Metropolitalne wiadomości

aktualności

Komisja ds. Infrastruktury i Środowiska

Kolejny tramwaj dotarł do Gdańska

Kolejny tramwaj Pesa Jazz Duo dotarł do Gdańska. Nowe tramwaje będą obsługiwały budowaną linię tramwajową do pętli przy ul. Warszawskiej.

fot. Gdańskie Autobusy i Tramwaje

 

Nowe tramwaje PESA Jazz Duo to pojazdy wieloczłonowe, dwukierunkowe i całkowicie niskopodłogowe, o długości do 32,5m. W tramwaju mieści się ponad 200 pasażerów, w tym 32 na miejscach siedzących. Wszystkie nowe tramwaje są wyposażone w monitoring oraz system informacji pasażerskiej. Środek jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych, a wszystkie przyciski posiadają opis w alfabecie Braille'a. Pojazdy zapewniają również wyższy komfort motorniczym. Kabiny wyposażone zostały m.in. w wygodniejsze fotele, miejsce na rzeczy osobiste, chłodziarkę na napoje, uchwyt na kubek, gniazdo USB do ładowania urządzeń mobilnych, radioodbiornik oraz czujnik dymu papierosowego. Innowacją zastosowaną w najnowszej partii Pesy jest oświetlenie części pasażerskiej, które dopasowuje się do temperatury panującej na zewnąrtrz.

W czerwcu do Gdańska przyjedzie ostatni tramwaj z pierwszej transzy zamówienia - będzie to biało-zielona Pesa i numerze bocznym 1070. Nietypowe kolory tramwaju związane są z 75 rocznicą powstania Lechi Gdańsk.

fot. Piotr Borawski Wiceprezydent Gdańska

 

Zakup tramwajów realizowany jest  przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot w ramach projektów dofinansowanych ze środków unijnych. Całkowita wartość projektu „Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej IV A”, w skład którego wchodzi budowa linii tramwajowej wzdłuż Al. Pawła Adamowicza, zakup 15 tramwajów i modernizacja infrastruktury wynosi ponad 540 mln zł, z czego ponad 286 mln zł to dofinansowanie unijne. Umowę na dostawę pojazdów władze Gdańska podpisały w lutym ubiegłego roku. Jej wartość to 138,3 mln zł, w tym 70 mln zł wynosi dotacja z Unii Europejskiej.

  • GIWK