelplinie. Składa się na nie wiele przedsięwzięć promujących dziedzictwo kulturowe poprzez konferencje, warsztaty, wystawy, inscenizacje historyczne, koncerty muzyki dawnej, prezentacje sztuki ludowej oraz targ kupiecki.
Więcej na ten temat >>> TU

Szlakiem morskich smaków
Data rozpoczęcia: 18 września 2021
Data zakończenia: 19 września 2021
Smak- jeden z podstawowych zmysłów, dzięki któremu poznajemy otaczający nasz świat. Czy smak zawsze był tak istotny? Jakie smaki istniały dawniej i czy można je pokazać na wystawie muzealnej? To odkryjecie podążając Szlakiem Morskich Smaków w NMM. Zwiedzając wystawy Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku możemy poznać unikatowe zabytki, które są… jedzeniem. Dzięki specyficznym warunkom, w których przez stulecia przebywały, dziś można oglądać je na wystawach. Jakie są to przedmioty? Czego możemy się dzięki nim. dowiedzieć o dawnych społecznościach? Jak to się stało, że przetrwały do dzisiaj? Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się podążając szlakiem morskich smaków.
Więcej na ten temat >>> TU

„Smaki ziemi zaborskiej. Dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe”
Data rozpoczęcia: 18 września 2021
Przedogródek, sad, ogród warzywny, pole, łąka, las i jezioro nadają smak życiu w kaszubskim domu na Zaborach. Ale rozumiejąc smaki dziedzictwa bardziej konceptualnie, karmimy zmysły urokiem regionu, harmonią krajobrazu kulturowego i przyrodniczego. Podobnie postrzegamy unikalną zabudowę historyczną wsi zaborskiej wraz z towarzyszącymi budynkom elementami przyrodniczymi i wypełniającymi je przedmiotami rzemieślniczymi. To całokształt smaków dziedzictwa. Wysmakowana forma i wzór, od abstrakcyjnego, filozoficznego rozumienia smaku, jako sumy doznań, wynikającej z unikalnego, złożonego kolorytu, wielowarstwowego, przywołującego pamięć o przeszłości, o ludziach, o ich marzeniach, nadziejach, o ludzkiej trosce i miłości, o smutku i bólu pożegnań.
Więcej na ten temat >>> TU

Rajd rowerowy pn. Seniorzy Szlakiem Mennonitów
Data rozpoczęcia: 18 września 2021
W sobotę 18 września w gminie Pruszcz Gdański odbędzie się rajd rowerowy pn. Seniorzy Szlakiem Mennonitów. Start godz. 11:00 Trasę rozpoczniemy przy cmentarzu w Wiślinie, gdzie uczestnicy wycieczki Szlakiem Mennonitów (osoby z odległych części gminy mogą liczyć na gminny transport wraz z rowerami) zwiedzą zabytkową drewnianą dzwonnicę z 1792 r. Stoi ona na terenie cmentarza niegdyś związanego z nieistniejącym już gotyckim kościołem. Wewnątrz bramy na czterech konstrukcyjnych słupach zobaczyć można wycięte, dobrze zachowane napisy: fundacyjny sołtysa z Dziewięciu Włók, opiekunów kościoła oraz datę i nazwisko wykonawcy bramy (Jakub Jentzen 1792 r.) Następnie wycieczka uda się do Wołcaw, gdzie zobaczy lapidarium i ruiny kościoła, a dalej do Koszwał (dom podcieniowy i lapidarium na ścianach kościoła) i Miłocina (dom podcieniowy). Uczestnicy wrócą swoją trasą i zatrzymają się w Lędowie, gdzie odbędzie się piknik.
Więcej na ten temat >>> TU

CUD MIÓD. Posmakuj darów lata
Data rozpoczęcia: 18 września 2021
Wystawa w Baszcie 27 oraz kiermasz nalewek i wyrobów pszczelarskich. Wystawa w baszcie poświęcona będzie  pszczelarstwu z wieloma ciekawymi zabytkami, medycynie ludowej w nawiązaniu do ziołolecznictwa uprawianego na terenie Kaszub na przestrzeni wieków. Kiermasz miodów i nalewek oraz lokalnych wyrobów pszczelarskich; wystawcami będą członkowie Lęborskiego Koła Pszczelarzy.
Więcej na ten temat >>> TU

Święto Plonów w Sopocie
Data rozpoczęcia: 18 września 2021
Grodzisko w Sopocie zaprasza na Święto Plonów 2021. W tym roku program imprezy zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie. Poznawaniu słowiańskiej obrzędowości związanej z końcem lata towarzyszyć będą występy zespołu „Co Słyszał Jesion”, pokazy mody wczesnośredniowiecznej, gry i zabawy dla publiczności, zaś kulminacją wydarzenia będzie inscenizacja obrzędu Święta Plonów.
Więcej na ten temat >>> TU

Dzień Napoleoński w Sopocie
Data rozpoczęcia: 19 września 2021
Epoka napoleońska, a przede wszystkim jej wojskowość – musztra i walka, umundurowanie i żołnierskie wyposażenie, polowa kuchnia i medycyna – będzie tematem imprezy w skansenie archeologicznym Grodzisko w Sopocie. Organizatorzy zapraszają zarówno dorosłych miłośników historii, jak i rodziny z dziećmi. Różne atrakcje czekają na zwiedzających praktycznie przez cały dzień. Na finał zaplanowano potyczkę patroli, a wcześniej między innymi pokaz damskiej i męskiej mody z epoki.
Więcej na ten temat >>> TU

Nakryto do stołu w Sopocie
Data rozpoczęcia: 19 września 2021
W tym roku w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa tematem przewodnim jest „smak dziedzictwa”. Z tej okazji w niedzielę 19 września o godzinie 12:00 zapraszamy do Muzeum Sopotu na warsztaty rodzinne pt. „Nakryto do stołu”. Zapoznamy się z wystawą stałą, na której prezentujemy wnętrza mieszczańskie z XX wieku. Nasza uwaga przede wszystkim skoncentruje się na pięknym neogdańskim stole. Został on specjalnie nakryty do śniadania. Podczas zajęć przyjrzymy się przedmiotom, które na co dzień używane były przez ówczesnych mieszkańców. Zastanowimy się jakie funkcje pełniły i do czego służyły. Wspólnie ułożymy kartę dań na rodzinne śniadanie. Ponadto poznamy obyczaje związane z posiłkami i zachowaniem się przy stole czyli tzw. savoir-vivre. Warsztaty „Nakryto do stołu” poprowadzi nasza edukatorka Iwona Zając.
Więcej na ten temat >>> TU

 

  • GIWK