Metropolitalne wiadomości

aktualności

Metropolitalne rewitalizacja "Piaskowni" w Gdańsku

Kamienica przy ul. Rogaczewskiego 45 to kolejny budynek, który przeszedł kompleksową modernizację w ramach programu Rewitalizacji Biskupiej Górki i Starego Chełmu. Pochodzący z początku XX w. obiekt ma ciekawą historię, do której nawiązuje znajdujący się na elewacji frontowej napis “Piaskownia”. Remont został przeprowadzony z dużą dbałością o detale, zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. W odnowionym domu zamiesza 10 rodzin.

 

 

Remont za 5 mln złotych

Gdańskie Nieruchomości nie zwalniają tempa. Po remontach kamienic przy ulicach Salwator, Biskupiej i Na Stoku przyszedł czas na budynek zlokalizowany przy ul. Rogaczewskiego 45. Choć dziś ulica ta jest oddzielona od Biskupiej Górki arterią Armii Krajowej, pierwotnie w całości znajdowała się w obrębie tej części Śródmieścia i stanowiła z nią spójną całość. Inwestycja została zrealizowana przy wsparciu środków unijnych w ramach programu Rewitalizacji Biskupiej Górki i Starego Chełmu.

- Wartość przeprowadzonych prac to niemal 5 mln złotych, na które dofinansowanie pozyskaliśmy m.in. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego i z Funduszu Dopłat Banku Gospodarczego - mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. - Efekt tych prac jest imponujący. W Gdańsku w wielu miejscach można napotkać kompleksowe remonty kamienic, nie tylko na Biskupiej Górce, ale również na Dolnym Mieście, we Wrzeszczu czy na Żabiance, gdzie trwają aktualnie prace wykończeniowe.

 

 

 

 

Ten dom jest dla 10 rodzin

Nowi lokatorzy zajmą mieszkania, których powierzchnie wynoszą od 30 m2 do 58 m2. Do każdego lokalu przynależy komórka lokatorska, natomiast na ostatniej kondygnacji znajduje się strych. 

Po przebudowie nie zmieniła się liczba dostępnych lokali, dzięki czemu do budynku może się wprowadzić 10 rodzin. Są to m.in. lokatorzy, którzy oczekiwali na lokale zamienne, ponieważ budynki, w których mieszkali dotychczas, zostały przeznaczone do wykwaterowania, umieszczone na liście inwestycyjnej lub są w trakcie remontu. Jeden z lokali przypadł beneficjentom programu realizowanego przez Fundację I Ty Możesz Wszystko, jako zakwaterowanie docelowe po mieszkaniu wspomaganym. 

 

Uważnie, zgodnie z potrzebami

Niektóre rodziny mogły liczyć na zamianę lokali ze względu na ich szczególne potrzeby. Dotyczy to osób z niepełnosprawnością, czy w podeszłym wieku, które w nowej lokalizacji zyskają większą powierzchnię mieszkań oraz wyższy standard.

 

Od fundamentów po dach

Wszyscy mogą podziwiać nową elewację budynku przy ul. Rogaczewskiego 45. Jednak widoczne z zewnątrz efekty to tylko niewielka część tego, co zostało zrobione w trakcie tego remontu.

W budynku wykonano nową płytę fundamentową oraz izolację poziomą i pionową. Piwnice zostały pogłębione, a fundamenty podbite. Wszystkie stropy wymieniono na żelbetowe, a ściany zewnętrzne zostały wzmocnione. Wykonano izolację termiczną ścian fundamentowych do poziomu terenu, a budynek został docieplony. 

Gruntowny remont przeszedł również dach budynku, powstała nowa więźba oraz pokrycie dachu.

 

Dawna ruina dziś cieszy oczy

- Znajdujemy się na terenie dawnej piaskowni, która funkcjonowała tutaj od czasów średniowiecza - mówi Ziemowit Borowczak, dyrektor Gdańskich Nieruchomości. - To trudny teren do funkcjonowania budynku, dlatego też w trakcie prac remontowych wymieniliśmy fundamenty.

Budynek został postawiony na nowej płycie tak, żeby zapewnić jego stabilność. To pozwoliło też na pogłębienie piwnic, które teraz są w pełni wymiarowe.

- Całość tego budynku niezwykle cieszy, ponieważ został przez nas praktycznie odtworzony - dodaje Ziemowit Borowczak. - Kiedy trafiał on do remontu, jego stan techniczny był wręcz agonalny. Dzisiaj jest jak nowy.

 

Instalacje też zupełnie nowe  

Nie zapomniano też o pracach wykończeniowych wnętrz lokali mieszkalnych, które zostały wyposażone w łazienki i aneksy kuchenne. 

Wykonano nowe instalacje sanitarne, wodociągowe, wentylacyjne, instalacje elektryczne i  teletechniczne oraz instalację uziemiającą i odgromową. W budynku zamontowano instalację Building Management System, która pozwala na zdalny odczyt z systemu instalacyjnego mediów, kontroluje parametry pracy poszczególnych urządzeń oraz informuje o problemach i awariach.

 

W nawiązaniu do historii miejsca

Na wyremontowanej elewacji powstał szyld „PIASKOWNIA” odwołujący się do historii tego obszaru. Dawniej teren dzisiejszej ul. Rogaczewskiego nazywano Piaskownią. W XIV wieku było w tym rejonie rozległe żwirowe wyrobisko, z którego czerpano budulec do powstającego wówczas Głównego Miasta.

Wszystkie prace wykonano zgodnie z programem prac konserwatorskich. W związku z tym odtworzono lastryko na klatce schodowej oraz drewniane okładziny schodów, poręcze i tralki. Wejście do budynku zdobią okazałe drzwi stylizowane na historyczne. Wszystkie okna w budynku zostały wymienione na nowe trójszybowe drewniane, które odtwarzają podziały i detale okien pierwotnych.

 

Dariusz Chmielewski, pomorski wojewódzki konserwator zabytków:
 
Program rewitalizacji będzie miał kolejne swoje odsłony i etapy, więc liczę na to, że będzie coraz więcej odnowionych obiektów. Będziemy rozmawiali o współpracy w zakresie odnowienia kompetencji miasta, jeśli chodzi o porozumienie z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Cieszę się, że ten budynek udało się uratować. To właściwie dworek w miejscu zrujnowanej kamienicy.

 

 

  • GIWK