Metropolitalne wiadomości

aktualności

Metropolitalny węzeł w Rumi Janowie otwarty

Budowa węzła integracyjnego w Rumi-Janowie dobiegła końca. W środę 26 października nastąpiło symboliczne otwarcie inwestycji z udziałem osób i podmiotów zaangażowanych w jej realizację. Po zakończeniu uroczystości pierwsi piesi, rowerzyści i kierowcy przetestowali tunel.
 

Fot. Miasto Rumia

Pierwszym etapem realizacji węzła integracyjnego z tunelem w Rumi-Janowie była przebudowa stacji kolejowej polegająca na stworzeniu nowoczesnego, zadaszonego peronu z bezpiecznymi schodami, kładkami dla pieszych oraz windami. Realizowana przez spółkę PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście inwestycja kosztowała około 10 milionów złotych i formalnie zakończyła się pod koniec 2018 roku.

Tym samym możliwa stała się budowa węzła integracyjnego z tunelem w Rumi-Janowie, która rozpoczęła się 23 marca 2020 roku. Od tego dnia rejon stacji kolejowej zmienił się w ogromny plac budowy, a mieszkańcy i samorządowcy bacznie obserwowali postępy, jakich dokonywał wykonawca – firma Budimex.

Głównym celem inwestycji było połączenie dwóch części miasta i rozładowanie ruchu na drodze krajowej numer sześć, a jej kluczowym elementem było stworzenie pod torami i stacją kolejową tunelu o wysokości 4,6 m. W ramach projektu powstały również m.in. chodniki, ścieżki rowerowe, ogólnodostępne parkingi, wiaty i zatoki autobusowe, tereny zorganizowanej zieleni oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Węzeł nie tylko usprawnił ruch drogowy, ale też umożliwił integrację różnych środków transportu. Koszt całego przedsięwzięcia to około 64 mln zł.

Symbolicznego otwarcia inwestycji dokonali wspólnie: burmistrz Rumi Michał Pasieczny, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, starosta powiatu wejherowskiego Gabriela Lisius, przewodniczący Rady Miejskiej Rumi Krzysztof Woźniak, prezes zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot Michał Glaser i kierownik budowy oraz dyrektor grupy kontraktów w firmie Budimex SA Wojciech Kołacki.


Fot. Miasto Rumia



Ogromny sukces, efekt wieloletnich marzeń. Węzeł Janowo został oficjalnie otwarty wraz z tunelem, parkingami i całą okoliczną infrastrukturą dostosowaną do tego, aby mieszkańcy mogli sprawnie przedostać się do SKM-ki. Plus oczywiście efekt tunelu, który skraca drogę do domów dla wielu mieszkańców, którzy zjeżdżając z trójmiejskiej obwodnicy, nie muszą już jechać dookoła. Dzięki tej inwestycji odkorkowana będzie także droga krajowa numer sześć – podkreśla burmistrz Michał Pasieczny.

Przez pierwszy miesiąc będziemy analizowali, czy światła są odpowiednio wyregulowane, jak przebiega ruch, jak duży jest potok samochodów. Do tej pory to były tylko symulacje, teraz zobaczymy, jak to wyjdzie w rzeczywistości, ale jestem przekonany, że znaczna część mieszkańców będzie mogła spędzać mniej czasu za kółkiem – zapowiada samorządowiec.

Na tę inwestycję, na oddanie bezkolizyjnego przejazdu, mieszkańcy Rumi czekali kilkadziesiąt lat. Było to kilkadziesiąt lat starań i wyczekiwań. Pan burmistrz Pasieczny jest bardzo przywiązany do celów, które stawiał już na początku swojej drogi samorządowej, no i udało mu się kolejny z nich zrealizować – ocenia marszałek Mieczysław Struk. – Unia Europejska stawia przed takimi krajami jak Polska wyzwanie, aby integrować systemy transportu publicznego i zachęcać mieszkańców do przesiadania się z samochodów na autobusy, trolejbusy, tramwaje czy też, tak jak w tym przypadku, kolej. W Rumi udało się ten cel zrealizować i bardzo się cieszę, że to członkostwo w Unii Europejskiej przynosi realne rezultaty – dodaje.

Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy spotkania zostali zaproszeni do udziału w spacerze studyjnym, podczas którego mogli nie tylko przejść się tunelem, ale i usłyszeć więcej o tym, jak przebiegała jego budowa, obejrzeć krótki materiał filmowy, a po drugiej stronie tunelu poczęstować się gorącą kawą od firmy J.J. Darboven, a nawet otrzymać pamiątkowy medal oraz pocztówkę. Jednocześnie nawierzchnię przeznaczoną dla rowerów przetestowali członkowie Klubu „Sama Rama” i Grupy Rowerowej „Szprychy”. Po zakończeniu wydarzenia pierwsze prywatne pojazdy przejechały przez tunel, w którym obowiązuje zakaz ruchu samochodów ciężarowych, możliwy jest jednak przejazd wozów straży pożarnej oraz autobusów miejskich każdego typu.

Węzeł w Rumi Janowie jest jednym z 26 centrów przesiadkowych, budowanych w 20 miastach i gminach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Wartość wszystkich inwestycji to 750 mln zł, z czego 330 mln to dofinansowanie z UE. Węzły integracyjne mają zachęcić mieszkańców metropolii do korzystania z transportu zbiorowego.

Łącznie przy 26 węzłach dostępnych będzie ok. 3000 miejsc postojowych dla samochodów oraz ok. 2500 miejsc dla rowerów, a także nowe zatoki autobusowe, drogi dojazdowe, w tym ponad 100 km dróg rowerowych.

 

 

  • GIWK