Metropolitalne wiadomości

aktualności

Komisja ds. Infrastruktury i Środowiska

Metropolia stawia na węzły - oficjalne otwarcie w Żukowie

Mieszkańcy Żukowa, okolic i całej metropolii mogą szybciej i wygodniej podróżować. Więcej osób może zrezygnować z samochodów i przesiąść się do komunikacji publicznej. Dzięki funduszom europejskim zakończyła się budowa węzła integracyjnego w Żukowie. Jest on częścią dużego projektu budowy 26 węzłów integracyjnych na terenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Oficjalne otwarcie węzła odbyło się w poniedziałek 6 czerwca.

W oficjalnym otwarciu węzła integracyjnego udział wzięli samorządowcy OMGGS na czele z gospodarzem miejsca, burmistrzem gminy Żukowo, Wojciechem Kankowskim, a także m.in. Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka, Michał Pasieczny, burmistrz Rumi, Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy oraz Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS. To już 19 z 26 metropolitalnych węzłów integracyjnych wybudowanych na terenie metropolii.

 

Na zdjęciu podczas uroczystego przecięcia wstęgi, od lewej: Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS, Sylwia Laskowska-Bobula, radna sejmiku województwa pomorskiego, Witold Szmidtke, przewodniczący rady gminy Żukowo, Iwona Formela, członek zarządu powiatu kartuskiego, Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Waldemar Kalinowski, firma MTM, Wojciech Kankowski, burmistrz Żukowa, Wiesław Pałka, Urząd Gminy Żukowo


- Kady z nas lubi przemieszczać się szybko, dlatego w metropolii stawiamy na transport zbiorowy. Ponad 300 mln unijnego dofinansowania przeznaczamy na 26 węzłów przesiadkowych w całej metropolii - mówi Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS. - Tworzymy ponad 5 tys. miejsc parkingowych dla rowerów i samochodów, ponad 110 km tras rowerowych, a Żukowo to ponad 10% wszystkich tras rowerowych, które realizujemy w ramach całego programu budowy węzłów.

- Naszą ideą jest, aby zapewnić wszystkim Pomorzanom dojazd do stolicy w ciągu godziny, mam nadzieję, że w perspektywie kilkunastu lat jesteśmy w stanie to zrealizować. Bardzo dużo w tym zakresie zależy od właściciela linii kolejowej, który musi dostosować linię kolejową do poprawy bezpieczeństwa - mówi Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego. - My natomiast jako samorząd wojewódzki chcemy zakupić tabor - 30 zestawów, które zapewnią realizowanie wygodnych przewozów regionalnych dla mieszkańców Pomorza.

 

Jedna z największych inwestycji drogowych w Żukowie

Przy planowanym dworcu Żukowo Wschodnie powstał parking na 94 miejsca postojowe dla samochodów osobowych, 5 miejsc postojowych "kiss&ride", 2 miejsca postojowe dla pojazdów taxi, wraz z wiatą rowerową, infomatem, systemem Wi-Fi i infrastrukturą. Bardzo dużą zmianę przeszła ul. Pożarna w Żukowie, przy której znajduje się między innymi Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Żukowie. Nawierzchnia zmieniła się na kostkę, powstało oświetlenie, przebudowana została infrastruktura podziemna, droga przeszła też ogólną estetyzację. Dodatkowo powstało przy niej 17 miejsc postojowych.

- To jedna z największych inwestycji drogowych realizowanych na terenie naszej gminy w ostatnich latach, a przecież równolegle budujemy węzeł integracyjny Rębiechowo – mówił burmistrz Wojciech Kankowski. Jestem przekonany, że inwestycja przełoży się przede wszystkim na bezpieczeństwo i komfort podróżowania kierowców samochodów i jednośladów.

W ramach inwestycji powstały również trasy rowerowe: ul. Gdyńska na odcinku Małkowo - Żukowo, ul. Kościerska w rejonie skrzyżowania z ul. Brzozową w Glinczu (trasa prowadząca przez Glincz, Otomino aż do ul. 3 Maja w Żukowie), ul. Kartuska prowadząca z Żukowa w kierunku Kartuz (aż do wysokości jeziora Karlikowskiego w Borkowie),  ul. Elżbietańska prowadząca w kierunku Smołdzina aż do jeziora Głębokiego w Borkowie, ul. Parkowa i Mickiewicza w Żukowie oraz droga przez Rutki.

 

Film przedstawia postępy przy budowie węzła integracyjnego w Żukowie. 

 

Całkowita wartość projektu to ok. 14,8 mln zł, z czego ok. 6,2 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

Współpraca metropolitalna

Węzeł w Żukowie jest jednym z 26 centrów przesiadkowych budowanych na terenie naszej metropolii w ramach współpracy z Obszarem Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot. W ramach wszystkich inwestycji powstanie łącznie ponad 2800 miejsc parkingowych dla samochodów, blisko 2500 miejsc dla rowerów oraz zbudowanych będzie ponad 110 km dróg rowerowych. Do tej pory ukończono 18 węzłów integracyjno-przesiadkowych. Wartość wszystkich projektów to ponad 750 mln zł, w tym 330 mln zł stanowi dofinansowanie z funduszy europejskich.

Dzięki współpracy metropolitalnej i dotacjom unijnym do gminy Żukowo trafiło ponad 25 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej: 

  • zrewitalizowano Centrum Żukowa, gruntownie przebudowany został zabytkowy spichlerz, który pełni funkcję reprezentacyjnego i nowoczesnego Centrum Kultury; zmodernizowano również ulicę 3 maja w Żukowie; wartość wszystkich prac to 14,2 mln zł, w tym 7,3 mln stanowi dofinansowanie UE, 
  • dzięki wsparciu unijnemu w wysokości 6,4 mln zł w gm. Żukowo termomodernizację przeszły 4 budynki użyteczności publicznej, 
  • gmina korzysta także z metropolitalnych wspólnych zakupów energii elektrycznej, gazu ziemnego, usług pocztowych i oleju opałowego, 
  • mieszkańcy gminy objęci są również metropolitalnym programem profilaktyki cukrzycy typu 2, który zakłada wczesne wykrycie cukrzycy i bezpłatny program specjalistycznego doradztwa dietetyków i fizjoterapeutów.
  • GIWK